Yeni müşteri bulma süreci uzun ve zorlu bir yolculuğa benzer. Bazı duraklarda beklediğinizden daha fazla yolcuya denk gelirsiniz, en umutlu olduğunuz duraklarda ise büyük bir hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hem temkinli olmalı hem de kararlılığınızdan fark etmemelisiniz. 

İlk Adım Hedef Kitlenizi Anlamaktır

 

Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, beklentilerini, tercihlerini anlayabilirseniz onlara yaptığınız satışları arttırabilirsiniz. Onların hayatında fark yaratmaya çalışarak, onlar için gösterdiğiniz çabaların fark edilmesini beklemelisiniz. Ancak beklemeyi pasif bir eylem olarak düşünmemeli; onlara ulaşmanın tüm yollarını denemelisiniz. İhtiyaçlarına saygı göstermeli, gerekirse ürün ve hizmetlerinizi onların istekleri doğrultusunda yeniden kurgulamalı ve karşılarına eksiksiz bir şekilde çıkmaya gayret etmelisiniz. 

Hedef kitlenizi anlarsanız, geleneksel ya da dijital pazarlama stratejilerinizi onlara en verimli erişebilecek şekilde kurgulayabilirsiniz. Zevklerini, yaşlarını, cinsiyetlerini, gelir seviyelerini, kültürel özelliklerini ve satın alma alışkanlıklarını analiz ederek onların dikkatini çekecek avantajları elde edebilirsiniz. 

Mevcut Müşterileriniz Size Yol Gösterir

 

Yeni müşteri bulma motivasyonuyla hareket ederken en büyük dayanağınızın mevcut müşterileriniz olduğunu unutmamalısınız. Kesinlikle onları ihmal etmemeli ve sadakatlerini sağlamak adına tüm çabayı göstermelisiniz. Onlar; sizin için hem bir gelir kaynağı hem de yeni müşteri bulma yolunda önemli bilgiler sunan hazinelerdir. Onların satın alma alışkanlıklarından ve sahip oldukları özelliklerden yola çıkarak yeni müşterilerinizi tanımlayabilirsiniz. Onlarda işe yarayan pazarlama stratejilerinizi geliştirerek yeni müşteri kazanma savaşından galibiyetle dönebilirsiniz. 

Güçlü Yönlerinizi Ortaya Çıkarın

 

Hem mevcut müşterilerinizi çoğaltmak hem de yeni müşteriler elde etmek istiyorsanız sizi ve firmanızı özel kılan nitelikleri net bir şekilde belirlemelisiniz. “Neden tercih edilmeniz gerekir?” sorusuna vereceğiniz tüm yanıtları pazarlama politikalarınızın merkezi haline getirmelisiniz. Müşterilerinize sunabileceğiniz faydaları belirleyip onlarda ihtiyaç yaratabileceğiniz konular üzerinde çalışırsanız yeni müşteriler elde etmeniz an meselesi olacaktır. Gerekli çalışmaları tamamladığınız noktada son yapmanız gereken markanızın bilinirliğini arttıracak yöntemleri kullanmaya başlamaktır. 

İlgili Haber : Müşteriler Neden Sizden Alışveriş Yapmıyor?

Satış Kanallarınızı Çoğaltın : 

Satış kanallarınızı çoğaltarak yeni müşteri sayınızı arttırabilirsiniz. Satış kanallarınızı çoğaltmanın farklı yollarını deneyebilir ve çalışmalarınızın sonuçlarını inceleyerek orta – uzun vadeli planlarınızı tamamlayabilirsiniz. 

Sosyal Medya Yönetimi : Sosyal medya yönetimi çalışmalarıyla marka mesajlarınızı; ürün ya da hizmetlerinizin özelliklerini, faydalarını ve neden tercih edilmeleri gerektiğini hedef kitlenize aktarabilirsiniz. Hedef kitle analizini daha önce tamamladığınız için potansiyel müşterilerinizin kullanmayı tercih ettiği sosyal medya platformlarında varlığınızı güçlendirebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi çalışmalarının yanı sıra dijital pazarlama yöntemlerini aktif olarak kullanabilir; web tasarım trendlerine uygun dizayn edilen internet sitenizle ziyaretçilerinize mükemmel bir deneyim sunabilirsiniz. 

Çevrenizi Genişletebilirsiniz : Ticari faaliyet gösterdiğiniz bölgede düzenlenen ticari nitelikteki toplantılara katılarak, seminerlerde konuşma yaparak ve gerektiği durumlarda sosyal sorumluluk projelerine dahil olarak çevrenizi genişletebilirsiniz. Ticari markanıza ek olarak kendiniz de bir markaya dönüşebilir ve hitap etmek istediğiniz kesime kendiniz daha doğru ifade etme şansı yakalayabilirsiniz. 

Referans İsteyebilirsiniz : Özellikle B2B şirketiniz varsa; diğer bir deyişle müşterileriniz diğer şirketlerse halihazırda iş yaptığınız kişilerden referans vermelerini isteyebilirsiniz. Sizin hizmetlerinizden memnun olan kişilerin sizden övgüyle bahsetmesi, potansiyel müşterilerinizin soru işaretlerini azaltacaktır. Böylece tanıdıklarınızın ayarladığı satış görüşmelerinden başarılı sonuçlar alma ihtimaliniz artacaktır. 

Satış Ortaklıkları Kurabilirsiniz : Sizin sektörünüzde faaliyet göstermeyen ancak hizmet ya da ürünlerinizle ilgisi bulunan şirketlerle satış ortaklıkları kurabilirsiniz. Karşılıklı reklam yapmayı mümkün kılan bu yöntemle hem sizin işletmenizin hem de işbirliğiniz yaptığınız girişimcilerin satışları yükselebilir. 

Reklam Çalışmalarına Hız Verin : Reklam çalışmalarınız için bütçe ayırmaya bir an önce başlamalısınız. İnternet ve sosyal medya reklamları vererek hizmetlerinizle veya ürünlerinizle ilgili farkındalığı arttırabilir; web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. 

Mevcut Müşterilerinizi İhmal Etmeyin : Yeni müşteriler kazanmak isteseniz dahi öncelikle mevcut müşteri portföyünüzü korumanız gerekir. Bu nedenle mevcut müşterilerinizin sadakatlerinin karşılığı olarak kendilerine özel indirimler düzenlemeli, adreslerine eşantiyonlar yollamalı ve sizi tercih etmeleri için nedenlerini çoğaltmalısınız.