Artık ticaret eskisinden daha zor. Rekabet çok fazla, maliyetler çok yüksek, müşteriler karar değiştirmek için hazır… Tüm sektörlerdeki karlılık günden güne eriyor. Her işletme elindeki kaynakları en mantıklı şekilde kullanıp, iş süreçlerini mümkün olduğu kadar optimize ederek en verimli noktada çalışmalı. Tam verimlilik noktasına ulaşamayan işletmeler pazar paylarını kaybederek yok olmaya mahkumlar. Tam verimlilik noktasında çalışmak isteyen işletmeler için en verimli yol, iş süreçlerine uygun şekilde üretilmiş özel yazılımlar. 

Bir satışı kaçırmanın maliyetini düşündünüz mü? Mutlaka bir satıştan daha fazladır. Günümüzün ticaret dünyasında bu kadar az hata payı varken, böyle yanlışlar size ağır hasarlar verebilir. 

Bir çok iş süreci yazılım sayesinde takip edilip raporlanabilir. Üretim, depolama, pazarlama, satış, sevkiyat vs. Bunları takip eden bir yazılımınız olduğunda aylık performans durumunu görmeniz de mümkün olacaktır. Ne yaptığınızın farkında olmak işinizi iyileştirmenin ilk adımı olacaktır. 

Bu İçerik İlginizi Çekebilir: İş Süreçlerinizi Yazılımla Online'a Taşımak

Hazır Paket Yazılımlar Ne Kadar Faydalı Olabilir?

İş süreçlerinin neredeyse tamamı için hazır paket yazılım seçenekleri mevcut. Bugün muhasebe, stok takibi, ERP gibi alanlarda, değişik marka tarafından alternatifleri sunulan paket programlar mevcut. Bir paket program belki başlangıç için işinizi görebilir ama aşağıda barındırdığı sorunları göze almanız kaydıyla;

Paket Programlar Herkes İçindir

Paket programlar mantığı gereği gereği bir defa yazılan ve defalarca satılan ürünlerdir. Bunun için müşteriye özel olmaktan uzak kalırlar. Herkesin tüm işlerini görmek iddiasıyla yola çıkan bir paket yazılım, çoğu zaman sizin için gereksiz özellikler arasında kaybolmanıza sebep olur. 

Yeterince Esnek Olmamak

İş dünyası hiç olmadığı kadar hızlı. Ani kararlar vermek zorunda kalabilirsiniz. Paket programınız size uyum sağlamakta yetersiz kalacaktır. Sizin işinizi sektörünüz değil, müşterileriniz yönetir. Her marka müşteri talepleri doğrultusunda iş modelini güncellemek zorunda. Teslimat seçenekleri, ödeme sistemleri, garanti süreçleri, müşteri ilişkileri… Bunlardan hiçbiri beş yıl önceki gibi değil. Sadece beş yıl.

İşinizi İyileştirmek İçin Uyumlu Değil

İşinizi iyileştirmenin tek yolu işinizi anlamaktır. Bir paket yazılım sadece yapması gerekeni yapar. Size anlamlı raporlar üretmez. Sizi sektörünüzün ön kabulleri içine hapseder. Yazılım, kelimenin tam manası ile işinizi takip eder. 

İşinize Özel Bir Yazılım Ürününün Size Kazandıracakları

Özel yazılım ürünleri sizin işiniz için, işiniz yazılım ekibi tarafından anlaşıldıktan sonra hazırlanır. Sizin işinizin değerli olan girdilerin kıymetli olduğu bir veri işleme sistemi üzerine kurulur. İşiniz için kıymetli olan verileri siz ve ekibiniz bilebilir. 

Bazı sektörlerde fiyat gerçekten önemsizdir. Ürünlerin fiyatı o kadar nettir ki kimse fiyat konusunda hareket edemez. Bu tip sektörlerde vade ve hizmet size müşteri kazandırabilir. Bu tip sıra dışı durumlar için bile üretilmiş özel yazılım ürünleri sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. 

İş dünyası paket programların kabul ettiği kadar standart değildir. Rakamlar değişmese de insanların o rakamlara verdikleri değerler değişebilir. Her yerde, her sektörde, her durumda bir, bire eşit değildir. Bugünün bin lirası, beş ay sonrasının bin lirasından kıymetlidir. Bu sebeple; rakamlara değil değerlere odaklanan, size işinizi bir adım ileri taşıyabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz anlamlı raporları sunan, süreçlerin tam verim noktasında çalışması için kontrol yapıp hedef koyabileceğiniz bir özel yazılım ürününün faydalarına bakalım. 

Sizin Değerleriniz Sizin Kararlarınız

İktisat teorisine göre işletmeler maksimum karlılık hedefi ile çalışır. Tüm işletmelerin niyetleri aynı olmasına rağmen, iş modelleri farklıdır. Bu fark rakamlara atfedilen değerlerden kaynaklanmaktadır. Kimi iş modeli için aylık yeni müşteri kazanımı, kimi model için satış tutarı karlılığı belirler. Siz de özel yazılım ürünleri ile rakamlara sizin değerlerinizi verebilirsiniz. 

