Sosyal medyanın marka bilinirliğini arttırmak ve müşteri edinmek için sonsuz fırsat sunduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu fırsatları gerçeğe dönüştürme noktasında maalesef yeterli çabayı harcamıyor ya da doğru adımlar atamıyoruz. Birçok farklı marka yeni müşteri bulmak ile ilgili sıkıntı yaşıyor. Faaliyet gösterilen sektörlere uygun paylaşımlar bulunamıyor, hedef kitleye hitap edilemiyor ya da hedef kitleyle bağlantı kurulabilse dahi ilgileri yeterince çekilemiyor. Uzmanlar anlamlı, ilgili ve yaratıcı içeriklerin orta ve uzun vadede prim yapacağına inansalar da yola çıkmak için öncelikle ilk adımların atılması gerekiyor.

Arama Yapın

Sektörünüzle, ürünlerinizle ya da verdiğiniz hizmetlerle ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımları arayın. Kendi markanızı da arayabilirsiniz ancak bu doğru sonuçlar vermeyecektir. Müşteriler zaman zaman marka adı yerine ilgili ürün ya da hizmetlerle ilgili paylaşım ya da yorum yapmış olabilirler. Ürün veya hizmet bazında arama yaparak potansiyel müşterilere erişebilirsiniz. Aynı zamanda rakiplerinizin hesaplarını da detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Rakiplerinize yorum yapan, soru soran müşteriler de sizin potansiyel müşterileriniz arasında yer alır. O kişilerle bağlantıya geçebilir ve hali hazırda sunduklarınızla ilgilenen kişilere erişme şansı yakalayabilirsiniz. Onlarla temasa geçtiğinizde doğrudan satış odaklı olmanız önerilmez; öncelikle ne istediklerini sorgulamalı ve ihtiyaçlarını karşılama niyetinde olduğunuzu hissettirmelisiniz. Önce samimiyet, sonra satış!

Görsellerin Gücünü Kullanın

Bazen tek bir resim binlerce kelimeye bedeldir. Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlarda etkileyici resimler paylaşırsanız diğer yaptıklarınız teferruat olarak kalacaktır. Müşterileri sıkmayan, dikkatlerini çeken ve sizlerle bağlantıya geçmelerini teşvik eden görseller tahmininizden daha faydalı olabilir. Paylaştığınız resimlerin ürün odaklı olmamasına dikkat edin, ürünleriniz elbette olmalı ancak resim içerisinde başka unsurlarla birlikte gösterilmelidir. Böylece agresif satış hedeflerinizi sanatsal bir bakış açısının arkasına saklayabilirsiniz.

Yarışmaya Ev Sahipliği Yapın

Sosyal medya hesaplarınızda ödüllü yarışmalar düzenleyerek müşterilerinizin ilgilerini çekebilir ve potansiyel müşterilerinizin de bu rekabet ortamına dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak ödül olarak ne vadettiğiniz çok önemlidir. Hedef dışı kişilerin ilgisini çekerseniz boşu boşuna ödül vermiş de olabilirsiniz. Yarışmaları ciddiye almalı ve bu aşamada dürüstlükten ödün vermemelisiniz. Müşteri etkileşiminin yoğunlaşması marka imajınızı dilediğiniz gibi şekillendirme imkanı sunmaktadır. Fırsatları lehinize döndürürseniz hem geniş bir veri tabanına hem de satış taleplerine kavuşabilirsiniz.

Tüm Mecralara Renk Katın

İşletmeniz birden fazla sosyal medya platformunda yer alıyorsa ve her platformda aynı paylaşımları yapıyorsanız sizi takip etmek onlara bir şey kazandırmayacaktır. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için oluşturduğunuz şirket profillerinizin her birini birbirinden farklılaştırmalısınız. Yaratıcılığınızı kullanıp sosyal medya platformunun dinamiklerine uygun olarak paylaşım yapmalısınız. Örneğin Facebook’ta etkinliklerinizin paylaşımlarını, Instagram’da ürünlerinizin benzersiz resimlerini, Twitter’da ise ödüllü yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Sürekli değişimle hedeflerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Etkileşimlerinizi Kişiselleştirin

Müşterilerinizle etkileşime geçtiğinizde genel söylemlerde bulunup onların müşterilerinizden sadece biri olduklarını hissetmelerini sağlarsanız aranızdaki bağı güçlendiremezsiniz. Size yorum yapan, mesaj atan müşterilerinizle samimi ve kişisel bir üslupla iletişime geçmelisiniz. Canlı sohbet seçeneklerini açmalı ve kesinlikle onları bekletmemelisiniz. Unutmayın ki ürünlerinizi almadan önce sizden bilgi isteyen kişiler bekletilmeyi istemezler. Cevabınızı geç verirseniz daha hızlı cevap veren bir firmanın profiline doğru yelken açabilirler. Sizce bu riske değer mi? Madem ki yeni müşteri kazanmak istiyorsunuz oyunu kurallara göre oynamalısınız!

Bırakın Müşterileriniz Parlasın

Giyim, aksesuar ya da kozmetik sektöründe yer alan bir firmanız varsa müşterilerinizin sizin ürünlerinizle çekilip, sizi etiketlediği fotoğraflara kayıtsız kalmayın. Fotoğraf çekilip sizin markanızı etiketleyen müşteriler göz önünde olmak istediklerini açıkça ifade etmişlerdir. Gerekirse kendilerinden izin alarak resimlerini şirketinizin profilinde paylaşın ve aldıkları her bir beğenide markanıza karşı sadakatlerinin arttığına şahit olun. Üstelik bir de hedef kitleniz kadınlarsa o zaman arkanıza yaslanın ve yeni satışlarınızın keyfini çıkarın.