Sosyal medyanın giderek artan etkisinden artık herkes haberdar. Küçük veya büyük şirketler, girişimciler ve hatta kurumlar bu platformlarda ön plana çıkmak ve “takip edilen” olmak için tüm dijital pazarlama stratejilerini bir bütün olarak ele almaya başladı. Yine de sosyal medya yönetimi konusunda henüz adım atmayan şirketlerin var olduğu da inkar edilemez. Gerek yeterli bilgilerinin olmaması gerek yatırım maliyetlerinin yüksek olduğunu düşünmeleri nedeniyle işletme sahipleri sosyal medya varlıklarını yeterince güçlendiremiyor.

Bu yazımızda sosyal medya harcamalarının kısıtlanmasına yardımcı olacak 6 yaratıcı yöntemi sizlerle paylaşacağız.

1.Ofisinizi Profesyonellerle Paylaşabilirsiniz

Az çalışanınız varsa ve ofisiniz ihtiyaçlarınızdan daha fazla genişliğe sahipse sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlığı bulunan ajanslara ya da freelance çalışan kişilere hizmetleri karşılığında ofisinizi kullanma hakkı tanıyabilirsiniz. Bu yöntemi benimseyerek ek bir para harcamadan sosyal medya yönetimi konusunda uzmanların desteğini almış olursunuz. Bu teklifinizi reddedemeyecek birçok uzman olduğunu unutmamalısınız. Henüz kuruluş aşamasında olan ajanslar için de kendi çalışma alanı olmayan freelance çalışan kişiler için de teklifiniz oldukça cazip olabilir.

2.Sosyal Medya Yönetimi Konusunda Bir Çalışanınızı Görevlendirin

Online eğitim programları sayesinde yeni nitelikler kazanmak günümüzde oldukça kolaydır. Sosyal medya ile yakından ilgilenen bir çalışanınız varsa onun ekstra bilgi kazanmasını sağlamak için eğitim almasını sağlayabilirsiniz. Çalışanınızın nitelikleri arttıkça sosyal medya yönetimi çalışmalarınızı kime yaptıracağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Bu yöntem başlangıç için yeterli olsa da asıl yapmanız gerekenin hali hazırda sosyal medya yönetimi uzmanı olan profesyonelleri işe almanız olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sosyal medyanın avantajlarını yaşamaya başladıkça zaman içerisinde yenilikler yapmanız gerektiğini fark ettiğinizde yatırımlarınızı çoğaltabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Sosyal Medyada Varlığını Güçlendirmek İsteyen Küçük İşletmelere Özel Tüyolar

3.Freelancer ile Çalışmaya Başlayın

Sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlığı bulunan tüm profesyoneller ajanslar bünyesinde çalışmaz. Sosyal medya postlarının hazırlanması, içeriklerinin yazılması ve paylaşım stratejisinin belirlenmesi gibi konularda hizmet veren freelancerlardan hizmet alarak da sosyal medya harcamalarınızı kısıtlayabilirsiniz. Dönemsel ya da yıl boyunca hizmet aldığınız freelancerlar uygun fiyat politikalarıyla bütçenizi zorlamadan başarılı olmanız adına size yardımcı olabilirler.

4.Ajanslarla Çalışmak Beklentilerinizi Karşılayabilir

Sadece dijital pazarlama alanında uzmanlığı bulunan kişileri bünyesinde çalıştıran ajanslar ile çalışarak sosyal medya yönetimi, içerik pazarlaması, internet reklamcılığı, video çekimi ve tanıtım filmi dallarında hizmet alabilirsiniz. İşini kaliteli şekilde yapan bir ajans bulduğunuz takdirde tüm pazarlama stratejilerinizi somut verilere dayandırabilir ve hedef kitlenize ulaşırken firmanıza özel bir ses oluşturabilirsiniz. Marka yönetimi alanında da uzman olan bir iş ortağı ile çalıştığınız takdirde rakipleriniz arasından sıyrılmanız, marka değerinizi yükseltmeniz ve müşterilerinizin sadakatini kazanmanız düşündüğünüzden çok daha kolay olacaktır.

5.Dijital Pazarlama Uzmanlarını İşe Alın

Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama stratejilerinin en önemli unsurlarından biridir. İşletmeniz hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin sosyal medya pazarlaması hizmet ya da ürünlerinizin bilinirliğini arttırarak satış yapma olasılığınızı çoğaltır. Dijital pazarlama uzmanı kişileri işe alarak onları kendi çalışanınız haline getirebilir ve sanal bilinirliliğinizi çoğaltmak için somut ve etkili bir adım atabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Dijital Pazarlama ve Web Tasarım Stratejilerinin Önlenemez Yükseliş​

6.Ücretsiz Araçlardan Yararlanabilirsiniz

Sosyal medya yönetimi için yatırım yapmak mevcut koşullarda sizi zorlayacaksa ikileme girmeden de çözüm üretebilirsiniz. Fotoğraf ve video düzenlemenizi sağlayan ücretsiz programlardan ve araçlardan destek alarak şirket profillerinizi yönetebilirsiniz. Her ne kadar içerik sağlama konusunda eksiklik yaşama ihtimaliniz olsa da başlangıç için bu araçlar işinize yarayacaktır. Sosyal medyanın etkisini hissetmeye başladığınızda daha kapsamlı yöntemlere geçiş yapabilirsiniz.