Tatilya Spor Salonu ile öncelikli hedef kitlemiz genç erkeklerdi. Basit bir bakış açısı ile baktığınızda sosyal medyada reklam seçenekleri arasından, demografik ilgi ile spor salonu ilgilileri bulunabilir. Fakat her zaman spor salonuna kayıt olan spor salonu ilgilileri değillerdir. Kilo sıkıntısı yaşayanlar, fiziğinden memnun olmayanlar spor salonlarının gönderilerini beğenmekte, paylaşmakta ya da yorum yapmakta çekimser olabilirler.

Sosyal medya yönetimi dediğinizde başarıyı beğeniler, yorumlar ya da paylaşımlar ile mi ölçüyorsunuz? İşletmenizin giderlerini beğenileriniz ile ödeyemezsiniz. Tüm diğer pazarlama faaliyetleri gibi, dijital pazarlama faaliyetlerinin bir enstrümanı olan sosyal medya da ölçü satış olmalıdır.

Hareket planımızı 3 adıma bölüştürdük;

 1. Gerçekten potansiyel müşteriler bul.
 2. Bir veri havuzu oluştur.
 3. Satış teklif et.
 4. Kitleye kat.

Birinci Adım: Sosyal Medya’da Potansiyel Müşteriler Nasıl Bulunur?

Tatilya Spor Merkezi’nin bizim tarafımızdan yapılmış internet sitesine bir blog bölümü ilave ettik. Bu blogda, gerçekten ilgili hedef kitlenin ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz içerikler ürettik. Gerçekten ilgili hedef kitle? Burada biraz tersten düşünmek gerek. Spor salonuna kimler gidiyor?

 • Spor Meraklıları
 • Kilo Sorunu Yaşayanlar
 • İrileşmek isteyenler

Her kitle için ayrı içerikler ürettik. Örnek başlıklar hemen aşağıda;

Spor Meraklıları İçin:

 • Antrenmanlar Sonrasında Yapılan 6 Beslenme Hatası
 • Antrenman Yaparken Başınız Neden Ağrır ve Nasıl Önlenir?
 • Egzersizler Sonrası Kas Ağrılarına Elveda!

Kilo Sorunu Yaşayanlar İçin:

 • Kış Aylarında Kilo Almamak İçin Tavsiyeler
 • Kilo Kaybetmek İsteyenlere Altın Değerinde İpuçları
 • Daha Fazla Yağ Yakmak İsteyenlere Özel İpuçları

İrileşmek İsteyenler İçin:

 • Spor Salonuna Kayıt Yaptıracaksanız Nelere İhtiyaç Duyacaksınız?
 • Bugün Başlasanız Vücut Geliştirmede Sonuç Almak Ne Kadar Vaktinizi Alır?
 • Kas Yapmak İsteyenlere Özel Diyet Önerileri

Bu kitlelerin dışında Sakarya Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrencileri hedefleyerek. “Şehirde Yeni misin? Sakarya’yı Keşfet” başlıklı başka bir içerik hazırladık.

Tüm içerikleri sosyal medya paylaşımları, sponsorlu gönderiler ve grup paylaşımları ile dolaşıma soktuk.

İkinci Adım: Potansiyel Müşterilerden Oluşan Bir Veri Havuzu Nasıl Oluşturulur?

İnternet sitenize gelen her kullanıcının kullandığı cihaza küçük dosyalar bırakılır. Dolaştığınız internet sitelerindeki çerez uyarıları bu sebepledir. Şu an bu içeriği okuduğunuz internet sitesi de bilgisayarınıza ya da telefonunuza küçük bir çerez dosyası bırakacak ve bu dosya ile daha sonraki reklam çalışmalarında hedeflenebileceksiniz.

Tatilya Spor salonuna ait internet sitesi de aynı işlevi görüyor. Facebook ve Instagram’dan gelen her kullanıcı sosyal medyada reklamlarında daha sonradan hedeflenebilir. İnternet sitenize bir defa girmiş herkes artık Facebook’ta hedef kitlenizdir. Küçük bir kod ilavesi ve optimizasyon ile sitenize bir defa girmiş hatta sitenizde belirli bir sayfayı görüntülemiş kişiler hedef alınabilir.

İçeriklere tıklayarak internet sitesine gelen potansiyel müşterilerden oluşan bir hedef kitle oluşturuldu.

Üçüncü Adım: İnternette Nasıl Satış Teklif Edilir?

Öncelikle, Tatilya’ya özel bir üyelik sayfası tasarladık. Gayet sade, bir bakışta her ayrıntının görülebildiği, üyelik formatlarını ve ücretlendirmeleri açıkça ifade eden bir sayfa olarak kurguladık. Sayfanın en altında ise ziyaretçilerden tercih ettikleri üyelik formatını, ad soyadlarını ve telefon numaralarını bırakmalarını istedik.

Tatilya üyelik planlarını çeşitli üyelik dönemlerine özel cazip fiyatlar ve hediyeler ile uygulamıştı. Biz de müşterinin merak edeceği tüm soruları tek seferde yanıtlayan bir tasarım ile satış teklif etmeyi uygun bulduk. Üyelik ücreti, uzun dönemli üyeliklerde fiyat avantajı, danışman desteği ve hediyeler gibi detayların hepsini bir üyelik sayfasında gösterdik. Ziyaretçiye sadece kayıt için gerekli bilgileri girmek kaldı.

Dördüncü Adım: Sosyal Medya İle Nasıl Kitle Büyütülür?

İnternet sitesine bu sayfayı görüntüleyen ziyaretçilere Instagram ve Facebook reklamları ile sayfa beğenmesini amaçlayan gönderiler hazırladık. Böylece, sosyal medyanın sunduğu ilgi alanları arasından körü körüne seçilmiş bir kitleye reklam çıkmak yerine, sitemizi ziyaret etmiş, fiyatlarımızı ve logomuzu görmüş, işletme ile tanışmış kitlenin sosyal medyada Tatilya sayfalarını beğenmeye davet ettik.

Sonuçlar:

 • Trafik Artışı: Sosyal medyada yapılan reklam ve içerik sayfalarına gelen ziyaretçiler ile site ziyaret oranı
 • Google Sıralaması: Üretilen İçeriklerin içerisinden yapılan doğru linkleme çalışmaları ile hedef Google aramalarında site 7 sıra yükseldi.
 • Kitle Büyümesi: Facebook ve Instagram sayfaları gelen beğeniler ile büyüdü.

Şimdi Sıra Sizde

İşiniz ve ürününüz ne olursa olsun bu çağda her işletmenin ve markanın bir dijital pazarlama planına ihtiyacı var! Siz de işletmeniz ve hedef kitlenize özel oluşturulmuş bir dijital pazarlama planlaması edinin. İletişime geçin! Bütçenize özel oluşturulmuş bir planlama için sizi ziyaret edelim.