Sosyal medyada yapılan paylaşımların sonuna eklenen “#” işaretine; nam-ı diğer “hashtag”lere hepimiz aşinayız. En eğlenceli, en hüzünlü, en dikkat çekici ve en özel paylaşımların sonuna eklenen bu işaretlerin anlamını ya da ne işe yaradığını tam olarak bilmesek de trendlere uyarak hashtag'leri kullanılıyoruz.

İlk olarak Twitter’da kullanılmaya başlanan hashtag'ler önemleri gereği sosyal medya yönetimi çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Twitter’dan sonra Instagram, Facebook ve Pinterest gibi platformlarda yaygınlıkla kullanılarak dünya genelindeki milyarlarca sosyal medya kullanıcısı tarafından kabul görmüştür.

Peki Hashtag'ler ne işe yarar?

Bu işaretler, yazılan kelimelerin veya kelime gruplarının linklere dönüşmesini sağlar. Paylaşımların bir konu başlığı altında toplanması için kullanılan hashtag'ler aynı kelimeler ile paylaşılan gönderilerin bir arada gösterilebilmesini kolaylaştırır. Belirli bir konuda aynı hashtag'i kullanarak yapılan paylaşımlar bu yalın işaret sayesinde gruplanır ve her biri kullanıcıların görüntüleyebileceği şekilde gösterilir. Özgün, kısa ve akılda kalıcı hashtag kullanılarak desteklenen sosyal medya pazarlama stratejilerinin etkisi tam da bu nedenle çok yüksektir; Hashtag'ler sosyal medyada anahtar kelime kullanımının en etkili yoludur.

Büyük kitleleri ilgilendiren konulardaki paylaşımlar hashtag eklendiğinde daha çok ilgi çekebilir ve ardından yapılan paylaşımların çoğalıp etkisini arttırmasını sağlayabilir. Herhangi bir konuyu gündeme getirmek için de toplumsal farkındalığı arttırmak için de sosyal medyada ön plana çıkmak için de hashtag'lerin gücünden yararlanılabilir.

Twitter Hashtag Kaynakları

Hashtag’ler gündem oluşturmak isteyen kişilerin vazgeçilmezidir ve bir konu hakkında yapılan tüm fikir paylaşımlarının kümelenmesini sağlar. Bu özellikleri hashtag’leri gündem konularını öğrenmek için de sorgulanan unsurlar haline getirir. Dijital ortamda en çok konuşulan konular hashtag araması yapılarak kolaylıkla bulunabilir. Sosyal medya yönetimi yaparken Hashtag kullanılması bu nedenle şirketlerin bilinirliğine ve hedef kitleleriyle etkileşim kurulmasına büyük katkılar sunar.

Sosyal medya yönetimi alanında hashtag’leri etkin olarak kullanmak isteyen şirketler en popüler konuları farklı internet sitelerinden kolaylıkla öğrenebilirler.

  • Hastags.Org: Twitter’da en popüler konuların sorgulamasının yapılacağı bu platform belirli bir hashtag kullanılarak kaç mesaj atıldığının öğrenilmesini sağlar.
  • Hastagify.me: Sektörel bazda en trend hashtag’lerin belirlenmesini sağlayan bu site spesifik anahtar kelime kullanımı için kontrol edilebilir.
  • Tagboard: Birden fazla sosyal medya platformunda ortak olarak kullanılan hashtag’ler tespit edilebilir.
  • Tweet Binder: Sorgulama ve konu ile ilgili hashtag’lerin bulunması için kullanılabilen bu site en son yaratılan hashtag’lerin de öğrenilmesini kolaylaştırır.

Neden Hashtag Kullanılmalıdır?

Dijital pazarlama stratejilerine başvurarak marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmak isteyen şirketler için hashtag büyük fırsatlar sunar. Ürün ve hizmetlerle ilgili farkındalığı arttıran ve ilgili paylaşımların gruplanmasını sağlayan bu işaretler rakiplerin stratejilerini takip etme noktasında da oldukça yardımcı olurlar.

Potansiyel hedef kitlenin belirlenmesini ve onlara hitap edilmesini sağlayan hashtag’ler şirketlere yeni pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde yol gösterir. Gönderilerin nasıl gruplanıp hashtag’e dönüştürüldüğü sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmaz. Link oluştururken firmaların yaratıcılığı ve özgünlüğü hedef kitle tarafından net bir şekilde gözlemlenerek reaksiyonlarını şekillendirebilir.

Sektörel bazla oluşturulan hashtag’ler, ilgili sektördeki kişilerin bir araya toplanması için bir çağrı olarak düşünülebilir. Konu ile ilgili bilgi paylaşımı yapmak isteyen kitle hashtag’lerle büyük bir topluluğa dönüştürülebilir. Hashtag’leri bulan firmalar bu kitle gözünde takip edilmeye değer görülebilir, otoriteleri ve güvenilirlikleri artabilir.

Hashtag kullanarak sosyal medya paylaşımı yapan şirketler toplumsal olaylara karşı duruşlarını yansıtabilir, dikkat çekmek istedikleri konu özelinde marka imajlarını iyileştirebilir.

Sonuç olarak hashtag’ler doğru kullanılırsa ve yaratıcı bir şekilde oluşturulursa sosyal medya yönetimi adına yapılan tüm çalışmaların başarısını arttırabilir. Siz de şirketinizin sosyal medya üzerinde daha bilinir hale gelmesini istiyorsanız hashtag kullanımında uzmanlaşabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Yeni Başlayanlara Özel Sosyal Medya Yönetimi Rehberi​