Eski web tasarım trendlerini barındıran bir web sitesinin arama motorlarının sonuç sayfalarında en üst sıralarda yer aldığına hiç tanık oldunuz mu? Olamazsınız!

Çünkü Google da tıpkı ziyaretçiler gibi web sitelerinin en son ne zaman güncellendiğini, hızlı açılıp açılmadığını, iyi bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığını algılar ve geçer not vermediği web sitelerine sonuç sayfalarının üst sıralarında yer vermez. Bu nedenle web sitenizi oluştururken birçok unsuru hesaba katmalı ve özellikle en güncel web tasarım trendlerini takip ederek sitenizin verimliliğini yükseltmelisiniz.

Bu senenin en güncel web tasarım stratejilerini sizler için bir araya getirdik. İşte en gözde stratejiler…

1.Animasyonlu Site Navigasyon Teknolojisi

Birçok ziyaretçi web sitelerine girdiğinde ilk olarak tasarımı fark eder. Tasarımı inceledikten sonra sitede arayışa girerler ve diledikleri konuda bilgi almaya çalışırlar. Bu sırada aradıkları bilgiye ne kadar çabuk ulaşırlarsa siteden o kadar memnun kalırlar ve sitede kalış sürelerini uzatırlar. Sitede navigasyon kullanılması ziyaretçilerin deneyimini kolaylaştırır, ilgi çekici hale getirir ve onlara mükemmel bir deneyim sunar. Standart web sitesi menülerini animasyonlu navigasyon teknolojisiyle değiştiren firmalar marka imajlarını geliştirmeyi de müşterilerinden takdir almayı da başarırlar.

2. Sade Tasarımın Farkına Varın

En sade web tasarımların hakim olduğu dönemlerin sonu gelmiş gibi görünüyor. Sade bir ara yüz, göz yormayan renkler, temiz bir web sitesi yıllardır kullanıcılardan tam not almayı başardığı için birçok firma için de tercih sebebi oluyordu. Ancak yapılan araştırmaların sonuçları bambaşka bir gerçeği açığa çıkardı. Çok sade olmayan; hatta biraz kalabalık görünen web sitelerinin merak ve kullanıcılar üzerinde keşif yapma isteği uyandırdığı tespiti web tasarım trendlerinin yeniden sorgulanmasına yol açtı. Bu ikilemden henüz bir zafer haberi yok; uzmanlar web tasarımının hangi ilkeye göre yapılması gerektiğini netleştirmediler. Faaliyet gösterilen sektör doğrultusunda firmalar kendi tercihlerini yapmayı sürdürecekler ancak artık sadelikten başka bir alternatifleri olduğu gerçeğini de bilmeliler.

3.Web Tasarımda Video Kullanın

Metin içerikler ve grafikler ürün veya hizmet tanıtımı yapmak için oldukça etkili yöntemlerdir. Tüm dijital pazarlama stratejilerinde başvurulan bu yöntemlerin biraz dışına çıkılma vakti ise çoktan geldi. Ziyaretçilerin ilgisini maksimum düzeyde çekmek adına artık web sitelerinde videoların da kullanılması gerekiyor. Keyifli, ilgi çekici ve özgün içeriklere sahip videolarla kullanıcıların deneyimi iyileştirilebiliyor.

4. Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Cep telefonları ve tabletler hayatımıza gireli çok oldu; buna rağmen web siteleri mobil uyumlu olmayan birçok firmanın varlığına inanmak çok zor geliyor. Web siteniz 2018 yılında tüm dijital pazarlama hamlelerinizin karşılığını almak istiyorsanız mutlaka web sitenizi mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Mobilde güçlenirseniz hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinize çok daha kolay bir şekilde erişerek satışlarınızı hayal ettiğiniz rakamlara ulaştırabilirsiniz.

5.Web Sitenizle Ziyaretçileri Müşterilere Dönüştürün

Zaman, enerji ve para yatırımı yaptığınız web sitelerinizden maksimum fayda sağlayabilmeniz için ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeniz gerekir. Onlara satın alma kararı verdirmenin birçok yolu olsa da web sitenizde uygulayabileceğiniz en etkili yöntem “call to action” stratejileridir. Bu doğrultuda onların e-mail adreslerini istemeli, müşterilerinizi sitenize üye olmaya yönlendirmeli ve onlara erişebileceğiniz iletişim bilgilerini toplamanızı sağlayacak modülleri web tasarımınızın bir parçası halin getirmelisiniz. Web sitenizin en görünür kısımlarında açılan formlarla müşterilerinizin dikkatini çekmeli ve basit direktiflerle onları yönlendirmelisiniz.

6.SEO için Tasarım Unsurlarından Yararlanın

Sektörünüzle ilgili ihtiyaç duyan potansiyel müşterileri web sitenize çekebilmek için SEO çalışmaları yapmalısınız. SEO çalışmalarının bir parçası olarak da web tasarım stratejilerinizi yeniden yapılandırmalısınız. Google web sitenizin tasarımından birçok sonuç çıkarabilecek kapsamda incelemeler yapar. Google algoritmalarına uygun tasarım stratejileriyle web sitenizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz.