Herhangi bir ürün ya da hizmet ile ilgilenen ve satın alma kararı vermeden önce araştırma yapan internet kullanıcıları farklı nedenlerle girdikleri sitelerden çıkabilirler. Ancak sonradan internet gezintisine devam ettiklerinde, aynı siteye girmeseler dahi inceledikleri ürün ya da hizmet ile ilgili kişiselleştirilmiş reklamlarla karşılaşırlar. İşte; sonradan görülen ve bir nevi anımsatıcı olarak yorumlanan reklamlar “yeniden pazarlama” stratejisinin bir getirisidir. Remarketing reklamları, Google’da listelenen herhangi bir web sitesinde kullanıcıların karşısına çıkabilir. Uygun fiyatıyla dijital pazarlama bütçesi kısıtlı olan işletmelerin sıklıkla kullandığı bu strateji; efektifliği ile dikkat çekmektedir. 

Remarketing Nasıl Yapılır?

Başarılı ve doğru bir şekilde uygulandığında firmaların web sitelerini ziyaret edenleri tekrar bu sitelere çeken; firmaların satışlarını çoğaltan ve aynı zamanda marka bilinirliğine de katkıda bulunan Remarketing; Google Adwords üzerinden temin edilen küçük bir kod ile yapılabilir. 

Google Adwords üzerinden bu kodu alabilmek için de öncelikle firmanız adına bir Google Adwords hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabı açtıktan sonra “kampanyalar” linkine girmeniz ve açılan seçenekler arasında “yeniden pazarlama” opsiyonunu seçmeniz gerekir. Bu aşamada yeniden pazarlama yapabileceğiniz iki ayrı opsiyonla karşılaşırsınız. Ya “Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları” ya da “ Arama Ağı kampanyaları” seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz. Dijital pazarlama stratejinizi nasıl konumlandırmak istiyorsanız seçimlerinizde de aynı yolu takip etmelisiniz. 

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları seçimi yapacaksanız kampanyanızı oluşturma sürecindeyken “yalnızca Görüntülü Reklam Ağı”, “pazarlama hedefleri”, “harekete geçirme” ve “web sitesinde satın alma” adımlarını izlemelisiniz. 

Arama Ağı Kampanyaları oluşturacaksanız “yalnızca Arama Ağı” seçimini yapmalısınız. Standart ya da Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı Standart seçeneklerinden birini tercih ettikten sonra sunulan etiketi web sitenizdeki sayfalara ya da mobil uygulamanıza eklemelisiniz. Ekleme işlemini tamamlamanızın ardından ise yeniden pazarlama listelerinizi oluşturmalı ve remarketing sürecini başlatmalısınız. 

Remarketing Örnekleri

Firmaların belirledikleri stratejiler doğrultusunda remarketing örnekleri daha doğrusu remarketing stratejileri değişiklik gösterebilir. Firmalar hedef kitle analizlerini doğru yaptıkları takdirde Remarketing dijital reklamlarını farklı formatlarda gösterebilirler. Remarketing yöntemleri arasında; “standart yeniden pazarlama”, “dinamik yeniden pazarlama”, “arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri”, “müşteri listesiyle yeniden pazarlama” ve “video yeniden pazarlama” gibi farklı stratejiler bulunmaktadır. 

İşletmelerin satış yapmak istedikleri hedef kitlenin ihtiyaçları, beklentileri ve internet kullanım alışkanlıkları hesaba katılarak gerçekleştirilen yeniden pazarlama reklamları ciddi bir geri dönüş alınmasını mümkün hale getirir. Kullanıcılara “Bizi unutma!” demenin en etkili yolları arasında yer alan bu dijital pazarlama stratejisinin başarısı için diğer tanıtım mecralarındaki yapılanma da ihmal edilmemelidir. 

Dijital pazarlama stratejilerini bir bütün olarak düşünen; sosyal medya yönetimi ile fark yaratan, web tasarım iyileştirmeleriyle vizyonunun ortaya koyan ve hedef kitlesine hitap edişiyle ön plana çıkan firmalar remarketing ile başarılarını bir kat daha arttırabilirler. 

“Yeniden Pazarlama” Faydaları

İşletmenizin satışlarını arttırmak için henüz “yeniden pazarlama” remarketing reklamlarına başvurmadıysanız, çok şey kaçırdığınızdan emin olabilirsiniz. Kolaylıkla uygulanabilen ve düşük maliyetiyle en küçük işletmeler tarafından dahi tercih edilen bu strateji ile sitenizi daha önce ziyaret eden kişilere kendinizi hatırlatabilirsiniz. 

Edindiğiniz istatistiklerle düzenlediğiniz kampanyaların performansını ölçebilir; detaylı raporlar alarak reklam kampanyalarını yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Tek bir dijital pazarlama stratejisi ile Google’a kayıtlı iki milyondan fazla web sitesinde reklamlarınızın potansiyel müşterileriniz tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. 

Remarketing ile hali hazırda ürün ya da hizmetlerinizle ilgilendiklerini sitenizi ziyaret ederek somut bir şekilde ortaya koyan potansiyel müşterilerinize yeniden erişebilirsiniz.