İş dünyasının her yerinde “dijital dönüşüm” kavramı konuşuluyor. Her marka, küçük ya da büyük her işletme işinin bir tarafını dijitale entegre etmenin planını yapıyor. Kimi sadece hayal kuruyor, kimi planlıyor, kimi başladı kimileri ise yıllar bu geçişi tamamladı. Henüz dijital dönüşümünü gerçekleştirmemiş markalar için zaman daralıyor. Peki sağlıklı bir dönüşüm süreci geçirebilmek için nereden başlamalı?

Dönüşüm süreci üzerinde akıl yürütmeye başlamadan önce, dijitale neden ihtiyaç duyduğumuzdan biraz bahsedelim. 

Firmalar yaşamları boyunca değerler üretir, bu değerleri satar ve değerleri muhafaza için çalışır. Bu döngü firma için yaşam süresi boyunca sonsuz kez tekrar eder. Döngü değişmese bile, bu döngüye eşlik eden enstrümanlar zaman içerisinde değişir. Daha verimli makinalar üretildiğinde firmalar üretim süreçlerini yenilerler, yeni sevkiyat ve pazarlama kanalları erişilebilir olduğunda firmalar ilgili süreçlerini güncellerler. Araçlar ve enstrümanlar değişse bile firmanın döngüsünün ana mantığı asla değişmez. 

Bir film yapımcısını ele alalım. Filmler üreterek değer yaratan ve bu değer üzerinden para kazanan bir işletme olarak film yapımcılarının döngüsü en başından beri sabit. Gelişen kamera teknolojileri ve yayınlama imkanları ile sadece araçları değişiyor. Bundan 30 yıl önce bir film yapımcısı yeni bir film yapmaya karar verdiği zaman elinde sadece ticari tecrübesi ve pazar araştırmaları vardı. Bugün Netflix gibi yayın platformları size henüz film çekilmeden ne kadar izleneceğine dair tahminler sunabilirler. Çünkü ellerinde izlenme verilerinden oluşan büyük bir havuz var.

Dijital firmaların değer üretme, değeri satma ve bu değeri savunma işleyişini kökünden değiştirdi. Bu açıdan dijitali sıradan bir teknolojik gelişme olarak görmek hata olacaktır. Bu çapta bir değişiklik muhtemelen sanayi devriminde bile yaşanmadı. Artık değeri üretirken, satarken ve savunurken, tüm süreçlerinizi dijital ile entegre etmek zorundasınız. Aksi takdirde bu avantajı kullanan rakipleriniz sizi ticari olarak zora sokacaktır. 

Dijital dönüşüm, şirketinizin bugün karşılaştığı birçok soruya önemli bir cevap olabilir, örneğin:

  • Pazarda nasıl farklı olabiliriz?
  • Karlılığımızı nasıl artırabiliriz ve büyüme için yeni yollar bulabiliriz?
  • Şirketimizi yeni pazarlara nasıl genişletebiliriz?
  • Yeni nesil Y kuşağına nasıl ulaşabiliriz?
  • Sonuç olarak: Sektörümüzde nasıl rekabetçi olabiliriz?

Jabil tarafından 2018 yılında yapılan bir ankete göre, katılımcıların sadece %8’i şirketlerinin dijital dönüşümünü tamamladığını düşünüyor. %31 dönüşüm üzerinde çalıştıklarını, diğer %31 ise henüz planlama aşamasında olduklarını söylüyor. 

Sizin durumunuz ne olursa olsun, dijital dönüşüm konusunda yapılması gereken çok iş var. Başlamak için henüz geç kalmış da sayılmazsınız. Bu dijital dönüşüm yolculuğuna henüz başlamadıysanız, bugünden daha iyi bir zaman bulmanız mümkün olmayacak. Aşağıda dijital dönüşüm yolculuğuna başlamak isteyenler için altı önemli adımı listeledik.

