İşlerinizin yolunda gitmesini ve şirketinizin başarılarının artmasını istiyorsanız sosyal medya gerçeğini yadsıyamazsınız. 7 gün 24 saat boyunca hedef kitlenize erişmenizi sağlayan bu mecralarda sergilediğiniz stratejileri gözden geçirmeli ve hedef kitlenizi en çok etkileyecek tutumları benimsemelisiniz.

Bu yazımızda sosyal medya yönetimi ile ilgili farklı stratejileri bulabilirsiniz. Hedef kitlenize ve yer aldığınız platformlara göre en uygunlarını seçebilir markanıza duyulan güveni de satışlarınızı da arttırabilirsiniz.

1.Takipçilerinizle Önemli Bilgileri Paylaşın

 

Markanıza duyulan güveni arttırmak istiyorsanız paylaşımlarınızın konularını özenle seçmelisiniz. Kimse sizden işletmeniz ve sektörünüzle ilgili en gizli bilgileri paylaşmanızı beklemez ancak onlara vereceğiniz değerli ipuçlarına da “hayır” diyemez. Bilgi her zaman takdir görür ve sizi rakipleriniz arasında farklı bir konuma yükseltir. Sektörünüzle, ekonomiyle ya da ürünlerinizle ilgili paylaşacağınız net bilgiler üzerinizdeki şüphe bulutlarını dağıtır.

2.Yardımcı Olmaya İstekli Olduğunuzu Samimi Bir Şekilde Belli Edin

 

Takipçilerinize sosyal medya hesabınız üzerinden yardımcı olmaya istekli olduğunuzu samimi bir şekilde belli etmelisiniz. İletişim bilgilerinizi güncel tutmanız, sorulan sorulara yanıt vermeniz, firmanızın web sitesinde düzenli olarak yeni yazılar paylaşmanız; takipçilerinize onlara yardımcı olmak istediğiniz yönünde güçlü sinyaller verecektir.

3. İletişim Dilinizi Belirleyin

 

Bazen takipçileriniz iyi niyetli davranmayabilirler, öyle bir an gelir ki siz teşekkür ettiğinizde hak etmediğiniz tepkileri verebilirler. Bu gibi durumlarda temkinli olmalı ve görüşlerinizi paylaşırken doğru kelimeleri kullanmalısınız. Onların yaptıkları yorumlara cevap verirken kelimeleri doğru seçmeli ve etkileşimi arttırmaya çalışmalısınız.

4.Kendinizden Emin Bir Tavır Sergileyin

 

Yüz yüze iletişimde kendinize güvendiğinizi farklı şekillerde gösterebilirsiniz. Ses tonunuz, kullandığınız kelimeler ve konuşma esnasındaki mimikleriniz karşınızdaki kişiye sizin kendinize güvendiğinizi gösterebilir. Sosyal medyada ise işler yüz yüze iletişimdeki gibi yürümez. Sosyal medya hesaplarınızda kendinize ve işletmenize güvendiğinizi gösterebilmek için doğru emojileri ve kelimeleri kullanmalısınız. Yapılan yorumların kendinizden emin bir tavır sergilemek için en büyük fırsatlarınız olduğunu unutmamalısınız.

5.Kibarlık Sanatı

 

“Lütfen” ve “Teşekkürler” kelimeleri kullandığınız anda tepkili kişilerin bile size olan tavırlarının değiştiğini görürsünüz. Sosyal medyada da işler aynı şekilde yürür. Size yöneltilen suçlamalarda dahi nezaketinizi koruyabilirseniz iletişimi kontrol eden taraf olabilirsiniz.

6.Hedef Kitlenizin Amaçlarına İnandığınızı İfade Edin

 

Dışarıdan gelen onaylamanın gücünü hiçbir zaman küçümsemeyin. Sizden tavsiye isteyen kişilerin özgüven problemi yaşayabilecekleri ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın ve onları başarılı olmaları adına motive edin. Bu stratejiyi hayata geçirirseniz bir kişinin dahi olsa hayatını değiştirebilirsiniz. Sosyal medyada yapılan paylaşımları incelediğinizde motivasyon sağlayan sözlerin yoğunlukta olduğunu görürsünüz! Zaman zaman siz de bu tarz paylaşımlara başvurabilirsiniz.

7.Takipçilerinizle İletişime Geçerken Onlara İsimleriyle Hitap Edin

 

Sosyal medya takipçileriniz size yorum yazdığında ya da özelden mesaj attıklarında onlara isimleriyle hitap edin. Onları tanımanızdan ya da tanımamanızdan bağımsız olarak isimleriyle hitap etmek kendilerine değer verildiğini hissetmelerini sağlayacaktır. Böylece aranızdaki etkileşim artacak ve dahası diğer kişilerin sizinle iletişime geçme noktasında yaşadıkları soru işaretleri azalacaktır.

8.İşle İlgili Bağlantılara Açık Olun

 

İş dünyasında bağlantı kurduğunuz her yeni kontak işinize katkı sağlayan bir potansiyeldir. Bazı kişilerden beklentileriniz yüksek olup onlara ilgi gösterirseniz, diğer fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ile ilgili bağlantılar kurmaya kararlıysanız mutlaka LinkedIn’de hesap oluşturun ve ayırt edici içeriklerle profilinizi zenginleştirin.

9.Harekete Geçmeden Önce Dinleyin

 

Yeni fikirlerle dolup taşsanız dahi başka kişilerin önerilerini, şikayetlerini veya tekliflerini dinlemelisiniz. Başkalarının yaşadıkları sorunları dinlemeyi zaman kaybı olarak görmemeli ve mümkünse her bir etkileşim fırsatını değerlendirmelisiniz. Gerçekten takipçilerinizi dinlemeye başladığınızda tüm dijital pazarlama stratejilerinize ilham kaynağı olacak önemli bilgiler edinebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

10.Gerçek Deneyimlerinizi Paylaşın

 

Sosyal medyayı kendinizi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için kullanmanın yanı sıra deneyimlerinizi aktarmak için de bir fırsat olarak değerlendirmelisiniz. Sizinle aynı başarılara imza atmak isteyen takipçilerinize yol göstermeli ve gerekirse canlı yayınlarla onlarla sohbet etme fırsatı yaratmalısınız.