Ticari başarılarınızı arttırmak ve hedef kitlenizin ilgi odağı olmak istiyorsanız viral içerikler yayımlayabilir ve online dünyanın getirileriyle buluşabilirsiniz. İçerik pazarlaması alanında uzmanlaşarak yayımladığınız blog yazılarının, videoların ve sosyal medya postlarının her geçen gün daha fazla kişi tarafından takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejilerinin içerik pazarlaması dalında başarılı olmak düşündüğünüz kadar zor değildir; 5 etkili yöntemden yararlanarak elde ettiğiniz sonuçları daha verimli hale getirebilirsiniz.

1.İçerikleriniz İçin Net Amaçlar Belirleyin

İçerik pazarlamasına başvuran şirketlerin en temel amacı satışlarını çoğaltmaktır. Fakat bu bakış açısı çok da sağlıklı değildir!

İçerik pazarlamasını doğrudan satışları çoğaltmak için kullanmaya kalkışırsanız bakış açınızın körelmesine neden olursunuz; üstelik beklediğiniz satış patlamasını da elde edemediğinizle kalırsınız. İçerik pazarlamasına başlarken amaçlarınızı web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak, müşteri sadakati kazanmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak şeklinde güncellerseniz başarının sizi bulduğuna şahit olursunuz.

2.Doğru Metrikleri Takip Edin

İçerik pazarlamasında, sosyal medya yönetimi alanında ya da dijital pazarlama stratejilerinin herhangi birinde duygusallığa yer vermemelisiniz. Somut veriler ışığında hareket ederek daha ölçülebilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Verileri değerlendirip stratejiler belirlediğiniz takdirde para, nakit veya prestij kaybetme ihtimalinizi de azaltırsınız.

  • Ne kadar yatırım yaptığınızda ne kadar olumlu geri dönüş alıyorsunuz?
  • Web sitenizdeki hangi sayfalar daha çok görüntüleniyor, hangi paylaşımlarınız beğeni alıyor?
  • İçerikleriniz hedef kitleniz tarafından ne kadar paylaşılıyor?
  • Hangi paylaşımlarınız sonucunda satış trafiğiniz hızlanıyor?

Bu soruların yanıtlarını bulursanız içeriklerinizi bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz. Böylelikle elde ettiğiniz verimliliği de arttırabilirsiniz.

3.İçeriklerinizde Müşterilerinizin ihtiyaçlarına Odaklanın

İçerik pazarlamasının başarısının altın anahtarı müşterilerinizin ihtiyaçlarına ne kadar yanıt verebildiğinizdir. “Mevcut ya da potansiyel müşterileriniz neden sizin içeriklerinizi okumalı?” sorusuna yanıt verirseniz stratejilerinizde büyük bir yol kat edebilirsiniz.

Müşteri anketleri hazırlayın, ne istediklerini öğrenmeye çalışın. Müşterilerinizin internette hangi anahtar kelimelerle arama yaptıklarını analiz edin. Onların meraklarını giderebilirseniz paylaşımlarınız için kendi yol haritanızı çizebilirsiniz. Sonrası ise tamamen size kalır; özgün, eğlenceli, faydalı ve ilgi çekici içeriklerle müşterilerinizin kalbinde yer edebilirsiniz.

4.İçeriklerinizi Karşılık Beklemeden Üretin

Her ne kadar tüm işletmeler gibi siz de içerik pazarlamasını satışlarınızı arttırmak için bir basamak olarak görseniz de bu niyetinizi mümkün olduğunca paylaştığınız içeriklerde belli etmemeye çalışın. Kimi zaman net satış arttırma amacı güden içerikler hedef kitleniz için “itici” olabilir. Fayda sağlamayı amaçlayın, yaratıcı fikirlerinizi paylaşın ve diğerlerinden ayrılın. Emin olun zaman içerisinde sapla saman birbirinden ayrılacak ve hedef kitleniz, karşılık gütmeden gösterdiğiniz çabaları fark edecektir.

5.Etkileşime Geçin

İçerik pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için izlemeniz gereken son adım belki de en önemlilerinden birisidir. Tüm dijital pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi içerik pazarlaması sonrasında da müşterilerinizle etkileşiminizi arttırmaya çalışmalısınız. İçerik paylaşmak tek başına zafer getirmez, içeriğin türü ne olursa olsun paylaşım yaptığınız anda hedef kitlenizle iletişime geçmeye hazır olmalısınız.

Sosyal medya paylaşımı yaptınız ve birçok yorum aldınız diyelim; bu yorumlara cevap vermezseniz tek taraflı etkileşimin nasıl sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz? Bu gibi bir tutum sergilerseniz müşterilerinizin sadakatini kazanmayı da marka imajınızı iyileştirmeyi de satışlarınızı çoğaltmayı da beklememelisiniz.

Yazımızdaki 5 ayrı yöntemden yararlanarak siz de içerik pazarlaması alanında gelişim gösterebilirsiniz. Başarı için sabırlı olmayı öğrenmeli ve bir anda mucizevi bir değişim olacağı yanılgısına düşmemelisiniz. Çabalarınızı sürdürürseniz sonuçlar yüzünüzü güldürmeye başlayacaktır!