Dijital Dönüşüm İçin Atmanız Gereken Altı Adım

Başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Muhtemelen bu yolculuk bitmeyecek. Dijital geliştikçe, iş modellerini, satış ve pazarlama kanallarını güncellemeye devam edecek. Siz başta temel süreçlerinizi tamamlayıp, daha sonra küçük güncellemeler ile yolculuğunuza devam edebilirsiniz. O zaman başlıyoruz;

1. Dijital’in Sizin İçin Ne Anlama Geldiğini Belirleyin

Dijital sizin için önemli ama nerede? İlk adımda işinize, sektörünüze göre dijital tarafından getirilen yenilikleri anlamalısınız. İşler E Faturaya geçip, bir site açmaktan fazlasına uzanacak. Dijital bir sorun çözme aracıdır. Sizin sorunlarınız da size özel olacaktır. Sizin işinizin ve sektörünüzün kendisine has sorunlarını dijital ile çözüp, rakipleriniz arasından sıyrılmanın bir yolu var mı?
Bu nedenle, şirketinizin karşılaştığı zorlukları teşhis etmeniz ve şirketinizin hedeflerine ulaşması için hangi dijital çözümlerin uygun olduğunu belirlemeniz çok önemlidir. Süreçteki ilk adım, şirketinizin karşılaştığı zorlukların bir denetimini yapmaktır.

2. Nasıl Dijitale Geçeceğinizi Belirleyin

Sektörünüzün ve şirketinizin temel zorluklarını belirledikten sonra artık dijital dönüşüm yolculuğunuzu planlamanın vakti geldi. Bu aşamada önünüze bir çok alternatif çıkacaktır. Bulut tabanlı sistemlerden, dijitale entegre edilmiş iş süreçlerine kadar birçok alternatif bulunacaktır. Aşağıda birkaç örnek strateji mevcut. 

Kendi stratejinizin bir parçası olarak yukarıdaki başlıklardan bir veya daha fazlasını seçebilirsiniz. Önemli olan, müşterileriniz için sektörünüzü ve ürünlerinizi daha ulaşılabilir ve verimli kılmaktır. 

3. Yöneticilerinizi Dönüşüme Dahil Edin

Dijital dönüşümü kurum içinde kabul edilmiş bir kültür haline getirmek için yaygınlaştırmanız çok önemlidir. İnsanların katılımcı olmalarını sağlamak için onları süreçler ve planlama konusunda bilgilendirin. Çalışanlarınızın katılımı ile daha kolay bir süreç geçireceğiniz kesin. 

İnsanlar her zaman yeniliklere karşı çok da sıcak olmazlar. Değişim insanlarda her zaman tedirginlik yaratmaya meyillidir. Buradaki kaygının kaynağı aslında yenilikten ziyade belirsizliktir. İnsanları süreç, sürecin adımları ve beklenen sonuçlar hakkında düzenli olarak bilgilendirirseniz katılımcı olma şansları yükselecektir.

4. Dönüşüm Yolculuğunuza Eşlik Edecek Çalışma Ortakları Bulun

Şirketlerin dijital dönüşümde karşılaştıkları en büyük zorluk, inisiyatifi üstlenecek dahili uzmanlığa sahip olmamaktır. Şirketinizin dijital dönüşümüne ortaklık edecek bir destek almak bu noktada sizin için mantıklı olacaktır. 
Dijital Dönüşüm Anketine katılanlar, iş ortaklarının kendilerini bu yolculukta aşağıdaki yollarla desteklemelerini beklediklerini paylaşıyorlar:

  • Dönüşümlerine yardımcı olacak yetenekler sunmak
  • Dijital teknolojiyi entegre etmelerine yardımcı olacak danışmanlık hizmetleri sunmak
  • Dijital inovasyon ortamında gezmelerine yardımcı olmak
  • Başarılı yaklaşımları ve en iyi uygulamaları paylaşmak

---
İlginizi Çekebilir: Özel Yazılım İşinize Nasıl Katkı Sağlıyor?
---

5. Personelinizi Dönüşüme Hazırlayın

Ekibinizi süreçler hakkında bilgilendirmekten çekinmeyin. Dijital dönüşüm konusunda bir karara vardığınızda ekibiniz ile geniş çaplı bir toplantı yaparak onlara hedeflerinizden ve süreçlerden bahsedin. İnsanlar kendilerinin dahil olmadığı bir değişimin içerisinde figüran olmaktan korkacaklardır. 
En şeffaf olan değişim en çok destek alacak değişimdir. İnsanları süreçler hakkında düzenli bilgilendirmeye devam ederseniz başta soğuk bakanlar da sürece ısınmaya başlayacaktır. 

6. Dijital Dönüşümünüze Başlayın

Tüm adımları tamamladıktan sonra geriye sadece başlamak kalır. Gelecekte daha fazla firma dijital dönüşüm konusunda pozisyon alacak. “Bize bir şey olmaz” diyenlerdenseniz rakibinizin ilk adımı attığı gün tekrar görüşelim.