Dijital pazarlama ve sosyal medya yönetimi stratejilerinin ortak amacı nedir? Web sitenize daha fazla potansiyel müşteri çekmek ve satışlarınızı arttırmak değil midir! Web siteniz firmanızın en dinamik personeli olarak potansiyel müşterilerinizi karşılar; şirketinizin ürün ya da hizmetleri ile ilgili en detaylı bilgiyi verir ve sonucunda ise satışlarınızı arttırma fırsatlarını çoğaltır. Web sitenizin görünür kılınması ve arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yükselmesi için SEO çalışmalarına başvurabilir; bütüncül dijital pazarlama stratejileriyle başarılarınızı arttırabilirsiniz.

SEO çalışmalarının kapsamı oldukça geniştir ve genellikle SEO ulusal ya da uluslararası ölçekte yapılarak web sitesinin en geniş kitleye ulaştırılması amacına hizmet eder. SEO çalışmalarının öneminin giderek arttığı günümüzde yerel SEO çalışmalarına da özen gösterilmesi gerekir. Yerel SEO çalışmalarıyla bölgenizde bulunan hedef kitleye çok daha kesin bir şekilde ulaşabilir ve şirketinizin faaliyet gösterdiği ilçe veya ilde tüm rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Local SEO Nedir?

 

Local yani yerel SEO; bir işletmenin faaliyet gösterdiği il ya da ilçeye göre arama motorlarında önceliklendirmesi amacıyla gerçekleştirilen arama motoru optimizasyon çalışmaları olarak tanımlanabilir. Belirlenmiş bir coğrafi bölgede yapılan aramalarda üst sıralarda çıkılmaya yönelik gerçekleştirilen yerel SEO çalışmaları, yerel arama sonuçlarına hızlı etki etmesiyle işletme sahiplerine büyük bir fırsat sunmaktadır.

Doğru müşteri kitlesine ulaşmayı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen yerel SEO çalışmalarında firmanın sektörüne göre belirlenen anahtar kelimeler il ve ilçe isimleri ile desteklenir. Sadece anahtar kelime çalışması local SEO çalışmalarının başarısını arttırmayacaktır. Birçok strateji firmaların yerel bilinirliklerini arttırmak için kullanılabilir.

Yerel SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

  • Google My Business: Google’ın işletme sahiplerine sunduğu hizmetlerden biri de Google My Business servisidir. Bu servise kayıt yaptırmak yerel SEO stratejilerinde önemli bir yere sahiptir. SEO uyumlu makalelerle desteklenen, firmanın sabit telefon numarasının ve adresinin eklendiği, açık olunan saatlerin belirtildiği ve müşterilerin gerçek yorumlarına yer verildiği bu platformda yer almak markaların yerel bilinirliğini arttırmakla kalmaz potansiyel müşterileri üzerinde güven yaratmasını da sağlayabilir.
  • Yerel SEO çalışmaları için firmanın web sitesinde iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde bulunması gerekir. Firmanın lokasyonunun net bir şekilde belirtilmesi ve müşterilerin firmaya ulaşabilecekleri telefon numarasının yazılması gerekir. Yerel SEO çalışmalarının etkisini arttırabilmek için firmanızla ilgili bilgi bulunan farklı kanallara telefon numaranızı mutlaka eklemelisiniz. Hatta mobil cihazlar üzerinden aranabilmek adına telefon numaralarınızın tıklanabilir olmasını sağlayarak telefon trafiğini arttırabilirsiniz.
  • İletişim sayfalarında Google Haritalar görüntüsünün eklenmesi, başlıklarda lokasyon belirten anahtar kelimelerin bulunması, meta açıklamaların doldurulması, görsellerin optimize edilmesi gibi unsurların da yerel SEO çalışmaları sırasında üzerinde durulması gerekir.

Yerel SEO Çalışmalarında Kullanıcı Yorumlarının Önemi

Potansiyel müşterileriniz internet üzerinden arama yaparken kullanıcı yorumlarına ayrı bir özen gösterirler. Firma ile ilgili ne kadar fazla bilgiye erişseler de karar verme süreçlerinde diğer müşterilerin yorumlarını mutlaka değerlendirirler. İşletme için verilen yıldız sayısı, yorumların içeriği, inandırıcılığı ve firmanızla ilgili geri bildirimlerin genel çerçevesi müşterilerin gözünden kaçmaz. Bu nedenle yerel SEO çalışmalarınızın başarıya ulaşması için kullanıcı deneyimini arttıran ve firmanızla ilgili olumlu geri dönüşleri çoğaltan stratejiler belirlemeniz gerekir.

Neden Yerel SEO Çalışmaları Yaptırmak Gerekir?

Yerel SEO ile işletmenizin bulunduğu ilde daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Son yıllarda Google’ın yerel işletmelere önem vermesi ve yerel arama sonuçlarını göstermeye başlaması potansiyel müşterilere erişimi kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda bu çalışmalarla birlikte kullanıcılara spesifik sonuçlar gösterebilmesi nedeniyle Google müşteri deneyimini arttırmaktadır. Google için kullanıcı deneyiminin önemi düşünüldüğünde yerel SEO çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkar. Yerel SEO çalışmaları yapmaya başladıysanız web sitenizin mobil cihazlardan da görünmesini sağlamayı unutmamalısınız. Mobil uygulamalar ya da responsive web siteleriyle müşterilerinize ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz.