Günümüzde hemen her şirket dijital dönüşüm hakkında planlama yapıyor. Yeni kurulan yapılar için dijital imkanlara sıfırdan adapte olmak çok daha kolay. Eskiden gelen veri birikimine sahip geleneksel firmalar içinse geçiş süreci biraz daha sancılı olabilir. 

İş süreçlerini dijital olarak yönetmek dediğimizde satın alma, depolama, stok takibi, üretim, planlama, pazarlama ve satış gibi görevlerin dijital araçlar üzerinden planlanması, takip edilmesi ve raporlanmasından bahsediyoruz. 

Dijital imkanların gelişmesi sadece şirketlere avantaj sunmuyor. Müşteriler dijital imkanlar ile artık daha aktif ve esnek. Hemen her zaman diledikleri ürün hakkında bilgi edinme şansına sahipler. Sizin ürününüzden haberdar olurken, rakiplerinizin ürünlerinden de haberdar oluyorlar. İş süreçlerinizi dijitale çevirmenin temel amacı bu sert rekabet ortamına en az müşterileriniz kadar iyi uyum sağlamanız ve sağladığınız deneyim ile rakiplerinizin arasından sıyrılmanız olmalıdır. 

Her sektör kendi dijital öncülerine sahip. Her sektörde dijital süreç yönetimi gün geçtikçe daha fazla kabul görüyor. Doğal olarak, tüm operasyonlarında teknolojiyi kucaklayan yeni bir yönetim yapısı oluşuyor. Dijital iş süreçleri yazılımları dijital dönüşüm planlamanızı destekleyerek başarınızı bir adım ileri götürebilir, operasyonel verimliliğinizi arttırabilir, müşteri deneyiminizi iyileştirir ve ürün ve hizmetlerinizde yenilikler yapabilmeniz için sizi destekler. 

Önerilen İçerik: Girişimler İçin Yazılımcı ve Yazılım Hizmetinin Önemi

İş Süreçlerini Dijital Olarak Takip Etmenin İşletmeler İçin Faydaları

İş konusunda hemen her şeyi nasibe bağlama eğilimine sahip bir toplumuz. Tüm adımları takip edip teker teker üzerinde düşünerek iyileştirmeden başka sonuçlar almak aslında mümkün değil. İşinizin tüm süreçlerini kendi içinde maksimum verim ile çalıştırmak karlılığınızı yükseltecektir. İşinizin tüm süreçlerini hem bağımsız hem de birlikte olarak görebilmenizin en verimli yolu ise size bu veriyi sağlayan bir yazılımdan yardım almak olacaktır. 

Daha Fazlasına Göz Atın: Özel Yazılım İşinize Nasıl Katkı Sağlıyor?

Ülkemizde bu tip yazılımlar fatura, personel takip gibi spesifik örnekler ile üretim hayatına dahil oldu. Bu tip programlar işletmeniz için fayda sağlasa da size bütüncül bir bakış vermek için yetersizdir. 

Başlangıçta çok basit düşünün; işletmenizde telefon ile çözmek zorunda kaldığınız işlerin tamamı dijitale devir edilebilir. Teklifler, sevkiyatlar ve daha fazlası. Artık küçük kağıtlara aldığınız notlardan kurtulma vakti. Dijital işletmenize çeviklik, rekabet gücü ve fazlasını katabilir.

İlginizi Çekebilir: İşletmeniz İçin Dijital Dönüşüme Nereden Başlanmalı?

Verimli Kaynak Yönetimi 

Dijital bir iş süreçleri yönetimi yazılımı size süreçlerinizin tamamını tek bakışta görme imkanı verir. Böylece aksayan noktalara odaklanma imkanı bulabilirsiniz. Böylece daha verimli çalışma ve kaynaklarınızı doğru kullanma şansını yakalayabilirsiniz. Otomasyon, çalışma kalitesini istenen düzeyde tutmanın ve bir görevin her seferinde aynı şekilde yürütülmesini sağlamanın garantisi olduğundan, sıradan iş süreçlerini otomatikleştirmek ve büyük resme odaklanmak için size vakit kazandırır. Böylece sürprizler ile karşılaşma ihtimaliniz düşer. İş konusunda kimse sürprizleri sevmez. 

Operasyonel Adımların Kontrolü

İş süreçleriniz ne kadar iyi kontrol edilmiş veya sağlam planlanmış olursa olsun, hangi görevlerin aktif olduğu, kimin ne üzerinde çalıştığı ve teslim tarihlerinin karşılanıp karşılanmadığı konusunda her zaman tam kontrole sahip olmak önemlidir. Bir iş süreçleri yönetimi yazılımı yukarıdaki tüm aşamalar için size anlamlı raporlar ve grafikler sunarak verimli kontrol imkanı sağlar. 

İlginizi Çekebilir: İş Süreçlerinizi Yazılımla Online'a Taşımak

Gelişmiş İş İşbirliği

Birden fazla görev veya süreç çalışırken, ekip üyeleri arasında işbirliği şarttır. Bu yeni dijital iş modeli çağında, geleneksel iletişim kanalları malesef en iyi çözüm değil. Mesajlar, bildirimler ve dosya paylaşım sistemleri iletişim hattını ve verimliliği kolaylaştırabilir. Bu, sistemi kullanan herkese her zaman en doğru ve gerçek zamanlı bilgiler verilmesini sağlar, böylece herhangi bir değişiklik yapılırsa hemen herkes bilgilendirilir. Bütün ekibin tek bir veri havuzundan sadece kendilerini ilgilendiren verileri almasını sağlayan bir iletişim sistemi işleri daha verimli bir hale getirecektir. 

Çeviklik

Pazar eğilimleri ve müşteri talepleri zamanla değiştikçe, şirket hedefleriniz, ihtiyaçlarınız ve talepleriniz de değişir. İş süreçleri takibi yazılımının önemli bir özelliği, esnek tasarım süreçlerini pürüzsüzleştirmesidir. Bir süreçte değişiklik yapma esnekliği, kuruluşunuza büyük fayda sağlayabilir ve karşılamanız gereken tüm değişikliklerle ölçeklendirme fırsatı verir. Değişime başlamadan suyun ne kadar derin olduğunu ölçmenize fırsat verir. Yazılım size ihtiyacınız olan çevikliği sağlar, böylece süreçler kuruluşunuzun gereksinimlerine uyacak şekilde kolayca özelleştirilebilir.

Artan Üretkenlik ve Performans

Bir yazılım iş süreçlerinizi takip için kullanıldığında, sürecin tüm adımlarından gelen veri tek yerde depolanır sürecin performansını ölçmek için kullanılır. Bu verileri beklenen sonuçlarla karşılaştırarak, gelirleri en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için iyileştirilmesi gereken tüm noktaları hızlı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Maliyetleri düşürme ve gereksiz adımların ortadan kaldırılması gibi süreç iyileştirmeleri yazılım ile kolayca gerçekleştirilebilir. Bu küçük iyileştirmeler, artan üretkenlik ve genel performans anlamına gelecektir.

Sonuç

Kendi iş modelinizde dijital araçlara devir edilmesi mümkün olan görevlerin bir listesini yapın. Hala rakipleriniz dijital bir süreç yönetim sistemine geçmediyse şanslı sayılırsınız. İş süreçlerini dijital araçlar ile takip eden işletmeler rakiplerine göre daha verimli çalışacakları için maliyet avantajına sahip olacaklar. Ayrıca dijitalleşmenin getireceği esneklik daha iyi bir müşteri deneyimi vermelerini sağlayacak.