İnsanların en çok sevdiği kelimelerin birkaçı Youtuber olmak denen şeyin tanımında art arda geçiyor; ün, beğeni, para, nam, eğlence vs. Sonra gencinden yaşlısına herkeste bir Youtuber olma hevesi.

İnternetten para kazanmanın en popüler yöntemlerinden biri bu. Daha önce, internetten nasıl para kazanılır yazımızda az çok lafını açtığımız youtuberlik mesleği memleketimizde aldı yürüdü.

Youtuber Nedir?

Youtube insanları internet sitesinde tutmaya yardımcı olan içerik üreticilerine, yani o videoları siteye yükleyenlere içerikleri üzerinden kazandığı paradan komisyon veriyor. Karışık mı oldu? Özetliyorum o zaman.

Reklam verenler, ürün ya da hizmetlerini tanıtan reklam çalışmalarının insanlara gösterilmesi için youtube’a para ödüyorlar. Youtube da üzerine reklam yerleştirdiği videoların sahiplerine bu ücretten küçük paylar veriyor.

Türk Youtuberlar

Türkçe yayın yapan Youtube kanalları çok geniş yelpazede. Gerçekten kaliteli içerik üreticileri olduğu gibi, kalitesiz ya da kopya içerikler ile kullanıcı çekmeye çalışan kötü kanallar da var.

Tüm bunlardan önemlisi, youtube’ta dünya var. Geleceğin televizyonu, geleceğin reklamcılığı, geleceğin izleme alışkanlıkları var. Youtube sadece bir video paylaşım sitesi olmaktan ziyade, geleceğin içerik tüketimine, doğal olarak da içerik üretimine yön veren eşsiz bir mecra.

Bu mecrayı içerikleri ile ayakta tutan üreticiler de günden güne gelişiyorlar. Serüvenlerinin en başında resimlerin arkasına müzik koymakla video üreten Youtuberlar artık planlı prodüksiyonlar hazırlayıp, son model ekipmanlar kullanıyorlar.

Youtube Kanalları

Aslında Gmail uzantılı bir mail adresine sahip herkes farkında olmasa da bir Youtube kanalına sahip. İstediğiniz an Yourube’a bir video yükleyebilirsiniz. Bireysel kullanım amacıyla yüklenen videoları saymazsak, ticari video kanalları da çok çeşitli sayılmaz.

Komedi Kanalları

Adından da anlaşılacağı gibi, izleyicileri güldürmeyi hedefleyen kanallardır. Son zamanlarda moda olan dublaj kanalları, vine kanalları ve şaka kanalları gibi alternatifler bu guruptalar. Mevzuları belli… En basit görünen kanallar bunlar. En çok teşebbüs de bu kanallarda. Herkes de bir komedyenlik hevesi… Şakalar falan. Başarılı olanlar da var, olmayanlar da…

Bilgi Kanalları

Bunların tutanları gerçekten kaliteli kanallar. Çeşitli konular hakkında nasıl yapılır videoları, belgesel kıvamında diziler, az bilinen gerçekler gibi ilgi çekici şeyler bulabilirsiniz. Zevklerinize hitap eden bir kanala denk gelirseniz sıkı bir takipçi olabilirsiniz.

Çocuk Kanalları

Anneler bizim videolarımızı çocuklarına izletirken yemek yedirsin ya da tableti versinler çocuğun eline odasına gidip video izlesin diye kurulmuş kanallar. Bu konuda gerçekten başarılı kanallar var. Çocukların ortak dilleri yakalandığında efsane izlenme rakamlarına ulaşacak kanallar olabiliyorlar.

Profesyonel Üreticiler

Youtube serüvenini bir üst seviyeye taşıyacak olan girişimler bunlar. Ajanslar, medya kuruluşları gibi, hali hazırda bu işten gelir elde eden girişimcilerin Youtube’a özel ürettikleri ürünler. Bu tip profesyonel kanalların içerikleri diğer içerik üreticilerini belli bir kalite eşiğinin üzerine çıkmaya zorluyorlar. Yüksek çözünürlüklü kameralar, kocaman mikrofonlar, senaryo çalışmaları… Bu işe para yatırmak gerek.

Tamam, para yatıralım, hazırlanalım ama ne kadar para kazanacağız. O kısım bir sonraki yazının konusu.