İşletmeniz; küçük de olsa büyük ve kurumsal bir şirket de olsa pazarlama faaliyetlerinizde süreklilik sağlamalısınız. Pazarlama faaliyetleriniz sayesinde satışlarınızı devam ettirebilir, yeni müşteriler kazanabilir ve aynı zamanda marka bilinirliğinizi arttırarak kazançlarınızın devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Pazarlama çalışmaları düşünülenin aksine düşük bütçeler ayrılarak da başarı ile yürütülebilir. Kısıtlı bütçelere sahip olan firmalar en doğru ve stratejik pazarlama kanallarına yönelerek kazançlarını katlayabilir.

Sosyal Medya Dijital Pazarlama Çalışmalarının Olmazsa Olmazıdır!


İşletmeler sosyal medya yönetimi yaparak ya da bu konuda profesyonellerden destek alarak geniş bir hedef kitleye erişme şansına sahip olurlar. Sosyal medya profilini sürekli besleyen ve yaptıkları paylaşımlarla ilgi odağı olmayı başaran firmalar rakiplerini geride bırakabilirler. Üstelik küçük bütçeler ayırarak sosyal medya platformlarında reklam verebilirler.

Firmalar sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanıyorlarsa reklam vermeden de hedef kitlelerine erişme şansı yakalayabilirler. Onlarla etkileşime geçebilir, yorumlarına hızlı ve samimi yanıtlar vererek potansiyel müşterilerinin takdirini kazanabilirler. Bu mecralardan indirimlerini, kampanyalarını ve yeni ürünlerinin lansmanlarını da yapabilirler.

Önerilen İçerik : Sosyal Medya ve Pazarlama Arasındaki İlişki

Web Sitesi Özeni Hak Eder!


İnternet çağında firmaların dijital adresleri web siteleridir. Arama motorlarında yapılan sorgulamalar sonucu görünür olmak ve potansiyel müşteriler tarafından fark edilmek için tüm firmalar web tasarım trendlerine uygun bir web sitesine sahip olmalıdır. Web sitesinin Google arama sonuç sayfasındaki yerini yükseltmek için SEO çalışmaları yapılmalı, müşterilere fayda sağlamak için blog yazıları yazılmalı ve web sitesinin tüm içerikleri özgünleştirilmelidir. Dijital pazarlama stratejilerinin kesişim noktası olan web sitelerine her zaman özen gösterilmelidir.

Önerilen İçerik : Müşterilerinizi Dört Bir Koldan Sarın, Web Sitenizin Trafiğini Arttırın

İş Ortaklıkları Mazide Kalmadı!


Kazan-Kazan politikasını hayata geçirmek hala en ucuz ve etkili pazarlama stratejileri arasında bulunur. Yerel işletmelerle birlik oluşturan küçük işletmeler satışlarını arttırabilir ve işbirliği yaptıkları işletmelerin müşterilerini de kendilerine çekebilirler. İş ortaklığı yapılacak firma rakipler arasında yer almazsa bu strateji küçük işletme sahiplerinin yüzlerini güldürebilir.

Trafiğin Sıkışık Olduğu Yerlerde Araç Giydirme Stratejisi İşe Yarar!


İşletmelere ait araçlar reklamlarla donatıldığında, firmanın logosu ve iletişim adresleri bu reklamlara dahil edildiğinde özellikle trafik sıkışıklığı yaşanan yerlerde dikkat çekilmesi işten bile değildir. Araç giydirme ilk etapta pahalı bir pazarlama yöntemi olarak düşünülebilir ancak uzun vadede harcanan bütçenin karşılığını verir. Araç giydirme için ayıracak bütçesi olmayanlar daha küçük reklamlarla bilinirliklerini arttırmaya çalışabilir.

Yürüyüş Yollarına Küçük İşaretler Koyun!


İşletmenin adresi ile ilgili bilgi sahibi olunmadığını düşünen firma sahipleri; insan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde firma tabelası kullanabilirler. Yürüyüş yollarında küçük işaretler veya stickerlar kullanarak da adreslerini belli edebilirler.

Yerel Medya Hep Yanınızda!


Faaliyet gösterilen sektör gereği hedef kitleye yerel medya kanalları aracılığı ile erişebileceğine dair analiz yapıldıysa girişimciler şanslarını bu platformlarda deneyebilirler. Basın bültenleri yayımlayabilir, haklarında haber çıkmasını talep edebilir, röportaj yapabilir ya da gazete ve radyolara reklam verebilirler.

Mevcut Müşterileri İhmal Edilmemeli!


Satışları arttırmanın ekonomik yollarını arayanlar mevcutta kendilerini tercih eden müşterilerine daha fazla ilgi göstermelidir. Uzun süredir kendilerini tercih eden müşteriler, hali hazırda ürün ve hizmetlerinden memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir. Bu nedenle onlara farklı ürünler satma şansı oldukça yüksektir. Kampanyalar düzenlemek, düzenli müşterilere özel indirimleri sosyal medya hesaplarından duyurmak ve çekiliş gibi küçük ödül organizasyonlarını düzenlemek beklentinin çok üzerinde geri dönüşler alınmasını sağlayan stratejilerdir.

Bir Önceki Yazımıza Gözatın : Müşterilerinizin İhtiyaç Duyduğu Her An Karşılarına Çıkın!