Geçtiğimiz günlerde sinema endüstrisinin devlerinden olan Warner Bros 2023 yılında kullanıma girecek yeni logosunu tanıttı. Firmanın 100 yılı şerefine 2023 yılında tamamen kullanıma girecek logo Pentagram adlı bir tasarım firması tarafından hazırlandı. Eski logoya göre çok daha basit ve düz hatlara sahip olan yeni logo,  bizi büyük firmaların yeni mecralardaki ihtiyaçlarına cevap vermeyen eski logoları değiştirme serüvenleri üzerinde düşünmeye sevk etti. 

Eğer biraz tasarıma meraklı biriyseniz sosyal medyada ya da arama motorlarında ünlü markaların yıllar içerisinde yaşadıkları logo değişimlerini konu alan liste içeriklere denk gelmiş olmalısınız. Büyük markalar tahmin edebileceğimizden daha sık logolarını değiştiriyorlar. Kimi markalar basit renk ve font düzenlemeleri ile yoluna devam ederken, kimileri daha köklü değişim süreçleri geçiriyor. 

Daha Fazlasına Göz Atın: Logo Tasarımı Değişmek Üzerine

Son on yılda bildiğimiz bütün büyük markaların çoğu logolarını en azından düzenleme ihtiyacı hissettiler. Peki bu değişim aşkı nereden kaynaklanıyor?

Yeni Mecralar Yeni Logolar

Artık bir markanın logosu çok değişik alanlarda yayınlanıyor. Eskiden bir işletmenin logosunu tabelalar, faturalar ve kartvizitler haricinde bir yerde görmek çok da mümkün değildi. Artık en küçük marka ve en büyüğü dijital mecralarda yanyana gelebiliyorlar. 
Yeni mecraların kendilerine özgü talepleri var. Instagram’da, Facebook’ta, internet sitenizde, Google reklamlarınızda logo kullanırken dükkan tabelasındaki özgürlüğe sahip değilsiniz. En boy oranları, renk düzenleri gibi birçok şartı sağlamalısınız. Yoksa bu mecralardan aldığınız verim olumsuz etkilenebilir. 

İlginizi Çekebilir: Faydalı Logo Tasarımı

Ayrıca insanların bu yeni mecralar ile olan ilişkileri de eski alanlardan farklı. Sizin faturanız üzerindeki bir logoya bakılma süresi ile markanıza ait bir reklama bakılma süresi aynı değil. Dikkat konusunda da büyük farklar var. İnsanlar artık o kadar çok reklama maruz kalıyorlar ki logolar neredeyse görünmez oldu.
Reklam alanlarının çoğu eski prestijine sahip değil. Reklam vermenin maliyeti de çok düştü. Dijital geldi mertlik bozuldu. Eskiden bir ulusal gazetenin arka sayfasına, bir kent meydanındaki bilboarda verilen reklamların prestiji ile Instagram reklamları bir değil. Artık en büyük bankaların reklamları ile mahallemizdeki aperatifçinin gönderileri aynı akışa diziliyor.

Bu prestij düşüşü ile birlikte ölçüler de düştü. Gazetelerde tam sayfa verilen reklamların yerini telefon ekranında 350X450 piksel yer kaplayan gönderiler aldı. Bu kadar az alanda, bu kadar çok ticari gönderiye maruz kalan insanlar çoğunu görmezden geliyor ve unutuyor. 

İlginizi Çekebilir: Reklam Çöplüğü ve Balık Hafızalarımız

Tüm bu sebepler ile büyük markalar eskiden kullandıkları logoları artık değişmeye, revize etmeye ve güncellemeye başlıyorlar. Hem TV ekranında, hem sosyal medyada, hem gazete reklamlarında, hem banner reklamlarda, hem gazetelerde ve adını yazamadığım diğer tüm alanlarda kullanılabilen uyumlu logolara doğru ilerliyorlar. 

Sizin Logonuzun Yenilenmeye İhtiyacı Var Mı?

