Ticaret hayatınızdaki başarıları arttırmak ve kazançlarınızı bir üst noktaya taşımak istiyorsanız ihracat yaparak beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirsiniz. Ancak ihracat kararı vermek kadar zor olan ihracatta müşteri bulma sürecini de başarıyla tamamlamanız gerekir. İhracat yapmak istediğiniz hedef ülkeleri belirleyerek, hedef kitlenizin beklentilerini analiz ederek ve sizi rakiplerinizden farklılaştıran dijital pazarlama stratejilerini kullanarak ihracatta başarıya ulaşabilirsiniz.

İhracat yapmaya karar verdiyseniz önünüzde uzun ve biraz da çetrefilli bir yol var demektir. İhraç edeceğiniz ürün belli olsa ve tüm yasal prosedürlere hakim olsanız dahi öncelikle kendinize müşteri bulmanız gerekir. Söz konusu farklı bir ülke ve farklı bir kültür olduğunda müşteri bulmanın zorlu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak doğru adımlar attığınız takdirde hedef ülkenizde birden fazla müşteriye sipariş yollamanız işten bile olmayacaktır. Bu yazımızda ihracatta müşteri bulmanın yollarını sizler için araştırdık, keyifli okumalar…

Önerilen İçerikler

SEO Uyumlu Web Sitesi

İhracat yapmak istiyorsanız öncelikle hedef ülkenizdeki bilinirliğinizi arttırmalı ve hedef kitlenin güvenini kazanmalısınız. Bu amacınıza ulaşmak için yapabileceğiniz en doğru atılım; hedef ülkenizdeki popülasyonun ana dilinde SEO uyumlu bir web sitesi hazırlamak olmalıdır. SEO uyumlu web sitesi hazırlatırken en güncel web tasarım trendlerini göz önünde bulunduran profesyonellerden destek almalı ve web site içeriklerinizi özenle belirlemelisiniz. İhracatta müşteri bulmak istiyorsanız web sitenizin içeriklerini hedef dile mutlaka yerelleştirme hizmeti alarak çevirmelisiniz. Neticede farklı bir ülke ve farklı bir kültür mevcut içeriklerinizin birebir çevrilmiş halini cazip bulmayabilir. Üstelik kültürel farklılıklar neticesinde içerikleriniz size prestij dahi kaybettirebilir. Farklı bir kitleye hitap etmek için web tasarım hizmeti aldığınızda çok kapsamlı bir süreç planlaması yapılmalıdır. Hedef kitlenizin kültürü, tercihleri, geçmişi ve gelenekleri dahi web sitesi oluşturulurken dikkate alınmalıdır. Ancak bu şekilde marka mesajlarınızın yanlış anlaşılmasını etkileyebilir, hedef kitlenize gösterdiğiniz saygıyı somutlaştırabilir ve açıldığınız yeni pazarda profesyonelliğinizle ön plana çıkabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi olmadan hedef kitlenize firmanız ve ürünleriniz ile ilgili en doğru bilgileri iletemeyebilirsiniz. Günümüzde sosyal medya kullanım oranları düşünüldüğünde ihracat yapacağınız yeni müşteriler bulmanız için bu platformların önemini net bir şekilde anlayabilirsiniz. Türkçe sosyal medya hesabınıza alternatif olarak; hitap edeceğiniz kitlenin dilinde yeni bir hesap oluşturabilir; onların ilgisini çekip beğenecekleri özelliklere sahip farklı paylaşımlar hazırlayabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinizle iletişim kanallarınızı çeşitlendirerek daha doğru adımlar atabilir ve size gelen soruları anlık olarak yanıtlayarak güvenilir bir firma olduğunuz gerçeğini hissettirebilirsiniz. Sosyal medya yönetimine ek olarak yabancı dilde yazılmış blog yazıları ile de reklam çalışmalarınızı desteklemenizi öneriyoruz. Sektörünüzde otorite olduğunuz izlenimi yaratacak içeriklerle emin olun ihracat yapacağınız ülkedeki firmaların dikkatini çekmeniz kolaylaşacaktır.

B2B Sitelere Üye Olun

Business to Business yani B2B sitelere üye olarak farklı sektörlerden birçok firmanın bulunduğu bir platforma girersiniz. Bu sitelerde kendi ürünlerinizi tanıtabilir, sizin ürünlerinizle ilgilenen potansiyel müşterilerle iletişime geçerek satış yapma şansını yakalayabilirsiniz. Üstelik ihracatın desteklenmesi de söz konusu olduğundan bazı B2B e-ticaret sitelerine destek alarak da üye olabilirsiniz. Size sunulan ayrıcalıkları lehinize çevirerek ticaret hayatınızda yeni bir dönem başlatabilirsiniz.

Sonuç olarak ihracat yapma kararı beraberinde birçok planlamayı da getirir. Web sitenizi SEO uyumlu hale getirerek, sosyal medya yönetimi alanında destek alarak, B2B sitelere üyelik yaptırarak, hedef ülkenizdeki ticaret müsteşarlıkları ile iletişime geçerek ve en önemlisi hedef pazarınızı kapsamlı bir şekilde araştırarak hayallerinize ulaşabilirsiniz.