Her işletme çeşitli şartlara bağlı olarak müşterilerine iskontolar uygular. İşletmenizden ilk defa bu ay alışveriş yapacak yeni bir müşterinin bir lirası ile, işletmenize referans olarak müşteriler kazandırmış eski bir müşterinin bir lirası eşit olamaz. Bir özel yazılım ile müşterilerinizin referans olarak kazandırdığı yeni müşterilerin cirolarından iskonto kazanmasını sağlayabilirsiniz. Özel yazılımda her şey sizin iş modelinize özeldir. 

Tam Verimlilik

İşletmeniz tam kapasite ile çalıştığında ne kadar üretim yapabilir? Aylık karşılayabileceğiniz maksimum sipariş miktarı nedir? Bunu bilmek, ürün/hizmet başı sabit giderlerinizi bilmenizin tek yoludur. 

Özel bir yazılım sizin için tam verimlilik düzeyinizi takip eder, ürün ve hizmet talepleri için vermeniz gereken temin sürelerini en verimli şekilde düzenler. Böylece işletmenizi maksimum süre boyunca tam verimlilik pozisyonunda çalıştırmanıza olanak tanır. 

Alternatif Maliyetler

Bir işi kaçırmanın maliyetini hesaplayın… Satıştan edeceğiniz karlılığın dışında; satılmamış ürünün depolama maliyeti, teslimat yapacak personelin maliyeti, üründe yatan sermayenizin finansman maliyeti… Bir satış her zaman bir satıştan fazlasıdır. 

Bu maliyetleri bilmek ürün ve hizmetlerinizi doğru fiyatlandırmanın yoludur.  Ülkemizdeki o meşhur “iş var ama para yok” sözünün tek sebebi maliyet yönetimini doğru yapamamaktır. Maliyet yönetimi konusunda başarısız olmasından dolayı, yıllarca para kazandığını sanarak ticari hayatına devam eden işletmeler biliyorum. Maliyetler doğru hesaplandığında ortaya çıkan tabloda işletmenin finansal maliyetinin bile karşılanmadığı ortaya çıktı. 

Anlamlı Raporlama

İşiniz için neyin kıymetli olduğuna siz karar verirsiniz. Sizin işinizi büyütecek anlamlı değerler sizin işinize ve sizin iş modelinize özeldir. Çok basit, her gün karşılaştığımız iki işletme üzerinden hayali bir örnek ile konuyu daha anlaşılır kılmaya çalışacağım; aynı cadde üzerinde, hatta komşu iki dükkanda iş yapan bir berber ve bir eczane düşünün. İkisinin de kasa ve satış takibi için bir hazır muhasebe sistemi kullandığını hayal edelim. Berber için işini büyütecek veri “bir yıl içinde x sayısından çok defa traş olan müşteriler”, eczane içinse “reçetesiz satılabilen tezgah üstü ürünlerin cirosu” olacaktır. İşlerine özel yazılmış bir program ile her iki işletme kendileri için kıymetli olan bu rakamı özel olarak takip edebilecek ve iyileştirme için planlama yapabilecektir.  

İşiniz İle Büyüme

İşletmeler büyüdüklerinde şekil değiştirirler. İnşaat malzemesi satanlar inşaat yapmaya, kadın giyim satanlar bebek ürünleri satmaya başlar. İşiniz büyüdükçe iş kollarınız, gelir modelleriniz ve gelir kalemleriniz artar. İş bu noktaya geldiğinde her gelir kaleminizi, performansını ve karlılığını ayrıca takip etmeniz gerekecektir. Ayrıca tamamını birlikte değerlendirebileceğiniz bir üst bakışa da sahip olmak isteyeceksiniz. Bunu yapmazsanız, çoğu firma gibi farketmeden, bir kalemden ettiğiniz kar ile diğer kalemin zararını kapatabilirsiniz. 

Özel yazılım bir ürün işiniz ile birlikte büyüme potansiyeline sahiptir. Böylece değişen gelir modellerinizi ve kalemlerinizi aynı temiz görüş ile takip etmenizi sağlar. 

Sonuç

Her özel yazılım kullanan firma dünya devi olamaz ama dünya devleri paket yazılım kullanmazlar. Özel yazılımlar işinizi büyütmez. İşiniz büyürken ona destek sağlar ve yönetilebilir tutar. Paket yazılımlar büyürken ayağınıza dolaşır. Büyük hedefleriniz varsa, sizin hedefleriniz özelinde planlanmış bir özel yazılım sizinle birlikte hedeflerinize yürümek için hazır olacaktır. “Bize Buralar Yetiyo Be Gülüm” diyorsanız, paket programlar işinizi görebilir.