İnternet kullanımının giderek yaygınlaştığı bir döneme tanıklık ediyoruz. Ürün ya da hizmet almadan önce de sağlığımızla ilgili bir endişe duymaya başladığımızda da çözümü internete girmekte buluyoruz. Dünya genelinde interneti kullanan milyarlarca kişi gibi dijital dünyanın günlük hayatımızda da iş yaşantımızda da yol açtığı değişimi görmezden gelemiyoruz. Hal böyle olunca ticari faaliyeti olan tüm şiretler için dikkati çekilmesi gereken hedef kitlenin bir parçasına dönüşüyoruz.

Ticari bir faaliyetiniz varsa ve dijital pazarlama stratejilerinin gücünden yararlanmak istiyorsanız online pazarlama araçlarına ve web tasarım trendlerine kayıtsız kalmamalısınız. Neredeyse her yazımızda vurguladığımız gibi dijital varlığınızı güçlendirirseniz işletmenizin fark yaratmasını mümkün hale getirebilirsiniz.

Web Tasarım Neden Bu Kadar Önemli?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve akıllı cihazların farklılaşmasıyla birlikte web sitelerinin tasarım trendlerine uygun olup olmaması büyük bir değer kazanmaya başladı. Eskiden masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan görüntülenen bir web sitesine sahip olmak tüm şirketler için yeterliyken; akıllı cep telefonlarının ve tabletlerin kullanılmaya başlaması web sitelerinde tasarım trendlerinin takip edilmesi gereksinimine yol açtı.

Artık sadece bilgisayarlardan görüntülenen bir web sitesi yeterli gelmiyor; bir firmanın web sitesi tabletlerden ya da cep telefonlarından düzgün bir şekilde görüntülenemiyorsa o firmanın başarılarının devamı gelmiyor. İçerik ve Web tasarım karşılaştırıldığında hedef kitlenin güvenini oluşturma noktasında web tasarımın etkisinin içeriklerden daha önemli olduğu düşünülüyor. Web sitesine girildiğinde edinilen ilk izlenim ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar zaman geçireceğini ve dolayısıyla kullanıcı deneyiminin ne denli iyileştirilip iyileştirilmediğini doğrudan etkiliyor. Web sitesinde kullanılan renkler, web sitesinin açılış hızı, menü dizaynı ve web sitesinin sadeliği firmanın güvenilirliği ile ilgili oluşan algıyı değiştirebiliyor.

Detaylara Gözatın: Her Web Tasarım Meraklısının Bilmesi Gereken 5 İlke

Dijital Pazarlama Uzun Bir Yoldan Geldi

Sadece bir web sitesine sahip olmanın ve içerikleri sektörel anahtar kelimelerle doldurmanın yarattığı etki artık işe yaramıyor. Hilelerin prim yaptığı günler geride kaldı ve web sitelerinin şirket pazarlamasındaki etkinliği arttı. Firmaların dijital dünyaya açılan kapısı haline gelen web siteleri ne kadar çok ziyaret edilirse firmaların yaptıkları satış miktarında da artışlar yaşanmaya başladı. Tam da bu sırada yeni bir sorun ortaya çıktı; “web sitesine nasıl daha çok ziyaretçi çekilir?” yanıtlanması gereken en temel soruya dönüştü.

Doğru dijital pazarlama stratejilerini kullanamayan  şirketler rekabetin yoğun olduğu çevrimiçi mecrada yavaş yavaş silinirken; web sitelerine ziyaretçi çekmeyi başaran firmalar hızla büyüdü.

Dijital pazarlama yöntemlerinin evrimi göz önünde bulundurulduğunda değişimlerin takip edilmesi kritik öneme sahip olmaya başladı. Örneğin; salt içerikler değil görsel ve video paylaşımlarının etkisi arttı; bu trendleri takip eden firmalar fark yarattı. Eskiden yalnızca tek bir sosyal platformda rast gele paylaşım yapılırken; hedef kitle analizi sonrası sosyal varlığını dikkatli bir şekilde genişleten firmaların satışları çoğaldı. Hedef kitlelerini tanıyan, dijital pazarlama trendlerini takip eden şirketler “viral” etki yaratmanın önemini kavrayınca ilgi çekici ve yaratıcı paylaşımlarıyla beğeni toplamayı başardı.

Daha sonra yapay zeka kavramıyla entegre olan yeni trendler ağırlığını hissettirdi ve sektörel evrimleşmenin kokusunu alabilen şirketler tüm hamlelerini yeniden gözden geçirdi.

Sonuç olarak web tasarım ve dijital pazarlama yöntemleri birbirini tamamlayan unsurlar haline geldi. Hedef kitle odağında yapılan tüm online pazarlama çalışmaları yeniliklerle beslenince müşteri sadakati kazanımı kolaylaştı.

Sizin de online mecralarda varlığını güçlendirmek istediğiniz bir web siteniz varsa bir an önce harekete geçmenizi ve hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinize yönelik stratejiler geliştirmenizi öneriyoruz. Her ne kadar dijital pazarlama ve web tasarım ilkeleri zamanla değişse de siz de hamlelerinizi bu değişime adapte ederek rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.