Instagram’ın giderek popüler hale geldiği aşikar; peki ya aylık 500 milyon aktif kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Fotoğraf paylaşımı yapılan bu sosyal medya platformu iş dünyası için giderek daha önemli hale geliyor. Takipçi sayısını arttıran, ürün veya hizmetlerini tanıtan ve sosyal medya yönetimi konusunda profesyonelleşen firmalar bu platform sayesinde birçok yeni müşteriye sahip oluyor.

Ancak her firma paylaşım yapsa da Instagram genelinde istediği etkiyi yaratamıyor. Paylaşım yaptıktan sonra hemen başarı elde etme isteği firmaları hayal kırıklığına uğratabiliyor. Bu mecrada başarı elde etmek de diğer tüm dijital pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi sabır ve süreklilik gerektiriyor. Takipçi sayısını arttırmak için satın alma yapan firmaların başarılı olduğunu düşünenlerin yanıldığı ortaya çıktıkça organik zaferler elde etmek için gösterilen çabalar da çeşitleniyor. Bu yazımızda Instagram’da “takip edilen” olmak için gerekli en önemli ipuçlarını bulabilirsiniz.

1.Günde 1 – 3 Adet Paylaşım Yapın

Instagram’da tatmin edici sonuçlar elde etmek istiyorsanız mümkün olduğunca aktif bir Instagram kullanıcısı haline gelmelisiniz. Düzenli paylaşım yaparak takipçilerinizle etkileşiminizi arttırmalısınız. Genel olarak Instagram’da tutunmaya başlayan firmaların günde 1 ila 3 adet paylaşım yaptıklarını söyleyebiliriz. Ancak bu rakamları sektörünüz ve ticari beklentileriniz değiştirebilir. Yaptığınız paylaşımların etki göstermesi için sayfanıza zaman tanımalısınız. Hedef kitlenizin görüntülediği, beğendiği ya da yorum yaptığı paylaşım konularına odaklanarak etkileşiminizi arttırmalısınız. Hızlı başarı elde etmek için Instagram takipçisi satın alarak hesabınızı riske atmamalı; sosyal medya yönetimi için harcadığınız zamanı ve parayı işinize yaptığınız bir yatırım olarak değerlendirmelisiniz.

Önerilen İçerik : Sosyal Medyada “Hashtag” Kullanımı

2.Instagram’ın Algoritmasını Anlayın

Instagram tıpkı Google gibi algoritmalarını belli aralıklarla değiştiriyor. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına yapılan algoritma değişiklikleri kapsamında kullanıcıların en çok ilgilendiği paylaşımları kendilerine gösteriyor. Bu demek oluyor ki, profiline düzenli olarak girdiğiniz en yakın arkadaşlarınızın paylaşımları ilk görüntülediğiniz postlar olurken nadiren ziyaret ettiğiniz şirket sayfalarının bildirimleri arka plana atılıyor.

Sadece kullanıcı deneyimi odaklı düşünüldüğünde bu algoritma değişikliğinin kötü bir etkisi olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak Instagram odaklı dijital pazarlama stratejilerini yürüten firmalar için aynı şeyi söylemeyiz. Takipçilerinin ilk gördüğü paylaşımların sahipleri arasında yer almak çetin bir mücadele gerektirir. Doğru adımlar atmayan firmaların gönderileri beklenenin aksine yalnızca kısıtlı bir kullanıcı kitlesi tarafından görüntülenebilir. Bunu değiştirmek ise imkansız değildir!

Instagram algoritması en çok ilgilenilen ve etkileşime geçilen postları önceliklendirdiği için firmaların yapması gereken temel şey; etkileşime geçilmeye değer postlar yayımlamaktır. Videolar, yarışma bildirileri, eğlenceli ve özgün içerikler paylaşarak firmalar da takipçileriyle etkileşime geçip görüntülenme sayılarını arttırabilirler.

Önerilen İçerik : Sosyal Medya Harcamalarınızı Azaltacak 6 İpucu

3.Paylaşım Yazılarının Etkisini Hafife Almayın

Sosyal medya yönetimi alanında çalışmalar yapan firmaların büyük kısmı paylaşımlarının altına içerik yazmanın gerekli olmadığını düşünüp yazıları ya yazmaz ya da yazdıkları yazıları özenerek hazırlamaz. En büyük hata da paylaşım yazılarına karşı sergilenen özensiz tavırdır. Muhteşem bir fotoğraf ya da çok eğlenceli bir video paylaşmış olabilirsiniz; yine de paylaşımlarının takipçileriniz üzerinde duygusal bir etki yaratmasını istiyorsanız içeriklere başvurmalısınız. İstatistiklere göre fotoğraf altı yazılarını etkin şekilde yazan firmaların Instagram paylaşımlarının daha fazla beğeni ve yorum aldığı bilinmektedir. Takipçileri harekete geçiren bir soru, onlardan yorum beklendiğine dair bir ifade ya da bilgilendirici bir içerik Instagram paylaşımlarına değer katar.

Sadece şirket profili açıp sıradan paylaşımlar yaparak Instagram’da başarı elde edilmesi mümkün değildir. Siz de Instagram’ın barındırdığı fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız önerilerimizi uygulayarak kısa sürede yaşayacağınız farkı hissedebilirsiniz.

Önerilen İçerik : Güvenirliğinizi ve Satışlarınızı Arttırmak için 10 Sosyal Medya Stratejisi