Online satış yapıyor olsanız da olmasanız da marka bilinirliliğinizi arttırmak ve satışlarınızı çoğaltmak için bir web sitesine ihtiyaç duyarsınız. Üstelik sıradan bir web sitesine sahip olmanız amaçlarınıza ulaşmanız için yeterli olmaz. Web tasarım hizmeti almalı web sitenizi en güncel trendler doğrultusunda inşa etmeli ve içeriklerini özgün şekilde hazırlamalısınız. Web sitenize ulaşan potansiyel müşterilerinize fayda sağlayacak bir hizmet anlayışı benimserseniz onlar için tercih edilmeye değer olduğunuz mesajını iletebilirsiniz. 

Mevcut ya da potansiyel müşterileriniz internet araması yaptıklarında yolları devamlı olarak sizinle kesişirse firmanıza duydukları güven artar. Sektörünüzle, ürün ya da hizmetlerinizle ilgili yapılan aramalarda Google’ın sonuç sayfalarında görünmek için kapsamlı çalışmalar yürütmelisiniz. Anahtar kelime çalışmasına önem vermeli, blog yazılarıyla müşterilerinize fayda sağlamalı ve sosyal medya yönetimi çalışmalarınızla tüm faaliyetlerinizi tamamlamalısınız. 

Peki bunu nasıl başaracaksınız? 

Yapılan kullanıcı deneyimi anketleri sonuçlarında internet kullanıcılarının ilgi çeken ve merak uyandıran blog yazılarına her geçen gün daha çok ihtiyaç duyduğu sonuçları elde edilmiştir. Bir marka müşterilerinin soru işaretlerine ne kadar yanıt verirse ve rakiplerinden ayırt edilmek üzere ilginç konularda yazı yazarsa daha fazla takip edilir. Siz de başarılarınızı arttırmak için basit ancak çok etkili bir yöntem olan blog oluşturma ile farkınızı ortaya koyabilirsiniz. 

Blog Yazılarında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Web sitenize düzenli olarak blog yazıları eklemeye karar verdiyseniz öncelikle bazı hususları netleştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. 

Blog yazılarının konularını dikkatle seçmelisiniz. Sektörünüzle ilgili en çok merak edilen konuları araştırmalı ve internet kullanıcıların meraklarını dindirmeye çalışmalısınız. Bunun için en çok etki yaratacak konuları belirlemelisiniz. Örneğin bir spor salonunuz var diyelim “En Etkili Zayıflama Yöntemleri” başlıklı bir yazı kilo vermek isteyen binlerce kişinin ilgisini çekebilir. Bir anaokulunuz olduğunu düşünelim; bu durumda ise okul öncesi eğitimin önemini anlatan yazılar ebeveynlerin ilgi odağına dönüşebilir. Konu seçimleri çok önemlidir ve sizin verdiğiniz emeklerin karşılığını almanıza yardımcı olur. 

Blog konularını belirledikten sonra yazıların Google tarafından da beğenilmesini sağlamalısınız. Unutmayın; eğer Google’ın kriterlerini karşılamayan yazılar yazarsanız ne kadar ilginç olurlarsa olsun internet kullanıcıları o yazılara ulaşamaz. Tam da bu nedenle blog yazılarınız yüzde yüz özgün olmalıdır. Farklı internet sitelerinde yayımlanan yazıları kendi sitenize kopyalarsanız değil hedeflerinize ulaşmak, internet sitenizin ceza almasına bile neden olabilirsiniz. Blog yazılarını mümkünse bu işi profesyonelce yapan içerik yazarlarına yazdırmalısınız. Blog konularını belirlediğinizde en yüksek verimi almak için anahtar kelime çalışmalarına da özen göstermelisiniz. Yazınızda kullandığınız başlıkları, yazıların uzunluğunu ve hatta yayımlanma tarihlerini belli bir strateji dahilinde planlamalısınız. 

Blog yazılarınızı web sitenizde yayımladıktan sonra bu yazıların tanıtımını yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Sosyal medya yönetimi yapıyorsanız; ki günümüzde yapmanız gerekir, blog yazılarınızla ilgili paylaşımlar hazırlamalısınız. Sosyal medya hesaplarınızı takip eden kullanıcıların farkındalığını arttıran bu paylaşımlarla web sitenizin trafiğini yoğunlaştırabilirsiniz. 

Blog Yazıları ve Dijital Pazarlama Stratejileri

Blog paylaşımlarını ve dijital pazarlama stratejilerini birbirinden ayrı düşünmek doğru olmaz. Dijital bilinirliği arttırmak üzere yapılan tüm çalışmaların birbirini destekleyici etkisi bulunur. Web sitesi, internet reklamları ve sosyal medya yönetimi çalışmalarındaki herhangi bir aksaklık tüm pazarlama çalışmalarının etkinliğini azaltabilir. 

Bu gerçekten yola çıkarak potansiyel müşterilerinize erişmenizi sağlayan tüm çalışmaları eksiksiz bir şekilde tamamlamanızı öneriyoruz. Böylelikle yaptıkları her internet aramasında karşılarına çıkma ihtimalinizi yükseltebilir ve onların gözünde sektörünüzdeki güvenilir firmalar arasında yer alabilirsiniz. Sonrası? Elbette artan satışlarınızın keyfini sürebilirsiniz