Daha önce Youtuber nedir konusuna cevap aramıştık. İnternetten nasıl para kazanılır sorusuna verilen cevaplardan biri de Youtuber olmaktı. Youtuber olunca ne kadar kazanacağız peki? Sigorta var mı? Yol, yemek, emeklilik? Kaç para var bu işte sadede gelelim.

Video İçerik Üreterek Para Kazanmak

Bir video çekip Youtube’a yüklemek, insanların bu içeriği izlemesi size iki yöntem ile para kazandırır. İlki Youtube tarafından ödenen reklam ortaklığıdır. Sizin videonuz üzerinde yayınlanan reklamlardan aldığınız paydır. Diğeri ise sponsorlu içeriktir.

Yotube Reklam Ortaklığı

Adsense diye bilinen gelir modelinin video formatıdır. Videolarınız ile etkileşime giren insanlar sayesinde bir reklam geliri elde edersiniz. Türkiye’deki Youtube kanalları için bu pek de cezbedici bir gelir değil. Videoların içeriklerine, reklam türlerine ve sürelerine göre değişmekle beraber bir milyon izlenme için yaklaşık olarak 70$ gibi gelir elde edersiniz. Söylediğim rakam tahminidir. Burada reklam maliyeti çok fazla çarpana göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de yayın yapan Youtuberların reklam gelirleri ile Amerikanların gelirleri kıyas kabul etmeyecek seviyede farklı. Bunun sebebi reklam verme maliyetleri. Türkiye’de internet reklamcılığı daha yeni şekillenen bir sektör. Sektörlerde veya kelimelerde hak edilen rekabet henüz oluşmadı. İşletmeler de düşük reklam bütçeleri internet dünyasında yer alıyorlar.

Amerika’da aynı kelime için reklam maliyetleri ile Türkiye arasında çok fark var. Adsense denen gelir modeli de bu gelirin paylaşılması üzerine kurulu bir sistem. Az gelir az pay.

Sponsorlu İçerikler

Bu tamamen sizin Youtube kanalınızın abone kitlesi ve izlenme rakamları ile ilgilidir. Sizin abone kitlenizi hedef kitle olarak benimsemiş bir firma sizin videonuza sponsor olabilir. Sponsorluk fiyatları ise tamamen sizin anlaşmanıza kalmıştır. Ne kadar güçlü kanal o kadar yüksek sponsorluk ücreti.

Youtuberlar Zengin mi?

Türkiye için haberler iyi sayılmaz. Youtube sayesinde hatırı sayılır paralar kazanan kişiler genelde bu paraları yan organizasyonlardan kazanıyorlar. Bir Youtube kanalı kurarak kitleyi toplayan bir üretici, sahip olduğu takipçi ile değişik organizasyonlar ve etkinlikler ile ekstra gelir elde edebilir. Youtube aslında yayıncılara iyi paralar ödüyor ama Türkiye’de değil. Amerika’da Youtuberlar kendi arabalarına özel videolar çekecek kadar paraya sahipler. Video çekilecek arabalar diyorum. Maseratti’ler, Bugatti’ler, Lamborgini’ler… Bizim youtuberlerda böyle bir imkan yok. Fakat iyi bir youtube kanalına sahip olursanız ve düzenli seminerlere, programlara davet alırsanız, belki bir dizi ya da film projesine dahil olursanız hele bir de acun sizi tutarsa o zaman yürüdünüz demektir.