Sezgisel olarak bile olsa, bir internet sitesini neyin kötü gösterdiğini hepimiz biliyoruz; gereksiz eğimler, modası geçmiş resim uygulamaları, kalabalık ve faydasız düzen. Aslında bunarların tümü, büyük tasarımcı ve sanatçılar tarafından da kullanılan ilkeler doğrultusunda, kolayca üstesinden gelebileceğiniz sıkıntılar.

İyi siteler form ve fonksiyonu bir araya getirir. Estetik ve işlevsellik… Ayrıca Stanford Üniversitesinden Don Norman'ın araştırmasına göre iyi tasarlanmış bir internet sitesi, kullanıcı tarafında güven yaratıyor. Burada, tasarımlarınızda kalite tanımı içerisinde kalabilmenizi sağlayacak 5 temel ilke bulacaksınız.

1) Kurallara uyun!.. Genellikle

Tasarım okullarında size güzel tanımı ile ilgili uzun bir ilkeler listesi vereceklerdir. Simetri, düzen vs… bunlara başta uyun. Ama daha sonra biraz da yaratıcılık sergileyerek ziyaretçinin gözleri için küçük alanlar oluşturun. Farklılıkları, renk gerilimlerini ya da kontrastı kullanabilirsiniz.

2) Kullanıcı ile iletişim kurmak için ikonları kullanın

Web tasarım konusunda zun zamandır uluslar arası kabul görmüş bazı ikonların iletişim gücünden faydalanın; disket (kaydet), büyüteç (ara), zarf (eposta). Bu işaretlerin avantajı ile tasarımınız içerisinde çok daha rahat yol alınabilecektir.

3) Dekor değil tasarım öğesi olarak renk

Bütün fark renkten gelir. Renkler doğru kullanıldığında bütün hikayeyi anlatabilir. Renkleri bir alanı süslemek için değil, bir içeriği desteklemek amacıyla kullanın. Eğer çok fazla resim kullanıyorsanız, renklerinizi de resimlerin içerisinden seçmek bütünlük sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu kısımda Adobe Color size yardımcı olacaktır. Farklı web tasarım seçeneklerinde, değişik renk kullanımlarını burada ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

4) İçeriği destekleyecek bir font kullanın

Binlerce font seçeneği artık mevcut. Bulamamak da bahane değil. Yazıyı, içeriğin yanında fontunuz ile de destekleyin. Font tipi, okuyucuya metnin iletmek istediği duyguyu aktarmasında yardımcı olacaktır. Son olarak Comic Sans'tan uzak durun!

5) Başkalarının görüşlerini alın

Pekala, elinizde ilkeler, sevimli ikonlar, resimler ve harika fontlar var. Sıradaki ne?

İnsanlardan görüş alın. Ama sokaktaki insanları kastetmiyorum. Gerçekten alanında başarılı ve genel kabul görmüş kişilerden görüşler alın. Bugüne kadar hiç behance kullanmadıysanız da bu konu da cesur olun. İlerleyin ve hevesinizi yitirmeyin.