Yapay zeka ve online servisler hayatın her alanına dahil oluyor. İnsan emeğinin ve yeteneğinin yoğun olduğu her iş alanında yazılım ile geliştirilen hızlandırıcı araçlar karlı yatırımlar olarak görülebiliyor. Tasarım da bu işler içerisine dahil. Grafik tasarım hizmetine konu olan neredeyse her materyal için bir online tasarım servisi var. Bu tip tasarım servisleri yaptıkları tasarım başı çok az marjinal maliyet çıkardıkları için ucuz bir alternatif olarak görülebiliyor. 

Her şeyin dijitali var, tabiki tasarımın da olacak. Özellikle bizim gibi, tüm iş ve gelir planını dijital araçlar üzerine kurgulamış, hayatının neredeyse tamamı online geçen kişilerin bir dijitalleşmeye karşı olması garip olabilirdi.

O zaman açıklıyoruz; Yapay zeka destekli tasarım servislerinin hizmet vermesini destekliyoruz.

Beklenen açıklamayı yaptıktan sonra biraz daha konunun derinliklerine inebiliriz o zaman.

Hazır Tasarım Servisleri Ne İşimize Yarayabilir?

Bu tip online servisler hali hazırda çalışıyor. Çalışmaları, insanlar tarafından talep gördüklerini bir kanıtı. Bu tip servislerden nasıl faydalanmalı? Konuyu bazı başlıklar halinde inceleyelim.

Estetik Bilinci Yükseltebilir

İnsanların kendilerine logo tasarlamaları için yapılan her türlü tasarım uygulaması güncel zevklere hitap etmelidir. Ne kadar çağdaş ve geçerli logo tasarımları üretirse o kadar çok müşteriye sahip olabilir. Bu tip yazılım hizmetlerinin kar planı çok satmaktır. Çok satmak için kalabalığın estetik tercihlerini göz önünde tutmak şarttır. 

Logo Tasarımı Size Ne Zaman Lazım?

Logo ya da kurumsal kimlik gibi hizmetler her hafta ihtiyaç duyacağınız şeyler değil. Bir logo hakkında düşünmek gerekiyorsa hayatınızın önemli bir dönemindesiniz demektir. Bu yazlığı, kışlığı, otomatiği ya da manueli olan bir hizmet değil. Eğer gerçekten başarılı bir logoya sahipseniz küçük düzeltmeler ve düzenlemeler ile uzun yıllar kullanabilirsiniz demektir.

Özel tasarım ve hazır tasarım araçları arasında tercih yapmak için bu hizmete ne zaman ihtiyaç duyduğumuza bakalım;

Yeni Bir İş Kurarken

Konu yeni bir iş kurmaya geldiğinde logo tartışmalarının zamanı gelmiş demektir. Türkiye’de ve genelde orta ölçekli firmalarda bu logo konusu açılıştan sonraya bile sarkar ve bir tabelacı tarafından halledilir. Muhtemelen sona kalmıştır ve yetiştirilmesi gereken konular vardır. 

Ülkemizde işletmelerin çoğu girişimcinin son parası ile kurulur. Bu tip işletmelerin açıldığı gün borçları vardır. Böyle bir işletmeye sahipseniz logo konusuna para yatırmanız sizin için israf olacaktır. İnsanlara markanızı büyük göstermek için gerçekten büyük olmalısınız. Bu tip işletmeniz varsa önceliğiniz ekonomik kurulumun tamamlanması olmalıdır. Ne zaman işinizle ilgili nakit akışından tasarım bütçesi çıkarabilirseniz o zaman markanız yenilenme aşamasına gelmiş demektir. Böyle bir nakit kaynak kenara ayrıldığında işinizin haricinde bir yap-sat projesine girmeyi tercih ederseniz de şaşırmayız.

İlginizi Çekebilir: Faydalı Logo Tasarımı (Etkili ve faydalı bir logo tasarımı yaparken neler göz önünde tutulmalı?)

Ayrıca işler genelde kuruldukları yönde ilerlemezler. Perakendeci olmak amacı ile yola çıkan bir esnaf toptancı olur, bir ürünü satmak için odaklanan başka bir ürün keşfeder… Bizde pazar araştırması, ürün bilgisi gibi kavramlar olmadığı için kervanlar yolda düzülür. Hatta bazen yarı yola gelmeden kervanın yönü değişir. 

Sonuç olarak; eğer bir işe yeni başlıyorsanız, bu iş hakkında elinizde ciddiye alınacak pazar araştırmaları, ürün ve rakip bilgisi yoksa, işletmenizin açıldığı gün borcunuz gözünüzü korkutacaksa bir hazır logo ile yola başlayın. Bu ölçekte bir işletme ile logonuzu kullanabileceğiniz bir iletişim çalışması kurgusu olmayacaktır muhtemelen.  

Markanızı Yenilerken

Markanız artık size küçük gelmeye başladığında, yeni pazarlara, yeni ürünlerle girmek istediğiniz debunu düşünebilirsiniz. Bir çok marka sadece zamanla değişen estetik kabullere ayak uydurmak için markalarını yeniler. Önemli olan burada hali hazırda aktif bir işletme, logo ile birleşmiş bir marka bilincinin olmasıdır. 

Gerçekten başarılı logo projeleri bu tip firmalardan çıkar. Hali hazırda açık bir işletme, birikerek gelmiş kurumsal tarih, derinlemesine sektörel tecrübe… Bir logonun hatlarını, renklerini ya da başka detaylarını belirlemek için bir çok ayrıntı bulmak mümkündür böyle hikayelerin içerisinde.

Daha Fazlasına Göz Atın: Büyük Markalar Neden Logolarını Değişiyor?

Yeni kurulan firmaları aksine bu markalarda ürün ve hizmet seçenekleri, fiyatlandırma politikaları, markanın gelir modeli oturmuştur. İş yapmak konusunda neredeyse kimse sürpriz yaşamaz. Bu tip işletmelerde tanıyabileceğiniz bir kurum kültürü de oluşmuştur. Bugüne kadar birikerek gelen şey asla sert değişimler yaşamayacaktır. Buna emin olabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Instgram'ın Değişen Logosu Üzerinden Diğer Değişen Logolara Kısa Bir Bakış

Sonuç olarak; eğer yukarıda tarif etmeye çalıştığımız gibi bir markaya sahipseniz özel baktasarımı tercih edin. Özel tasarımın tüm avantajlarını kullanın. Talep ettiğiniz logo çalışması ile ilgili geniş bilgilendirmeler verin. Grafik tasarımcıya işletmenizi gezdirin, tarihinizden bahsedin, eğer bir aile şirketi sahibi iseniz ona aile albümünüzü gösterin. Karşınızda bir insan olmasının tüm imkanlarını kullanın.

Çünkü sizin işiniz, sektörünüz ve yapınız değişmeyecek. Güncellense de değişmeyecek… Markanız müşteriler, tedarikçiler ve personeller ile düzenli iletişim halinde olacak ve siz logonuz ve kurumsal tasarımlarınız için yapmış olduğunuz tüm yatırımı geri alabileceksiniz.