Gelelim konunun bizi ilgilendiren tarafında. “Bize ne Warner Bros logosundan” diyorsanız size hak veriyorum. Konuyu getirmek istediğim yer sizin logonuz. Tüm bu değişimin temelinde yatan imkan değişiklikleri sizin için de geçerli. Sizin logonuz da değişime ihtiyaç duyuyor mu? 
Bu soruyu cevaplayabilmek için aşağıda kısa bir kontrol listesi hazırladık. Kendi işletmenizin ya da markanızın logosu üzerinden aşağıdaki listeyi gözden geçirin. Sonunda karar sizin.

Hangi Alanlarda Kullanıyorsunuz?

Öncelikle kullanım alanlarını belirlemelisiniz. Sizin logonuz hangi alanlarda müşteriniz için görünür oluyor. Sosyal medya, teklif formu, kartvizit, banner reklam… Bu alanları belirlemeniz sizin iş modelinizin maksimum verim alması için faydalı olacaktır. Yukarıda bahsi geçen büyük firmalar mümkün olan tüm mecraları kullanıyorlar. Onlar için uyumluluk her şeyden önemli. Tavsiye edilen sizin de tüm mecralara uyumlu bir logo tasarımına geçmeniz olacaktır. Ama mecraları önem sırasına göre derecelendirmek hangi alana ağırlık verilmesi gerektiğini belirleyecektir. 

Hatırlanması Mümkün Mü?

Artık insanlar çok fazla reklam ve logo görüyorlar. Sizin kataloğunuzu, internet sitenizi, teklifinizi, reklamınızı incelemek için ne vakitleri ne de dikkatleri var. Bunun için insanlardan mümkün olduğunca az süre ve dikkat talep etmelisiniz. Logonuzun tek bakışta anlaşılabilir ve tanınabilir olması önemlidir. 
Bunun için daha önce logonuzu hiç görmemiş birine logonuzu gösterip 5 saniye verin ve ondan logonuzu çizmesini talep edin. Hangi detayları hatırladığı, hangilerini hatırlamadığı sizin için belirleyici olacaktır. Hatırlamakta zorlanmadığı detaylar üzerinden logonuzu yeniden tasarlamayı düşünebilirsiniz. 

Farklı Renkler Üzerinde Kullanım

Eskiden tüm logolar beyaz üzerinde kullanılırdı. Artık durum biraz farklı. Sosyal medya mecraları, YouTube gibi hareketli alanlar, banner reklamlar derken, logoların kullanıldıkları alanlar renkler ile doldu.
Siz de logonuzu farklı renk zeminler üzerinde denemelisiniz. Sadece siyah üzerinde beyaz ve beyaz üzerinde siyah yeterli olmayacaktır. Logonuz için farklı renk fonlar üzerinde kullanıma imkan sağlayan bir renk çeşitlenmesi düşünmelisiniz. 

Bağımsız Simge

Sosyal medya mecralarının tamamında profil resminizin hemen yanında isminiz yazar. Eğer logonuz isminizden oluşuyorsa, isminizi iki kere yan yana yazmış olursunuz. Ayrıca; telefon ekranınızdaki o küçücük profil resmi alanında kimsenin adınızı okumaya çalışmasını bekleyemezsiniz.
Logonuz için bağımsız bir simge düşünmenin vakti geldi. Sizi hatırlatacak, profil ekranınızda, sitenizin ikonunda kullanılmaya müsait bir simge… Böylece insanlar sizi tanımak için adınızı okumak zorunda kalmazlar. 

Sonuç

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Arık logomuzu yerleştirmek için bize yatay ve geniş alanlar sağlayan fatura tasarımları ve kartvizitler yok. Tüm markalar kendilerini yuvarlak bir profil resmi içerisinde tanıtmak zorundalar. Bunun için; tanınmak için tek sefer bakmanın yeterli olduğu, tüm mecralarda sorunsuz uygulanabilen, farklı renk fonlar üzerinde kullanıldığında kimliğini kaybetmeyen logolara ihtiyacımız var. Bunun son logonuz olacağını da kimse garanti edemez. Mecralar güncellendiğinde biz de güncellenmek zorunda kalabiliriz.