İşletmenizi güçlendirip kazançlarınızı arttırmak için çaba harcasanız dahi kimi zaman müşterilerinizin sizden vazgeçmesine engel olamazsınız. Yapılan son araştırmalar da bu söylemi doğrular niteliktedir; müşterilerin sadece %13’ünün memnun oldukları bir markadan alışveriş yapmaya devam ettikleri gösterilmiştir. 

  • Müşteri Hizmetleri Süreçlerinde Aksaklıklar Olabilir!

Müşterilerin satın alma alışkanlıklarını en çok etkileyen işletme hatalarının başında verimsiz müşteri hizmetleri servisleri yer alır. Satış sonrası destek almak isteyen müşteriler bu aşamada yaşadıkları deneyimden memnun kalmazlarsa bir sonraki seferde o markadan alışveriş yapmayı tercih etmezler. Siz de işletmenizin kurumsal yapısı içerisinde iyi hizmet veren bir müşteri hizmetleri ekibi konumlandıramadıysanız bu birimi yapılandırmak için harekete geçmelisiniz. Gerekirse müşterilerinizin soru sorabileceği kanalları çoğaltmalı, online müşteri hizmetleri deneyimi sunmalı ve sosyal medya yönetimi stratejilerinin yardımıyla müşterilerinize anlık olarak ulaşmalısınız. Bu aşamada onların sorularına ya da şikayetlerine hızlı geri dönüş yapmak hakkınızdaki olumsuz düşünceleri değiştirebilecek öneme sahip olur. 

Önerilen İçerik : Müşteriler Neden Sizden Alışveriş Yapmıyor?

  • Ürün ya da Hizmetleriniz Beklentileri Karşılayamayabilir!

Ürün ya da hizmetlerinizi satın alıp hayal kırıklığına uğrayan müşterileriniz yaşadıkları bu mutsuzluğu sosyal medya üzerinden arkadaşlarıyla paylaşmaya çok istekli olurlar. Öfkeli müşteriler, herkesin görebileceği bu platformlarda içlerini dökerler. Öncelikle bu tarz pürüzlere hazırlıklı olmanız gerektiğini ve bu sorunu yaşayan tek işletme yetkilisinin siz olmadığınızı hatırlatmak istiyoruz. Bu aşamada müşterilerinizden aldığınız geri bildirimler neticesinde ürün ya da hizmetlerinizi revize etmeye başlayabilirsiniz. Böylece hem daha çok güçlenir hem de müşterilerinizin geri bildirimlerini dikkate aldığınız mesajını verebilirsiniz.

  • Müşterilerinize Kazanımlarını Anlatamıyor Olabilirsiniz!

Müşterileriniz sürekli ürün ya da hizmetlerinizin fiyatlarından yakınıyorsa onlara sunduğunuz faydaları doğru bir şekilde ifade edememiş olabilirsiniz. Bunun için ilk olarak neden tercih edilmeniz gerektiği ile ilgili soru işaretlerini yanıtlamalısınız. Ürünlerinizin fiyatı yüksekse ve bunun sağlam bir gerekçesi varsa dijital pazarlama stratejilerine yoğunlaşarak daha çok kişiye markanızı tanıtmalısınız. Mevcut ve potansiyel müşterilerinizi ürünlerinizle ilgili bilgilendirmeli ve faydaları üzerinde onlar için ilgi çekici açıklamalar yapmalısınız. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili farkındalık ne kadar artarsa markanızın bilinirliği ile doğru orantılı olarak müşteri tutundurma oranınızın da artabileceği gerçeğini göz ardı etmemelisiniz.

Önerilen İçerik : Müşterilerinizin İhtiyaç Duyduğu Her An Karşılarına Çıkın!

  • İşletmeniz Yeterince İstikrarlı Olmayabilir!

İstikrarlı politikalar ve fark yaratan bir duruş; markanın güvenilir olduğu izlenimini verir. İstikrarlı politikalar uygulamayan, kurumsal kimliği oturmayan ve ürünlerine istenildiği zaman ulaşılamayan markalar müşterileriyle büyük olasılıkla vedalaşırlar. Siz de benzer bir sorun yaşıyorsanız ve bu algıyı değiştirmek istiyorsanız kurumsal kimliğinizi oturtmalı, personellerinizi eğiterek personel devir oranını düşürmeli ve güçlü bir müşteri hizmetleri politikası benimseyerek istikrarınızı çoğaltmaya çalışmalısınız. 

  • Satış Teknikleriniz Geçmişte Kalmış Olabilir!

Müşterileri dinlemeden, ihtiyaçlarını anlamadan ve ürün ya da hizmetlerinin farkını anlatmadan salt satış odaklı yaklaşım benimseyen firmalar çağa ayak uyduramazlar. Müşterileri manipüle ederek onlara satış yapmaya çalışan firmaların acilen satış stratejilerini gözden geçirmeleri gerekir. Siz de aynı hataya düştüyseniz satış yöntemlerinizi farklılaştırmalı, müşterilerinizle aranızdaki güven bağını pekiştirmeli, onların ihtiyaçlarını doğru analiz etmeli ve internette arama yaptıkları her an karşılarına çıkarak kendinizi hatırlatmanın yolunu bulmalısınız. Bu amacınıza ulaşmak için en güncel web tasarım trendlerine uygun bir web sitesi oluşturtmalı, blog yazıları paylaşmalı, sosyal medya yönetimi alanında gerekirse profesyonel destek alıp dijital pazarlama dünyasının etkisinden yararlanmaya çalışmalısınız.

Önerilen İçerik : Yeni Müşteri Bulmanın Yolları