Küçük işletmelerin en çok yaşadıkları sorun, satışlarını arttıracak doğru pazarlama yöntemlerini bulmakta zorlanmalarıdır. Ürün ya da hizmetleri mükemmel olsa dahi hedef kitlelerinin dikkatini çekecek doğru adımları bir türlü atamazlar. Satışları yükselmedikçe motivasyonları kırılır ve hiçbir çabanın etkisini gösteremeyeceğine dair olumsuz bir bakış açısının etkisine girerler. 

Küçük işletmelerin satış grafiklerinde yükseliş sağlayacak 6 stratejiyi sizler için bir araya getirdik. Öncesinde ise önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Pazarlama faaliyetlerini yalnızca geçici reklam kampanyalarına indirgemek doğru bir yaklaşım değildir; belirli süreliğine reklam vermeniz satışlarınızı arttırsa dahi başarılı bir pazarlama stratejisi benimsediğiniz anlamına gelmez. 

Pazarlama bir süreçtir, tek bir reklam kampanyasına indirgenemez!

Pazarlama, birçok farklı reklam yöntemlerinin uygulandığı; dijital pazarlama stratejilerinin tamamının seferber edildiği, sosyal medya yönetimi alanında çalışmaların yapıldığı ve nihai amacın marka bilinirliğini arttırmak olduğu kapsamlı bir süreçtir. Küçük zaferler alınınca başarıya eriştiği düşünülmemeli ve pazarlama faaliyetlerinin daimi olması gerektiği gerçeği yadsınmamalıdır. 

Önerilen İçerik : İçerik Pazarlaması Stratejilerinizi 5 Yöntemle Geliştirin

Sektörünüzle İlgili Workshoplar Düzenleyin

Ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgili bilgi verdiğiniz workshoplar düzenlemek; potansiyel müşterilerinize erişmek için etkili bir yöntemdir. İşyerinizde ya da küçük bir cafede dahi düzenleyebileceğiniz bir organizasyon ile hem bilgilendirme yapabilir hem kişisel olarak daha fazla tanınır hale gelebilir hem de ürün ve hizmetlerinizle ilgili farkındalığı arttırabilirsiniz. 

Yerel Organizasyonlara Mutlaka Katılın

İşletmenizin faaliyet gösterdiği bölgede düzenlenen tüm organizasyonlara katılmanızı öneriyoruz. Sizinle aynı ya da farklı sektörlerde faaliyet gösteren diğer girişimcilerle bir araya gelmeniz için fırsat sunan bu organizasyonlarda yepyeni iş birlikleri kurabilir; markanızı tanıtabilir, iş çevresinde etkili bir yer edinebilirsiniz. Yerel iş toplantılarında konuşma yapabilir ve iş birliği yapmaya gönüllü girişimcilerle satış ortaklıkları oluşturabilirsiniz. 

Sosyal Sorumluluk Projelerinde Yer Alın

Sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirilen tüm organizasyonlarda yer alın. Gönüllü olarak çalışabileceğiniz ya da yardımda bulunabileceğiniz bir proje varsa dahil olmaktan çekinmeyin. Ticari faaliyet gösterdiğiniz bölge yararına başlatılan sosyal sorumluluk projeleri sizin de bilinirliğinizi arttıracaktır. Aynı zamanda sosyal sorumluluk adına gösterdiğiniz çabalar sizin diğerleri arasından sıyrılmanızı da mümkün hale getirecektir. Böylece potansiyel müşterilerinizin sizi fark etmesi kolaylaşacak; satış yapma olasılığınız da hızla artacaktır. 

Kendi Blogunuzu Yazın

Hedef kitlenize fayda sağlayan ve sektörünüzle ilgili bilgi aktaran blog yazılarının etkisini kesinlikle küçümsemeyin. Küçük bir işletmeniz olsa dahi paylaştığınız içerikler viral olarak çok geniş bir kitleye yayılabilir. Web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız içeriklerle potansiyel müşterilerinize kolaylıkla erişebilirsiniz. Blog yazılarınızla ilgili size soru sormak isteyen kişi sayısını da arttırarak satış olasılığınızı yükseltebilirsiniz. 

Önerilen İçerik : Sitenizde Neden Blog Bölümü Olmalı?

Twitter’dan Vazgeçmeyin

Her ne kadar Instagram ya da Facebook kadar etkili olmasa da Twitter’ın da kendine has bir kitlesi olduğunu unutmamalısınız. Sosyal medya yönetimi stratejilerinize Twitter profilinizin de kontrolünü dahil etmelisiniz. Hazır yeri gelmişken LinkedIn’in de son dönemlerde çehresinin değiştirdiğini ve etkisinin arttığını hatırlatmak istiyoruz. 

Önerilen İçerik : Yeni Başlayanlara Özel Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

Referans İsteyin

Hizmet sektöründe faaliyet gösteriyorsanız çevrenizi yavaş yavaş genişlettikten sonra aranızda güvene dayalı ilişki kurduğunuz kişilerden referans isteyebilirsiniz. Referans isteyerek onların çevresindeki potansiyel müşterilerinize erişebilir ve bağlantılarınızı çoğaltabilirsiniz. 

Pazarlama faaliyetlerinizin kapsamını dijital pazarlama stratejileriyle desteklemeli ve markanızı giderek daha bilinir hale getirmelisiniz. Bu şekilde satışlarınızı arttıracak fırsatlar yakalayabilirsiniz. Web tasarım konusunda destek alarak web sitenizi mükemmelleştirmeyi de ihmal etmeyin; markanız bilinir oldukça web sitesi trafiğinizin artacağı gerçeğini de göz önünde bulundurarak internet kullanıcılarını sitenizde ağırlamaya hazır olun. 

Bir Önceki Yazımıza Gözatın : Remarketing Nedir?