Logo Tasarımı bir işletme ya da kurum ile insan arasında kurulabilecek bir bağlantılardan en kolayıdır. "En kolayıdır" derken iyi bir logonun kurabileceği bir bağlantıdan bahsediyorum. Yoksa bir logoyu tasarlamak ve onu kullanılabilir olarak çizmek düşündüğünüzden zordur. İyi bir logo iyi bir arabaya benzemez. Çok fazla aksesuar kaldırmaz. Logonun gücü basit ama etkileyici olmasından gelir. Sadece lazım olan şeylerden lazım olduğu kadar kullanılmalıdır. İşini ve hizmetini önemseyen vizyon sahibi bir firmanın olmazsa olmazıdır logo. Hakkı verilmiş bir logo çalışması firmanın markalaşmasına ve müşteri sadakati kazanmasına muhakkak destek olacaktır. Faydalı bir logo nasıl olmalı?

Sanat Eseri Değil Logo Tasarımı

Öncelikle insanlar için tasarım yapıyorsunuz. Bunu göz önünden ayırmayın. Çok güzel bir grafik tasarım, çok güzel bir logo değildir. Bir güzellik salonunun logosu Monaliza'nın suratı olamaz. İnsanların iş veya hizmet ile akıllarında birleştirebilecekleri bazı mesajlar barındırmalı tasarımız.

Basit Kalın

Zor olanı yapın, basit kalın. En akılda kalıcı logo tasarımı basit olandır. Bu konuda kriter; logoya ilk defa 5 saniye boyunca bakan birinin logoyu çizebilmesidir. Karmaşık ikonlar ve desenlerden uzak durun.

Kullanılabilirlik

Logoyu çeşitli arka planlar üzerinde görmeden karar vermeyin. Siyah zeminde, beyaz zeminde, bir kartvizit üzerinde, 5 metrelik bir tabelada hayal edin logoyu. Garip durmuyor ve formunu yitirmiyorsa sorun yok demektir.

Coca-Cola Renklendir Yazını KampanyasıZamanın Üstünde Durun

Firma logolarının en önemli özelliği devamlılık hissi vererek bir marka sadakati kazandırmasıdır. Logoda kullanacağınız popüler bileşenlerin zaman içerisinde değişmesi gerekebilir ve logo sürekliliğini kaybetmiş olur. Çok uzun zamandır logo tasarımı konusunda sabit kalan firmalar var. Bu firmalar belirli aralıklar ile logolarında küçük güncellemeler yapıyorlar ve devam ediyorlar. Hem güncel kalıp hem de devamlılık hissini güçlendirebiliyorlar.

Kontrastlar

Logo tasarımı içerisinde kullanacağınız kontrastlar sadeliği sağlamak açısından çok etkilidir. Logonun içerisinde ya da kenarındaki boşluğu da logo içerisinde tasarlanmış bir alan olarak kullanmak hem dikkat çekici olması hem de mesajı geciktirmesi açısından önemlidir. İnsanlar çok fazla direk mesaja maruz kaldıkları için dikkatleri köreldi. Gelecekte firmalar logolar ve reklam kampanyaları neredeyse bilmece halini alacak. Size küçük mesajlar verecekler ve kalanı beyniniz tamamlayacak.

Rengarenk Değil

Bu konuda itiraza açığım. Instagram'ın değişen logosu, renk ve renk geçişleri konusunda akımı değiştirebilir. IOS'ıun yeni sürümünde de o meşhur flat tasarımlarda yer yer uzaklaşıldığını biliyorum. Instagram sonuçta fotoğraf ve renk üzerine bir platform.  Biraz daha cesur olması normal. Başka sosyal medya platformlarının bu tip görsel renk geçişlerine kalkışmayacakları aşıkar. Ama renklenmeye doğru gittiğimiz kesin. Renklenin ama abartmadan! Instagramın Değişen Logosu

Trend ama Orjinal Logo Tasarımı

Bu nasıl bir tanım? Moda insanların ne giyeceklerini belirleyen geniş bir akımdır. Tarz ise o akım içinde insanların farklılaşmasını sağlar. Siz de genel kabul görmüş estetik kurallarının kıyılarında gezin. Göze hitap edin ama amacı unutmadan. Bu aşamada logosunu tasarladığınız firmanın ürününü, özelliklerini bilmelisiniz. Rakiplerin logolarını görmelisiniz... Bu kısım biraz zor sanırım.

Font

Font da bir tasarım ürünüdür. Bir metne anlam katar ya da anlamı öldürür. Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir bildirgenin Comic Sans ile yazıldığını düşünün. Fontu içeriği desteklemek için kullanın.

Hedef Kitle

İnsanlar... Kim görecek bu logoyu. Müşteriler kim? Yaşları kaç? Bir yaş aralığı belirlemelisiniz. Müşteriler erkekler mi, bayanlar mı? İnsanları bu işletmeye getirmesi planlanan duygu ne? Kalite, güven, hızlı hizmet, uygun fiyat..? Bunlar sizin logonuzu çizecek kriterler. Siz bu kriterleri sağlam inceleyip bir konsept oluşturduktan sonra kalan tek iş boşlukları doldurmaktır.