Dijital pazarlama stratejilerinin her geçen gün daha fazla kullanılması ve sosyal medya yönetimi çalışmalarının hız kazanmasıyla; sosyal medya ve pazarlama arasındaki ilişki daha çok sorgulanıyor. Resimlerin paylaşıldığı, içeriklerin dikkat çektiği ve videoların izlenme sayılarının önem kazandığı sosyal medya platformları şirketlerin yeni rekabet alanına dönüşüyor.

Sosyal medya; içerikler aracılığı ve teknolojinin yardımıyla sosyal etkileşime geçilen platformlar olarak tanımlanabilirken; kullanılma sıklıkları bu mecraları hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için “paha biçilmez” kılıyor.

Son açıklanan verilere göre 2,2 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook, Facebook tarafından satın alındıktan sonra gençliğin nabzını tutan Instagram ve video paylaşım ağı olarak dünyayı saran Youtube; sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda en çok öne çıkan sosyal medya platformları olarak gösteriliyor.

Sosyal medya yönetimi ile satışlarını arttırmak isteyen küçük ölçekli firmalar çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ediyor. Yalnız bu mecralar sadece küçük işletmeler tarafından kullanılmıyor! Dünyanın en köklü ve kurumsal firmaları da sosyal medyanın sunduğu etkileşim fırsatlarına karşı koyamıyor. Geleceğe yatırım yapmak ve genç tüketiciler tarafından da bilinirlik kazanmak için kısa videolar, özgün içerikler ve dijital pazarlama kampanyaları ile en büyük firmalar sosyal medya varlıklarını güçlendiriyor.

Sosyal medya çoğalan etkisiyle siyasi hayata da yön vermeye başladıktan sonra seçim hazırlıklarının da merkezi haline geliyor. Seçmenlerle sosyal medya aracılığı ile etkileşime geçen liderler kendilerini daha iyi ifade etme şansı yakalıyor. Özellikle ABD’de sosyal medya ve siyaset arasında güçlü bir bağ kuruluyor. Eski ABD Başkanı Barrack Obama ve Donald Trump Twitter’dan yaptıkları paylaşımlarla ilgi odağı olmayı başarıyor.

Önerilen İçerik : Yerel SEO Çalışmalarıyla Fark Yaratın

Sosyal Medya Pazarlamada Nasıl Kullanılabilir?

  • Sosyal medya yönetimi ile başarılarını arttırmak isteyen firmalar ürün ve servisleri ile ilgili detaylı bilgiyi bu platformlardan paylaşabilirler.
  • Ürün ve hizmetleri ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla sosyal medya kullanıcıları ile etkileşime geçip sadakat kazanmayla sonuçlanan ilişkiler kurabilirler.
  • Takipçileri ile yalnızca satış odaklı paylaşımları buluşturmak yerine duygusal bağ kurmaya yardımcı olan içerikler üzerinde çalışabilirler.
  • Sektördeki rakipleri inceleyebilir, onların politikalarından ayrışmak adına takipçilerinin dikkatini çekecek içerik politikası belirleyebilirler.
  • Potansiyel müşteriler ile bağlantıya geçebilir; onların soru ve yorumlarına hızlı yanıt vererek güvenilir olma yolunda ilerleyebilirler.

 

Sosyal medya doğru kullanıldığında birçok avantaj sunar. Fakat bu avantajlar bilinmesine rağmen her şirket başarılı olamaz. “Neden?” derseniz;

Yalnızca sosyal medya yönetimi için zaman ayırmak yeterli değildir, sosyal medya marka ile farkındalık arttırsa da diğer dijital pazarlama stratejileriyle birlikte yürütülmelidir. Web tasarım için gerekli özeni göstermeyen, içerikleri ile Google’ın özgünlük kriterlerini karşılayamayan, kendi içerik dilini oluşturamayan ve hep aynı tarz paylaşımlarla takip edilmeye değer görülmeyen firmalar hedeflerine ulaşamaz.

Bu nedenle, sanal bilinirliğin somut kazançlar doğurması için tüm dijital pazarlama stratejilerinin; web sitesi pazarlama çalışmaları da dahil olmak üzere birlikte yürütülmesi gereklidir. Tutarlı çalışmalarla ve elbette sabır göstererek firmalar rakiplerini geride bırakacak başarılara imza atabilirler.

Hedef kitlesini ve ihtiyaçlarını analiz edip stratejilerini bu doğrultuda konumlandıran şirketler markalarının bilinirliğine katkıda bulunabilirler ve varlıklarını sağlamlaştırarak her yaptıklarının viral sonuçlar doğurmasını sağlayabilirler. Bu şekilde müşteri sadakati ile sonuçlanan zaferler elde edebilirler.

Önerilen İçerik : Geleceğe Yön Vermesi Beklenen Dijital Pazarlama Trendleri