İşletmenizin başarısını arttırıp satışlarınızı çoğaltmak, marka bilinirliğinizi arttırıp işletmenizi rakiplerinin önüne geçirmek istiyorsanız dijital pazarlama stratejilerinden faydalanabilirsiniz. En etkili stratejiler arasında gösterilen sosyal medya platformları ise şüphesiz en büyük yardımcılarınız haline gelecektir. İşletmesini sosyal medya platformlarına taşıyan işverenlerin öncelikle başarılarını maksimize edecek platformu belirlemesi gerekir. Kimi zaman her yerde olmak hiçbir yerde olmamakla eş değer sayılabilir.

Sosyal medya platformlarının hepsinin kendine has dinamikleri vardır. Kullanıcılarının tercihleri, beklentileri ve firmaların faaliyet gösterdiği sektörler eşleşmezse sosyal medyanın faydaları görülemeyebilir. Bu nedenle işletmesi için sosyal medyaya hızlı bir giriş yapmak isteyen kişilerin, hangi sosyal medya platformunu seçeceklerini dikkatle belirlemeleri gerekir.

Sosyal medya platformu tercihi yapılmadan her marka kendi hedef kitlesinin davranışlarını ve seçimlerini analiz etmelidir. Sadece kadınlara satış yapan bir firmanın doğal olarak kadınların en çok tercih ettiği sosyal medya platformunda olması gerekecektir. Hatta hitap edilen kitlenin yaş ortalaması da tercihleri şekillendirebilir. Kısacası işletmeler için sosyal medya platform seçimi oldukça komplike bir süreçtir. Bu yazımızda karar verme aşamanızı kolaylaştıracak ipuçlarını sunacağız.

Facebook

Dünya genelinde en çok aktif kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformu olan Facebook tüm işletmeler için olmazsa olmazlar arasında girmeyi başarmıştır. Facebook kullanıcıların farklı yaşlardan olması ve bu platformun gün içerisinde defalarca kullanılması işyeri sahiplerine önemli fırsatlar sunmaktadır. Facebook kullanmayı düşünen işletme sahipleri faaliyet gösterdikleri sektörden bağımsız olarak bu platformun avantajlarını yaşayabilirler. Ürün ya da hizmet sunuyor olmaları Facebook kullanarak elde edecekleri faydayı azaltmayacaktır. Facebook’un temel işlevi marka bilinirliğini arttırmak ve firmalarla müşterileri arasındaki etkileşimi çoğaltmaktır. Bu nedenle ölçeği ne olursa olsun tüm firmalar Facebook kullanarak internetin imkanlarından yararlanabilirler.

Twitter

Video, resim, link ve kısa metinlerin paylaşılabildiği bir platform olarak ön plana çıkan Twitter iş dünyası için en etkili sosyal medya platformlardan biridir. 400 milyonu bulan aktif kullanıcı sayısına sahip Twitter’da işletmenizin reklamını yapabilir, marka değerlerinizi net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. İlginç paylaşımların hızla prim yapma imkanı olduğu için Twitter büyük bir potansiyel barındırır. Ücretsiz olması, müşterilerle anlık etkileşim imkanı sunması, rakiplerin takip edilebilmesi gibi avantajları; bu platformu işletmesini büyütmek isteyen tüm girişimciler ve şirket sahipleri için önemli hale getirmektedir. Tıpkı Facebook gibi, Twitter mecrasının tercih edilmesinde faaliyet gösterilen sektörlerin etkisi çok büyük olmayacaktır. Twitter kullanıcıların genellikle 20 ve üzerindeki yaş grubuna dahil oldukları unutulmamalıdır.

LinkedIn

Firmanızın müşteri kitlesi diğer firmalarsa; LinkedIn sizin için doğru bir seçim olabilir. İş dünyasının profesyonellerini bir araya getiren bu platformda kişisel bağlantılar oluşturabilir, işletmelerin yöneticileri ile tanışabilir ve işletmenizin müşteri sayısını arttırabilirsiniz. Sektör, unvan gibi hedefli arama yapabildiğiniz için işletmelerin yetkilileri ile doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. LinkedIn ürün ya da hizmet satan fakat müşterileri son tüketici değil; diğer şirketler olan firmalara büyük avantajlar sunmaktadır. Üstelik sunduğu avantajlar salt satışların arttırılmasına yönelik de değildir. Kalifiye eleman ihtiyacınızı da LinkedIn üzerinden hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

Instagram

Ürün satışı yapıyorsanız ya da kadınlara hitap eden bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız doğru adrestesiniz! Cep telefonları ile sürekli paylaşılan resimleri takip eden, etiketlemelere bakan ve sayfalar arası ışık hızıyla ilerleyen hedef kitlenizin farkındalığını arttırabilirsiniz. Görsel seçimlerinizi kaliteli içeriklerle sentezleyip üstüne bir de izlenmeye değer kısa videolar çekebilirseniz o zaman Instagram rüzgarıyla yelken açabilirsiniz. Instagram’ın 700 milyondan fazla aktif kullanıcı olduğu gerçeğini hesaba katarak ve bu ülkedeki Nusr-et fenomenini de akılda bulundurarak Instagram’a özel çalışmalar yapabilirsiniz.