E-ticaret sitenizi ya da işletmenizi Google arama sonuçlarında yükseltmek için içeriklerinizde, ürün tanıtımlarınızda, görsel başlıklarınızda belli başlı anahtar kelimeler kullanmalısınız. Hangi anahtar kelimeleri kullanacağınız potansiyel müşterilerinize erişme oranınız üzerinde etkili olacaktır. SEO çalışmalarının önem kazanması ve internet satışlarının patlaması şirketlerin anahtar kelime planlama süreçlerini de bir hayli zorlaştırmıştır. Rakipleri arasında sıyrılmak isteyen yüzlerce şirket en çok işlerine yarayacak anahtar kelimeler bulmak için çalışmalar yapmaktadır. Eskiden sadece sunulan ürün ya da hizmetlerle ilgili standart anahtar kelimeler kullanılırken, rekabetin ve kullanıcı aramaların değişime uğramasıyla anahtar kelime opsiyonları çoğalmıştır. Siz de web sitenizin daha kolay erişilebilir hale gelmesi ve Google arama motorunda sıralanan firmaların üst kısımlarında yer alsın istiyorsanız önerilerimizi dikkate almanızı öneriyoruz.

En Verimli Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen hedef kitlenizin ihtiyaçlarına erişmek için kullandıkları anahtar kelimeleri tahmin etmeye çalışırsanız önünüzde çok ama çok uzun bir liste belirebilir. Endişelenmeyin; kullandığınız anahtar kelimelerin kapsamı ne kadar genişlerse erişeceğiniz potansiyel müşteri sayısı da aynı oranda artacaktır. Ancak az ama öz kişiye ulaşmak isteyenlerdenseniz, anahtar kelime listesini şu şekilde daraltmaya başlayabilirsiniz;

  • Bilgi arayan müşteriler aramalarını genel ifadeler çevresinde gerçekleştirirler. Bu grup müşteri potansiyeldir; ancak henüz karar verme aşamasına gelmemiştir ve satışlarınızı arttırmak ilk önceliğinizse bu gruba yönelik anahtar kelime çalışması yapmanıza gerek yoktur.
  • Karşılaştırma yapan müşteriler ürün ya da hizmetlerinizle ilgileniyorlardır; ancak hala araştırma aşamasındadırlar. Bu aşamaya gelmiş müşterilerin satın alma süreçleri ayları bulabilir, aklınızda bulunsun.
  • Satın alma amacıyla internette ürün veya hizmet araştıran müşteriler spesifik anahtar kelimeler kullanırlar. Sizin amacınız bu gruba giren müşterilere hitap edebilmek olmalıdır. Bunu da anahtar kelimelerinizi oldukça daraltarak kullanabilirsiniz. Örneğin televizyon bayiliğiniz var ve XML bayi olarak faaliyet gösteriyorsunuz. Ürünlerinizin marka, model, üretim yılı gibi özel bilgilerini anahtar kelime olarak kullanırsanız müşterilerinize daha pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İnternet reklamları veriyorsanız, ürünlerinizin detaylı bilgilerini reklam kampanyalarınızda kullanarak şansınızı arttırabilirsiniz. Satın alma kararı vermiş olan müşterileri sitenize çekmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

  1. Web Sitenizi Düzenleyin; Web sitenizde müşterilerinize sunduğunuz ürün yelpazesini dikkatli bir şekilde inceleyin, ürünlerinizin internette nasıl aratılabileceğini düşünün. Müşteriler ürün ararken eş anlamlı kelimeler kullanabilirler, kısaltma kullanabilirler; tüm bu tercihler sizin de anahtar kelime stratejinizi belirleyecektir. 
  1. Rakiplerinizin Sitelerine Bakın; Aynı sektörde faaliyet gösteren, sizinle aynı ürünleri satan rakipleriniz varsa ve onların web siteleri sizinkinden daha iyi performans gösteriyorsa casusluk yapmanın tam zamanıdır! Hangi anahtar kelimeleri kullanmışlar, anahtar kelime öbeklerini nasıl oluşturmuşlar gibi bilgiler sizin de işinize yarayacaktır.
  1. Müşterilerinize Sorun; Müşterilerinizin tercihlerini öğrenmenin en kolay yolu kendilerine sormaktır. Küçük bir anket hazırlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarını öğrenmek için sorular sorabilir ve aldığınız yanıtlar doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
  1. Çalışanlarınıza ve Ailenize Danışın; Anahtar kelime listeniz artık oluşmaya başladı ve en yakınlarınızdan fikir almanız için uygun zaman geldi. Aileniz ve çalışanlarınız arasında internetten en çok alışveriş yapan kişilerden fikir alabilir ve listenizi amaçlarınız doğrultusunda en son haline getirebilirsiniz.
  1. Anahtar Kelime Araçlarını Kullanın; İnternet kullanıcıların anahtar kelime tercihlerini daha net bir şekilde öğrenmek için mutlaka anahtar kelime araçlarından yararlanmalısınız. Google’ın anahtar kelime kaynakları bu bilgi için hayli hayli yeterli olacaktır.

Web sitenizin anahtar kelimeleri optimize ederken en doğrularını ve aranma hacimleri en çok olanları bulmanız gerekir. Kullanacağınız sırada fazlaya kaçmamaya özen göstermelisiniz. İçeriklerinizi salt anahtar kelimelerle doldurursanız amaçlarınıza ulaşmanın tersine Google’ın dikkatli gözlerine takılıp, web sitenizin sıralamasının gerilemesine neden olabilirsiniz.