Küçük ya da büyük fark etmez; bir işletmeniz varsa bir web siteniz artık olmak zorunda. Tek bir alan adına bağlı farklı web sayfalarından oluşan bu basit ama çok değerli dijital varlık günümüzde iş dünyasının olmazsa olmazı.

Müşterileriniz ihtiyaçlarını internet aramalarıyla bulur; özenilerek oluşturulmuş ve işlevsel bir web siteniz yoksa uzun yıllardır faaliyet veriyor olsanız bile ticari varlığınız sorgulanmaya başlar. Artık web sitesi olmayan işletmeler dikkate alınmıyor desek; inanın abartmış olmayız.

Sosyal medya yönetimi yapılabilmesi için bir web siteniz olması gerekir. Dijital pazarlama stratejilerini uygulayacaksanız stratejiler web sitenizin çevresinde şekillendirilmelidir. İnternetten yürütülen pazarlama ve satış stratejilerinin temel dayanağı olan web siteleri, kesintisiz bir şekilde reklamınızı yapan; şirketinizin güler yüzlü ve en bilgili çalışanı olarak düşünülmelidir. Diğer bir deyişle tüm yolların kesişim noktası web sitenizdir. Dijital pazarlama stratejilerinin genelinin amacı web sitenizin trafiğini arttırmaktır. Her ne kadar web sitenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi işletmenize doğrudan gelir getirmeyecek olsa da sunduğu potansiyel göz ardı edilmemelidir.

Neden Bir Web Siteniz Olmalı?

 

Bu soruya verilecek birçok yanıt olsa da bu yazımızda web sitesine neden gerek duyulduğunun en önemli gerekçelerini sıralayacağız.

Web Sitesi Firmalara Güvenilirlik Katar

Her geçen gün daha fazla tüketici ürün veya servis ihtiyacı olduğunda internette arama yapıyor. İnternette bulduğu firmalarla ilgili araştırma yapıp firma hakkında yapılan yorumları okuyor. Durum böyle olunca da, internet sitesine sahip olmak online tüketicilere “Ben buradayım!” demenin en cesur yolu olarak ön plana çıkıyor. İnternet ortamına giren, web sitesi olan, web sitesinde detaylı açıklamalar ve iletişim bilgileri bulunan firmalar güvenilirlik sorgusuna 1 – 0 önde giriyor. Web sitesi profesyonel olarak hazırlanmışsa, web tasarım kuralları çerçevesinde dizayn edilmişse ve kullanıcıya fayda sağlıyorsa müşteriler tarafından tercih edilme olasılığı yükseliyor.

Müşteriler Satın Alma Kararını Web Sitelerini İnceledikten Sonra Verir

Yeni müşteriler kazanmak isteyen firmaların profesyonel bir web sitesine sahip olmaları gerekir. Satın alma kararının ilk aşamasının internet aramaları olduğu bilinen bir gerçektir. Web sitesi olan firmalar güvenilir kabul edilirler ve kendileriyle ilgili birçok önemli bilgiyi web sitelerinde yayımlarlar. Potansiyel müşteriler web sitelerini inceler ve firma hakkında bilgi sahibi olur. Firmaya ulaşır ve firma yetkilileri doğru bir hizmet sunarsa satışlar başlar.

Web Siteleri, Firmalara Her An Ulaşılabilmesini Sağlar

Web siteniz varsa; dijital dünya ile sürekli bağlantıda kalabilirsiniz. Tatil günlerinde, mesai bitiminde, hasta olduğunuzda ve hatta işler kötü gittiğinde her zaman bir umudunuz olur. Bilirsiniz ki web siteniz potansiyel müşterilere firmanızı tanıtacaktır, bilirsiniz ki web sitenizdeki iletişim bilgileri müşterileriniz tarafından değerlendirilecektir. Sürekli ulaşılabilir kalarak satışlarınızı arttırabilir, daha çok kişiye firmanızı tanıtabilir, marka bilinirliğinizi arttırarak sektördeki konumunuzu güçlendirebilirsiniz.

Web Sitesi İşletmenizin Hedef Kitlesini Genişletir

Web sitenizin Google arama motoru sonuç sayfalarındaki yerini yükseltebilirseniz, ki bu mümkündür; ülke hatta duruma gör dünya çapında tanınan bir marka haline gelebilirsiniz. Şöyle düşünün; normalde işletmeniz bir lokasyonda hizmet verir. Belki o lokasyon çevresinde olan kişilerin dikkatini çekmek için broşürler ve geleneksel pazarlama faaliyetleri işe yarayacaktır. Ancak bulunduğunuz lokasyondan uzaklaştığınızda tanınma ihtimaliniz ne kadardır? İşletmenizi gören kişi sayısı kısıtlı kalacaktır, dolayısıyla satışlarınız da. İnternet siteniz olursa faaliyet alanınızla ilgilenen herkese erişebilirsiniz. Maka bilinirliğinizi arttırabilir, hedef kitlenizi genişleterek satışlarınızı çoğaltabilirsiniz.

Web Sitesi Size Zaman Kazandırır

Tanıtımınızı yapan, müşterilerinizi karşılayan, marka imajınızı güçlendiren web siteleriniz aynı zamanda size zaman kazandırır. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgi almak için işletmenizi telefonla arayan ya da yüz yüze görüşmeye gelen kişilere zaman ayırdığınızda günlük işleriniz bile aksayabilir. İnternet siteniz olursa bilgi almak isteyenlere gerekli açıklamaları o yapacaktır, böylece değerli vaktiniz de size kalacaktır. Üstelik geleneksel yöntemlere göre oldukça ucuz olduğu için web siteniz paranızın da cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak internet siteniz dijital dünya ile kurduğunuz köprü; dijital pazarlama stratejilerinizin dayanak noktasıdır. Sizin temsilciniz olduğu için web siteleriniz müşterilerinize firmanızı ilk tanıtandır. Bu nedenle profesyonel bir şekilde tasarlanması ve müşterilerinize gerekli bilgiyi verip fayda sağlaması gerekir. Diğer bir deyişle müşterilerinizi her daim gülerek karşılamalıdır. Hızlı, kaliteli, özgün olmalı ve rakiplerinizi geride bırakmanızı sağlayacak özelliklerle donatılmalıdır.