Sosyal medya platformları şirketlere marka değerlerini, ürünlerini ve hizmetlerini anlatabilmek için önemli imkanlar sunar. Müşterileriyle interaktif diyaloga girebilen, müşterilerinin yorumlarına sosyal medya aracılığı ile geri dönüş yapabilen firmalar sosyal medyada varlıklarını güçlendirebilirler. Bu yazımızda küçük işletmelere, sosyal medya kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki uzman görüşlerini ileteceğiz. Başarıya giden yolda dijital pazarlama tekniklerinin avantajlarını yaşamak istiyorsanız uzmanların önerilerini dikkate almanızı öneriyoruz.

1.Ürünlerinizi Tanıtmak Yerine Müşterilerinizi Anlamaya Çalışın

Sosyal medya şirketlere mevcut veya potansiyel müşterileriyle iletişime geçme imkanı sunar. Onlarla etkileşime geçebildiğiniz kısıtlı ve değerli zaman dilimlerinde ürünlerinizi tanıtmak yerine müşterilerinizi tanımaya odaklanmalısınız. Onların beklentilerini ve tercihlerini anlayabilmek için çaba harcarsanız marka imajınızı iyileştirebilme şansı da yakalarsınız.

2.Sosyal Medyayı Ciddiye Alın

Sosyal medya işletmeler için önemli olduğu kadar zorlayıcıdır da. Zaman ve emek harcanmasını gerektirir. Sosyal medyada varlığını güçlendirmek isteyen işletmeler yetkili ve çalışan bazında sosyal medya pazarlaması ile iç içe olmalıdır. Sosyal medyada var olan rakipler ve stratejileri incelenmeli; onlardan farklılaşmak adına yaratıcı ve etkili bir yol haritası çizilmelidir.

3.Harekete Geçmeden Önce Amacınızı Belirleyin

Sosyal medyada faaliyetlerinize başlamadan önce amacınızı belirlemelisiniz. Amacınıza uygun şekilde planınızı yapmalı ve stratejik adımlar atmalısınız. Amaçsız bir şekilde sadece sosyal medyada varlık göstermek hedeflerinize ulaşmanıza yetmeyecektir.

4.İşletmeniz için En Doğru Sosyal Medya Platformunu Seçmelisiniz

Sosyal medya platformlarının her birinin kullanıcı kitlesi ve dinamikleri farklıdır. Aynı anda bütün sitelerde varlık göstermeye çalışmak zaman kaybı olacaktır. Öncelikle hedef kitlenizin en yoğun bulunduğu sosyal medya platformunu bulmalı ve onların ilgisini çekecek paylaşımlarda bulunmaya çalışmalısınız. Çabalarınızın karşılığını ancak doğru seçimler yaparak alabilirsiniz.

Konunun Derinliklerine Göz Atın: Sizin İşletmeniz Hangi Sosyal Medyaya Uygun?

5.Sosyal Medya Stratejinizi Düzene Oturtun

Sosyal medyada varlığınızı güçlendirmek için düzenli olarak paylaşımlar yapmalısınız. İlgi çekici görseller, videolar ve fark yaratan içeriklerle müşterilerinize hitap etmelisiniz. Bunun için yeterince vaktiniz yoksa profesyonellerden destek almalısınız.

6.Ürettiğiniz İçeriklerin Başarınızı Etkileyeceğini Unutmayın

Sosyal medyada marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız içerik üretimi konusuna önem vermelisiniz. Müşterilerinizin sizi nasıl algılaması istediğinize karar verdikten sonra bu amaç doğrultusunda ay boyunca yapacağınız paylaşımları hazırlamalısınız. Paylaşımları hazırlarken araştırma yapmalı ve önemli noktaları öğrenmelisiniz.

7.İşletmenizde Sosyal Medya Yönetimi için Ekip Kurun

Tek kişilik bir işletmenin sahibiyseniz bu öneriyi hayata geçiremezsiniz. Ancak küçük bir ekip oluşturabilecek kadar çalışanınız varsa sosyal medya yönetimi için çalışanlarınıza görev verebilirsiniz. Onlara haftalık sorumluluklar vererek aktif olarak sosyal medya yönetimine katkı sağlamalarını talep edebilirsiniz.

Konunun Derinliklerine Göz Atın: Markanızın Dijital Pazarlama Çalışmalarını Firmanız Bünyesinde Çözmenin Taşıdığı Riskler

8.Rakiplerinizi Takip Edin

Sosyal medyada varlığınızla fark yaratmak istiyorsanız aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizi takip etmeye başlamasınız. Rakiplerinizin stratejilerini anlarsanız karşı atağa geçebilirsiniz. Onların paylaşımlarından ilham alarak kendi işletmenizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

9.Paylaşımlarınızı Planlayın

Hangi tarihte hangi sosyal medya platformunda hangi paylaşımı yapacağınızı planlamalısınız. Daha önce de söylediğimiz gibi rastgele ve üzerinde düşünülmemiş paylaşımlar sizi amaçlarınızdan uzaklaştırabilir.

10.Tutkularınızı Müşterilerinize Aktarın

Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlara ne kadar inanırsanız o kadar ilgi çekici içerikler üretebilirsiniz. Sektörünüzle alakalı ilginizi çeken konularda hakimiyetiniz fazla olacağı için paylaşımlarınıza tüm birikiminizi ve gücünüzü aktarabilirsiniz. Böylece paylaşmaya değer postlarla müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

11.Ulaşılabilir Kalın

Sosyal medyada yer almaya başladıktan sonra müşterilerinizin size her zaman ulaşabileceklerini hissettirmelisiniz. Yapılan yorumlara hızlı geri dönüş yapmalı ve müşterilerle olan etkileşiminizi taze tutmalısınız. Aksi takdirde sosyal medyada var olmanızın hiçbir anlamı kalmaz!

12.Net Olun

İşletmenizi sosyal medyada tanıtmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız paylaşımlarınızın konularını da hitap ettiğiniz kitleyi de sınırlamalısınız. Aynı anda her şeyi elde etmeyi bekleyemezsiniz. Yavaş ve sağlam adımlarla ilerleyerek dijital ortamdaki parmak izlerinizi çoğaltabilirsiniz.