Sosyal medya yönetimi ile ilgili konuşan tüm uzmanların altını çizdiği temel unsur sosyal medya mecralarının firmaların pazarlama ve tanıtım süreçlerinde önemli bir rol oynadığıdır. Cep telefonu ve internet devriminin yaşanması ile birlikte günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen sosyal medya iş çevresi tarafından önemini arttırdıktan sonra yaygınlığını da etkisini de hızla çoğaltmıştır. Eskiden sadece bireylerin beğenilmesi için paylaşım yaptıkları bir mecra olan sosyal medya platformları artık iş dünyasının nabzının attığı yerler haline dönüşmüştür.

İş dünyasını yakından ilgilendiren tüm gelişmeler gibi dijital pazarlama faaliyetlerinin sosyal medya ayağı ile ilgili de birçok bilgiyle çevrelenmiş haldeyiz. Yerli ve yabancı internet sitelerinde bu mecralarda başarılı olabilmek adına uygulanması gereken stratejilerle ilgili bilgi bombardımanına tutuluyoruz. Fakat maruz kaldığımız bu bilgiler kimi zaman sürece nasıl başlayacağımızı ve sosyal medya yönetimi hakkında temel gerçekleri barındırmıyor. Tam da bu nedenle sosyal medyaya yeni girecek işletmelerin işlerine en çok yarayacak bilgileri bu yazımızda topladık.

Sosyal Medya ve Pazarlama Arasındaki Organik İlişki

Sosyal medya kullanımı şirketlerin pazarlama stratejisinde önemli bir yer kaplasa da önemi şirketlerin sektörüne göre değişebilir. Sosyal medya kullanan firmalar hedef kitlelerine erişmek için en doğru platformları bulurlarsa başarılarını yükseltebilirler. Ne yazık ki doğru platformu bulmak dahi sosyal medyanın sunduğu avantajları tam anlamıyla yaşamak için tek başına yeterli değildir. Önemli olan sosyal medyada profili olan binlerce şirket arasında fark yaratmak, marka mesajını doğru iletmek, takipçilerin kalbini kazanıp onları potansiyel müşterilerden sadık müşterilere dönüştürebilmektir.

Önerilen İçerik : İçerik Pazarlamasının Temel Taşları

B2B Şirketler de Artık Sosyal Medyada!

Sadece son tüketicilere satış yapan B2C şirketler değil artık müşterileri diğer şirketler olan B2B firmalar da sosyal medyada olmaları gerektiğini kavradılar. Bilinirliklerini arttırmak, kalitelerini ispatlamak, potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmek için ketum tavırlarından vazgeçip sosyal medyada boy göstermeye başladılar. Ön yargılarını yıkıp sektörleri doğrultusunda doğru mecralarda yer almaya başlayınca dijital bilinirliklerinin faydasını da deneyimlediler.

Önerilen İçerik : İçerik Pazarlaması Stratejilerinizi 5 Yöntemle Geliştirin

Youtube Üzerinden Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medyaya yeni girecek şirketler hangi platformlarda yer almaları gerektiği ile ilgili belirsizlikler yaşarlar. Henüz hedef kitle analizi gerçekleşmeden bile başarı sağlayacakları platformların başında Youtube gelir. Dünya genelinde en çok kullanılan platformlardan biri olan Youtube tam bir video cennetidir. Hedef kitleleriyle videolar aracılığı ile etkileşime geçmek isteyen firmalar Youtube’da fark edilebilirlerse büyük sükse yapabilirler. Eğlenceli, ilgi çekici, bilgi içerikli ve ilham veren videolar hazırlandığında başarısız olunması için hiçbir sebep kalmaz. Doğru sosyal medya yönetimi stratejileriyle Youtube’dan potansiyel müşterilerin büyük bir çoğunluğuna erişilebilir.

Facebook Üzerinden Sosyal Medya Pazarlaması

Son günlerde kurucusu Mark Zuckerberg’in bilgi gizliliğini hiçe sayan politikaları nedeniyle gündemde olan Facebook, firmaların satış ve pazarlama kanalları içerisindeki etkinliğini sürdürüyor. Dünya genelinde iki milyardan fazla kullanıcısı olan bu platformda alınan beğeniler, yorumlar, izlenme sayıları, canlı yayın bağlantıları ve verilen ücretli reklamlar firmalara yeni müşteri, marka bilinirliği ve arama motoru sonuç sayfalarında yükselmek için gerekli sinyaller olarak geri dönüyor.

Önerilen İçerik : Güvenirliğinizi ve Satışlarınızı Arttırmak için 10 Sosyal Medya Stratejisi

Instagram Üzerinden Sosyal Medya Pazarlaması

En gözde sosyal medya platformu ile karşınızdayız. Görsellerin ve videoların hakimiyetindeki Instagram’ın başarısı kıtaları aşıyor ve tüm firmalar bu platformun avantajlarını doyasıya yaşamak için mücadele veriyor. Özellikle B2C firmaların vazgeçilmezi haline gelen Instagram köklü şirketlerin de henüz faaliyetlerine tam anlamıyla başlamayan start-up’ların da sayfalarını barındırıyor. Müşterilerle hızlı ve etkin bir şekilde etkileşime geçilmesini sağlayan mecra, potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen firmaların işini kolaylaştıracak reklam seçenekleri ile de ön plana çıkıyor.

Özetle, sosyal medya pazarlaması konusunda henüz yeniyseniz en popüler üç platformu kullanmaya başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin vakit geçirmekten hoşlandığı kanalların özelinde sosyal medya yönetimi stratejilerinizi belirlerseniz marka bilinirliğinizi yükseltip imajınızı iyileştirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.