Satışlarınızı Arttıracak 5 Sosyal Medya Önerisi

Sosyal medya ve teknolojinin evrilmesi pazarlama yöntemlerinin yeniden şekillenmesini sağladı. Günümüzde sosyal medya aracılığı ile elde edilen veriler pazarlama uzmanları tarafından toplanıp analiz edilerek şirketlerin satışları ciddi oranda arttırılabiliyor.

Sosyal medya şirketlerin sadık bir takipçi kitle oluşturmasını ve şirket mesajlarını en etkin şekilde paylaşılmasına imkan tanıyor. Sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanan şirketleri çevrimiçi pazarlama stratejilerinin hızının ve yarattığı olumlu sonuçların faydasını deneyimleyebiliyor. Siz de sosyal medya yönetimi stratejileri ile satışlarınızı arttırmak isterseniz yazımızda geçerliliği ispat edilmiş yöntemleri hayata geçirebilirsiniz.

1. Tüm Platformlarda Aynı Tanıtıcıları Kullanın

Hedef kitleniz ve ürün ya da hizmet içeriğiniz gereği birden fazla sosyal medya platformunda yer almanız gerekiyorsa tüm platformlarda aynı resimleri, aynı kullanıcı isimlerini ve aynı tanıtıcı imgeleri kullanmalısınız. Tüketicilerin kullanım alışkanlıklarını lehinize çevirmek istiyorsanız bu yöntem işinizi kolaylaştıracaktır! Her platformda aynı tanıtıcı bilgileri kullanarak tutarlı ve kurumsal bir marka imajı da çizebileceğiniz için bu önerimizi dikkate almanızı öneriyoruz. Her platformda farklı kullanıcı adları ile bulunmanızı zorlaştırmak yerine doğru isimle yola çıkarak müşterilerinizin size tüm platformlardan ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

2. Ürünlerinizi Kullanan Gerçek Kullanıcıların Yorumlarını Hatırlatın

Tüketicilere ürünlerinizin reklamını en etkili şekilde yapmak isterseniz; ürünlerinizi daha önce alan ve deneyimlerinden memnun kalan kişilerin yolladıkları yorumları re-post yapabilirsiniz. Yapay reklamlardan çok daha fazla etki gösterecek olan bu organik tanıtım yöntemi için müşterilerinizden gelen yorumları yeniden paylaşmanız yetecektir.

Önerilen İçerikler: 


 


3. Hedef Kitlenizin Aktif Olarak Kullandığı Sosyal Medya Platformlarını Tercih Edin

Düşünüldüğünün aksine sosyal medyada adınızı duyurmak için tüm platformlarda bulunmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya yönetimi stratejinizi özelleştirmeli ve yalnızca potansiyel müşterilerinizin aktif olarak kullandığı platformlarda varlığınızı güçlendirmelisiniz. Böylece her platformda farklı içerikler üretme zorunluluğu hissetmeden hedeflerinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu stratejiyi hayata geçirmek zaman zaman zor olabilir, seçimlerinizi analizlere dayandırmalı ve keyfi olarak hareket etmemelisiniz. Sosyal medya yönetimi için ayıracağınız ek bir bütçeniz varsa hedef kitlenizin takip ettiği influencerlar ile etkileşime geçebilir, kendileri ile yeni reklamlar yaparak takipçi sayınızın ve dolayısıyla sosyal medya hesaplarınızın hareketlenmesini sağlayabilirsiniz.

4. Hedef Kitlenizin Dilinden Konuşun

Hedef kitleniz ile sosyal medya üzerinden paylaştığınız hikaye ya da postlarla en etkili şekilde iletişime geçmek istiyorsanız onların dilinden konuşmayı öğrenmelisiniz. Postlarınıza yorum almak, hikayelerinizin izlenmesini sağlamak ve yaratıcılığınızı konuşturmak için hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler üretmelisiniz. Bu konuda profesyonellerden destek almanın faydasını görürsünüz. Müşterilerinizle etkileşiminizi arttıracak paylaşımlarla markanızın sesini daha çok kişiye duyurmayı başarabilirsiniz. Böylece satışlarınızın artmasını keyifle izleyebilirsiniz.

5. Takipçilerinizi Müşteriye Dönüştürün

Her ne kadar sosyal medya platformları satış arttırmanın en etkili yöntemi olarak ön plana çıksa da bu hesaplarda paylaştığınız postların temel amacı sizin reklamınızı yapmak ve markanızın bilinirliğini arttırmaktır. Sosyal medyada takip edilmeye başladığınızda ürünlerinizin linklerini artık takipçilerinizle başlamanız gerekir. Aksi halde yalnızca postlarınıza yorum almakla ve beğeni yağmuruna tutulmakla yetinmek zorunda kalırsınız. Postlarınıza ürün linki eklerken web sitenize güvenmeli; kullanıcı deneyimi iyi olmayan bir web sitesine sahipseniz web tasarım hizmeti alarak ziyaretçilerinizin konforunu arttırmalısınız.

Sonuç olarak, sosyal medya tüm şirketlerin satışlarını arttıracak yeni fırsatlar sunar. Ancak bu fırsatlar doğru değerlendirilmediği takdirde şirketlerin satışlarında beklenen artışlar yaşanamaz. Siz de sosyal medyanın gerçek gücünü cironuzdaki artışla ölçmek istiyorsanız yazımızdaki önerileri değerlendirebilir, dijital pazarlama stratejilerini eş zamanlı olarak hayata geçirebilirsiniz.