Sosyal Medya İle Hayatımıza Giren Meslekler

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri yalnızca telefonlarımız ile daha fazla haşır neşir olmaya başlamadık. Sosyal medya hayatımızda birçok şeyi değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Özellikle sosyal medya yönetimi yapan firmaların elde ettiği ticari başarıların artmasıyla sosyal medya yepyeni mesleklerin de doğmasına zemin hazırlıyor. Hatta çoktan bazı mesleklerin gelişimine neden olduğunu dahi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Önerilen İçerikler:Sosyal medya platformlarının kendilerine has dinamikleri sanal bir ekosistem oluşturdu ve bu ekosistem zaman içerisinde evrilmeye devam ediyor. Her geçen gün sosyal medya kullanımı artıyor ve dolayısıyla çoğalan ihtiyaçların karşılanması için yeni uzmanlıklara ihtiyaç duyuluyor. Bu yazımızda sosyal medyanın hayatımıza soktuğu yeni meslekler hakkında bilgi alabilir; gelecek vadeden bu mesleklerde uzmanlaşarak siz de kariyerinizi ilerletebilirsiniz.

İçerik Yöneticiliği

İçerik Yazarlığı

Sosyal medya yönetimi artık neredeyse tüm şirketler için bir ihtiyaç haline geldi. Hedef kitlelerinin en çok zaman geçirdiği platformlarda paylaşım yapan, takipçilerinin sorularına hızla dönüş yapan ve ürün ya da hizmetlerini sosyal medya üzerinden etkili bir şekilde tanıtan firmaların başarıları arttıkça içerik yönetimi de belirleyici bir faktör olarak ön plana çıkıyor. İçerik yönetimi denilince akla ilk olarak metin üretimi gelse de sosyal medya içerik yöneticiliği daha komplike bir kavram olarak tanımlanabiliyor. Firmaların sosyal medya stratejilerinin belirlenmesini, hangi metin içeriklerinin, hangi görsellerin ve videoların paylaşılacağının tespit edilmesini ve hatta hedef kitle analizlerini kapsayan içerik yöneticiliği hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Dijital pazarlama ve reklam ajanslarının bünyesinde görev yapan ya da freelance olarak hizmet veren içerik yöneticileri işlerinde başarılı oldukları takdirde yüksek gelir elde edebiliyor.

İnfluencerlık

İnflucer Olmak

Sosyal medya ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan ve kazandırdığı para nedeniyle ön plana çıkan mesleklerden biri de influencerlıktır. Takipçi sayısı yüksek olan, paylaşımları beğenilen ve hedef kitlesi tarafından fanatiklik düzeyinde sevilen influencerlar aylık olarak çok ciddi rakamlar kazanabiliyor. Influencerlar aracılığı ile hedef kitlesine ulaşmak isteyen firmaların sayısının artması ve Influencer pazarlamanın etkinliği takipçi sayısı yüksek olan kişilerin kısa sürede şöhrete kavuşmasını mümkün kılıyor. Kimi zaman bu süre o kadar kısalıyor ki influencerler bir gün içerisinde ülke ve hatta dünya gündemine oturabiliyor. Özellikle moda, makyaj ve oyun özelinde hedef kitleleri ile buluşan fenomenlerin kitleler üzerinde büyük bir etkisi oluyor. Fenomenlik ile başlayan sosyal medya kariyerlerini bazıları kendi firmalarını açıp hedef kitleleri için özel ürün ürettirmeyle de destekleyerek kazançlarını arttırma şansı yakalayabiliyor.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya yöneticiliği

Sosyal medya platformları ile hayatımıza giren en önemli meslek şüphesiz sosyal medya uzmanlığıdır. Türk Meslekler Sözlüğü kapsamında değerlendirilmeye başlanan sosyal medya uzmanlığı birden fazla kalifikasyon gerektiren komplike bir meslektir. Her ne kadar işini ehliyle yapan kişi sayısı oldukça sınırlı olsa da sosyal medya yönetimi alanında uzman olan kişiler yaptıkları işlerden ve yönettikleri sosyal medya hesaplarından çok ciddi paralar kazanabilirler. Minimum eğitim düzeyinin lisans mezuniyeti olarak belirlendiği sosyal medya uzmanlığı çeşitli sorumlulukları beraberinde getirir. Dijital ortamda markaların konumlandırılması, paylaşım stratejilerinin belirlenmesi, rakiplerinin analizi, hedef kitlenin eğilimlerinin takip edilmesi gibi çeşitli görevleri olan sosyal medya uzmanları markaların dijital dünyada bilinirliklerini arttırır ve marka imajlarının düzelmesini sağlar.