2017 senesinde yeni yeni tanıştığımız teknolojilerin dijital pazarlama stratejilerine entegre edilmeye başlaması online pazarlamanın kabuk değiştireceği yönündeki beklentileri arttırıyor. Yapay zeka, makine öğrenimi, arttırılmış gerçeklik ve chatbot’lar firmaların hedef kitleleriyle etkileşimini her geçen gün daha dijital hale getiriyor. Pazara yeni teknolojilerin entegre edilmeye başlamasıyla pazarlama gelenekleri de hızla değişiyor. 

Sektörlerin daha teknolojik odaklı zhale gelmesiyle birlikte 2018 ve sonrasında fark yaratmak isteyen firmalar şimdiden ellerini çabuk tutuyor. Tam bir geçiş dönemi olarak tanımlanan 2018 senesi dijital pazarlama ve marka yaratma süreçlerinin merkezi olarak kabul ediliyor.

Sesli Aramalarda Gelecek Var

 

Siri ve Contana yalnızca eğlence amaçlı ortaya atılan teknolojiler değildir; bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dijital pazarlama hizmeti veren profesyoneller ve bu hizmeti alan markalar Siri ve Contana ile birlikte yaşanan değişimden kendilerine düşen payları almaya başladılar. İnternette sesli arama yapmaya başlayan hedef kitlelerine erişebilmek için bilgiye erişim kanallarını çeşitlendirdiler. İnternette sesli aramanın çoğalmasıyla birlikte firmalar SEO uyumlu kaliteli içerik geliştirme sürecini hızlandırdılar.

Önerilen İçerik : Sosyal Medyadan Nasıl Müşteri Bulunur? Tatilya Spor Center Örneği İle

Mobil Geleceğe Yön Verecek

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların devrinin tamamen kapandığını söylemek doğru olmasa da mobil cihazlarla internete bağlanma trendinin giderek arttığı gerçeği de göz ardı edilmemeli. İnternet ve akıllı cep telefonlarıyla büyüyen bir nesil artık gümbür gümbür geliyor ve gelecekte de varlığını sürdürmek isteyen firmalar bu kitleyi etkilemeye çalışıyor. Bunun için en doğru adım ise mobil uyumlu internet sitelerinden geçiyor. Mobil uyumlu siteler, sosyal medya hesapları ve reklam kampanyaları düzenleyip hedef kitlesine yaşattığı mobil deneyimi arttırmak isteyen firmaların doğru yolda olduğu kabul ediliyor. Web tasarım alanında yenilikler yapan ve tüketicileri mobil kanallardan saranlar dijital pazarlama kampanyalarının verimliliklerini şimdiden arttırmayı başarıyor.

Önerilen İçerik : Sosyal Medya Harcamalarınızı Azaltacak 6 İpucu

Canlı Videolar İçeriklerle Canlanacak

Sosyal medya profillerinden canlı yayın yapan firmalar 2017 ve 2018 senelerinde iyiden iyiye artmaya başladı ancak bu trend henüz doyum noktasına ulaşmış değil. Takipçileri, mevcut ve potansiyel müşterileriyle iletişime geçmek için canlı videolar önemli bir yöntem haline geldi. Fakat bu stratejinin başarısı salt video olmasından kaynaklı değil. Canlı videolara asıl devinim katan içerikleri; bu nedenle de marka mesajlarını doğru iletmek isteyen firmalar daha kaliteli ve özgün içerik arayışına girmeye devam edecekler.

Önerilen İçerik : Yeni Başlayanlara Özel Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

Sosyal Medya Reklamları Artmaya Devam Edecek

Facebook ve Instagram sosyal medya reklamı vermeyi isteyen firmaların gözdesi olmayı sürdürüyor. Sosyal medya reklamcılığı gelecekte de önemini koruyacak. Hikayeler, canlı yayınlar, görsel ve video içeriklerinin paylaşıldığı bu mecralar sayesinde firmalar her gün milyonlarca kişiye erişme başarısını gösteriyor. Sosyal medya reklamlarında hedef kitlenin belirlenebilmesi ve platformun dinamizmi geleneksel reklamların etkisine meydan okuyup galip gelmeye devam edecek.

Sosyal Medya Aracılığı ile Arttırılmış Gerçeklik Deneyimine Hazır Olun

Cep telefonları hayatımıza gireli epey oldu ve teknolojileri hızla ilerledi. Eskiden sadece fotoğraf çekebiliyor olmaları dahi sansasyon yaratırken günümüzde sahip oldukları özelliklere inanmak bile zor geliyor. Arttırılmış gerçeklikle entegre olabilen sosyal medya platformları ve elbette bu güce sahip cep telefonları firmaların vizyonunun da genişlemesine yol açıyor. Tüketicilerin konum bildirimleri aracılığı ile nerede bulunduklarını tespit edebilen markalar belli bir zaman ve yerde erişebilen arttırılmış gerçeklik içeriklerinin görüntülenebilmesini sağlayabiliyor. Bu teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte maliyetinin azaltılması ve yaratıcı kullanım alanlarını ortaya çıkarması dijital pazarlama stratejilerinin boyut değiştirmesini tetikleyeceği kabul ediliyor.