Tüm dijital pazarlama stratejilerinin temel amacı web sitelerinin ziyaretçi trafiğini arttırmaktır. Ziyaret edilmeyen bir web sitesi işletmelerin bilinirliğini de satışlarını da arttırma gücüne sahip değildir. Web sitesi daha fazla ziyaretçi çeksin, hedef kitle içinden potansiyel müşteriler markanın ürün ve hizmetlerini incelesin diye firmalar dijital bir savaşta galip gelmeye çalışırlar. Hamlesini doğru yapanlar ve alanlarını en ince stratejileri uygulayarak koruyanlar web sitelerine daha çok tık alabilirler.

1.İnternet Reklamları

Sosyal medya yönetimi alanında fark yaratmak ve Google gibi arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünü arttırmak isteyenlerin ilk tercihi internet reklamcılığıdır. Hızlı sonuçlar alınması için tasarlanan bu reklamlarda doğru anahtar kelimeler kullanılarak sektörle ilgili arama yapanların dikkati net bir şekilde çekilebilir. Youtube, Instagram, Facebook ve Google reklamları en yüksek başarı getirenlerdir.

Önerilen İçerik : Web Sitenizin Ziyaretçi Trafiğini Nasıl Arttırırsınız?

2.SEO

Orta ve uzun vadede web sitelerine en çok değer katan strateji SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları hem web sitesini ziyaret edenleri hem de Google’ı memnun etmek için gerçekleştirilir. Daha geniş bir perspektiften bakıldığında SEO, tüm dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası ve aynı zamanda bütünüdür. Organik bir şekilde ziyaretçi sayısını arttıran bu çalışmalarla firmalar bilinirliklerini de müşterilerinin güvenini de çoğaltabilirler.

Önerilen İçerik : Yerel SEO Çalışmalarıyla Fark Yaratın

3.Blog

Web sitelerine organik ziyaretçileri çekmek için en etkili yöntemlerden biri de blog yazılarıdır. Sektörle ilgili bilgi verici, ilgi çekici ve hedef kitlenin başvurabileceği yazılar yayımlanarak ziyaretçi sayısı arttırılabilir. SEO çalışmalarının bir parçası olarak da değer gören blog yazıları ile firmalar sektörlerindeki konumu güçlendirebilirler. Blog yazılarının özgün, kaliteli ve firma mesajını ileten özelliklere sahip olması gerektiği unutulmamalıdır.

Önerilen İçerik : Sitenizde Neden Blog Bölümü Olmalı?

4.Instagram Trafiği

Web sitesi trafiğini arttırmak için en etkili platformlar arasında yer alan Instagram her geçen gün firmaların ilgisini daha fazla çekmektedir. Paylaşımlarda ilgili hashtag kullanımı ve paylaşılmaya değer postlarla firmalar web sitelerine ziyaretçi çekebilirler. Takipçilerle etkileşimi arttırarak müşteri sadakati kazanabilirler ve haklarında yapılan yorumların da kattığı ivmeyle arama motorlarında üst sıralara kolaylıkla yükselebilirler

Önerilen İçerik : İşletmeniz İçin En Değerli Dijital Varlık: İnternet Siteniz!

5.Snapchat

Sosyal medyada bilinirliği arttırmak için etkili kanallardan biri olan Snapchat eski popülerliğini kaybetse de yine de web sitesine ziyaretçi çekebilmek adına etkili bir yöntem olarak varlığını korumaktadır. Hedef kitlesi genç kesim olan markaların gözdelerinden biri olan Snapchat doğru kullanıldığında firmaların karlılığını yüksek oranda arttırır.

6.Facebook Sayfaları ve Grupları

Facebook’ta popüler sayfalara ve gruplara katılım sağlayan firmaların web sitelerine ziyaretçi çekmeleri kolaylaşır. Bu gruplara yorum yaparak entegre olunması en doğru stratejidir. Bu stratejinin sonuçlarını görmek için biraz beklenmesi gerekse de katkıları tatmin edici olacaktır. Sektörle ilgisi bulunan topluluklara dahil olunup yorum ve paylaşımlarla bu platformlarda varlık göstermek firmaların kısa zamanda isimlerini duyurmasına yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik : Güvenirliğinizi ve Satışlarınızı Arttırmak için 10 Sosyal Medya Stratejisi

7.Quora

Ülkemizde çok bilinmeyen bir platform olan Quora web sitesine daha fazla ziyaret çekmek için belirleyiciliğini arttırmaktadır. Türkiye’de de bilgi paylaşımı yapılan benzer platformlar bulunsa da kapsamı ve kullanıcı sayısı olarak Quora’nın yanına yaklaşılması kolay değildir. Aklınıza gelebilecek her konuda kullanıcıların soru sorduğu ve yanıtlarının profesyonellerce verildiği bu platformu özellikle yurt dışı bağlantılı iş yapan firmalar verimli bir şekilde kullanabilirler. Marka bilinirliklerini arttırmak ve sektörleriyle ilgili konularda soruları olan kişilere yardımcı olup otoriteye dönüşmek Quora sayesinde mümkündür.

8.Web Site İçerik Güncellemesi

Giyim ürünleri satan mağazaları düşünün, yıllarca aynı kıyafetleri sergileseler nasıl bir izlenim yaratırlar? Kaç kişi o mağazada neler satıldığını merak eder ve içeri girer? Muhtemelen oluşan izlenim nedeniyle potansiyel müşteriler bu mağazadan içeri girmeye bile gerek duymazlar. Web sitelerini de aynı şekilde düşünebilirsiniz. Yıllanan içeriklerin bu sitelerin ziyaretçi trafiğine olumlu hiçbir katkısı olmaz. Aksine hem hedef kitlesinin hem de Google’ın gözünde değersizleşirler. Web sitesi içerikleri belli aralıklarla güncellenirse Google şirketlerin faaliyetlerinin devam ettiğine dair sinyaller alır ve sonuç sayfalarındaki sırasını yükselir.

Önerilen İçerik : Web Sitenizi Yenilemeniz İçin 5 Neden.

9.İnfografikler

Son yıllarda internet kullanıcılarının ilgi odağı haline gelen infografikler web sitelerine dikkat çekmek için başvurulan etkili yöntemler arasında yer alır. Blog yazılarında, hizmet açıklamalarında infografiklere yer vererek kullanıcıların dikkatini çekmek mümkündür. Firmaların kendilerini ifade etmelerinin farklı yollarını aramasını takdir eden ziyaretçiler web sitelerine daha fazla giriş yapacak ve infografikleri incelerken sitede kalış süresini arttıracaklardır.

10.Web Tasarım Trendlerine Uyum

En güncel web tasarım trendleri doğrultusunda yenilenen web siteleri ziyaretçi trafiğini arttırmak adına önemli bir adımdır. Hızlı açılan, mobil cihazlarda gösterilebilen, kullanıcı deneyimini arttıran web siteleri firmaların rakiplerinden ayrılmalarını sağlayacak önemli stratejiler olarak kabul edilmektedir.  

Önerilen İçerik : İşletmeniz İçin En Değerli Dijital Varlık: İnternet Siteniz!