İçerik pazarlamasının temel taşlarının oldukça basit olduğu düşünülür. Hedef kitlenin dikkatini çekecek ve onlara fayda sağlayan özgün içerikler yazılması ile içerik pazarlamasının meyvelerine erişileceğine inanılır. Aslına bakılırsa içerik pazarlaması düşünüldüğünden çok daha komplike bir süreçtir. Doğru hamlelerde bulunulması için firmaların elinde sağlam veriler olmalıdır.

İçerik pazarlaması ile başarı elde etmek isteyen firmaların amaçladıkları sonuçlara ulaşabilmeleri için hedef kitlelerini en doğru şekilde analiz etmeleri, sunacakları faydayı belirlemeli ve içeriklerin konusunu özenle seçmeleri gerekir. İçeriklerde işlenen konulardan, o konuların nasıl aktarıldığına kadar tüm unsurlar önceden çizilmiş bir yol haritasının uzantısı niteliğinde olmalıdır. Çünkü içerikler firmaların sektördeki konumları üzerinde reddedilemez bir etkiye sahiptir.

İçerik Pazarlamasına Başlamadan Önce

Dijital pazarlama stratejilerini uygulamaya yeni sokan firmalar henüz içerik pazarlaması ile ilgili somut adımlar atmamışlarsa öncelikle neden içerik pazarlamaya başvurmaları gerektiğini analiz etmeleri gerekir. Yeterli araştırma yapmadan yola çıkan firmaların içerik pazarlama alanında yalnızca %16’sının başarılı olduğu bilinmektedir.

Stratejilerinizi Belirleyin

Ticari hedeflerinizi ve potansiyel müşterilerinizin gereksinimlerini hesaba katarak içerik pazarlaması stratejilerinizi belirlemelisiniz. Onlara iletmek istediğiniz mesajları tespit etmeli, onların bilgi edinmek istediği konular doğrultusunda içeriklerinizi yazmalısınız. Hedef kitlenizi tanırsanız içeriklerinizle onları etkilemeyi başarabilirsiniz. Hedef kitlenizin okumaktan keyif alacağı içeriklerin size büyük bir katkısı olacaktır.

Stratejilerinizi belirlerken hedeflerinizi netleştirmeniz farklı içerik türlerine başvurarak kazançlarınızı arttırma yolunda size büyük bir avantaj sunacaktır. Amacınız size hangi tür içerikler paylaşmanız gerektiği konusunda da yol gösterecektir.

  • Marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız marka dilinizi doğru belirlemeli, sosyal medya içerikleri ile fark yaratmalı ve mümkün olduğunca müşterilerinizle etkileşimde kalmanın yolunu bulmalısınız.
  • Müşteri sadakati kazanmak istiyorsanız etkileşimi arttırmak adına blog yazıları yazmalı ve yapılan yorumlara blog yazılarınızda kullandığınız dille cevap vermelisiniz. Böylece müşterilerinizin gözündeki güvenirliğinizi arttırıp onların tek tercihi haline gelebilirsiniz.
  • Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak istiyorsanız hem kaliteli hem fayda sağlayan hem de sektörel anahtar kelimelerin orantılı olarak kullanıldığı içerikler hazırlamalısınız. Web sitenizi güncel tutmalı ve belli aralıklarla paylaştığınız yazıları sosyal medya yönetimi ile daha çok kişiye ulaştırmaya çalışmalısınız.

Amaçlarınızın etrafında şekillendirdiğiniz stratejilerle içerik pazarlamasındaki başarılarınızı arttırabilirsiniz. Ön plana çıkarmak istediğiniz hizmet ya da ürünlerinizi yıldızlaştırabilir; müşteri sadakatini arttırabilir ya da arama motorlarındaki sırasını yükselterek satışlarınızı çoğaltabilirsiniz. Hedeflediklerinizin içerik pazarlaması stratejilerinizi değiştireceği gerçeğinden yola çıkarak her bir adımınızı planlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Önerilen İçerik : 2018’in Dijital Pazarlama Stratejileriyle Tanışın

İçerik Pazarlamasının Temeli Hedef Kitleyi Tanımaktır

Neden bir web sitesi açıyorsunuz? Sosyal medya yönetimi stratejisine neden başvuruyorsunuz? Peki ya içerik pazarlaması, kimin dikkatini çekmeye çalışıyorsunuz? Tüm pazarlama metotlarının temeli hedef kitlenin dikkatini çekebilmektir. Hedef kitlenizi tanımazsanız dünyanın en yaratıcı içeriklerini paylaşsanız dahi istediğiniz etkiyi yaratamazsınız. İçerik pazarlamanızda hedef kitlenizi daraltabilir, mümkün olduğunca geniş tutabilir ve ürünlerinizin ya da markanızın tanıtımını hedefli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Görevinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi ve güçlü yönlerinizi belirleyip hedef kitlenizi tanıdıktan sonra sıra görev tanımlamanızı yapmaya gelir. Firmanızın içeriklerindeki vizyonunu, içeriklerinizde sunacağınız değeri, yaratacağınız etkiyi ve önceliklerinizi tespit etmeniz gereken bu süreçte firmanızı rakiplerinizden farklılaştırıp özel bir konuma yükseltebilirsiniz. Rakiplerinizin tamamından farklı bir strateji benimserseniz başarılı olma ihtimalinizi de arttırırsınız.

İçerik Pazarlamanızda Derinleşin

İçerik pazarlamanızda bu aşamaya geldiğinizde stratejilerinizi derinleştirebilirsiniz. İçerik pazarlama faaliyetlerinizi sosyal medya yönetimi ve web tasarım çalışmalarınızla destekleyerek sektörde öncüler arasında yer alabilirsiniz. Hedef kitlenize en doğru mesajları iletebilir, onların ilgisini çekerek satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Marka bilinirliğinizi arttıracak bu stratejilerle sektördeki yerinizi de sağlamlaştırabilirsiniz.

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Küçük İşletmelere Can Veren Dijital Pazarlama Stratejileri​