'Y' kuşağı ve bu kuşağın mensuplarının tüketim alışkanlıkları üzerine bir kaç  kelam etmiştik. En hevesli tüketim kuşağına ulaşmak, bu çağ mensubu müşteriler ile firmamız arasında sağlam bir ilişki kurmak için nasıl adımlar atmalıyız?

1. Sosyal Medya

Verimli bir sosyal medya planlaması yapın. Y kuşağı elinde telefonu ile yaşan bir kuşak. Online olmak değimini bilmiyorlar, onlar için sıra dışı olan off-line olmak.

2. Dinleyin

Y kuşağı, özellikle sosyal medya sayesinde her şeye yorum yapabilmenin imkanı olduğu bir zamanda yetişti. Eskiden her şeye yorum yapmak ayıptı. Bu serbestlik onların özgüvenlerini geliştirdi. Onlara firmanız ve hizmetleriniz hakkında söz hakkı verin. Rahat hissettikleri yerde kalacaklardır.

3. E-Ticaret İmkanı

Bu özgür ve komformist ürün ve hizmetleriniz her an her yerden ulaşılabilir olmalı.

4. Ticaret Dışı İletişim

Belki de en karmaşık fakat verimli olan bu. Bu kuşak marka ve işletmeleri bir pop star misali takip ediyor. Bazılarını tabi. Yeni bir iphone çıktığında mağazaların önünde konser ya da maç bileti kuyruklarını andıran kalabalıkları hatırlayın. Siz de sosyal medya aracılığı ile çeşitli aktiviteler düzenleyin, yarışmalar yapın… yaratıcı düşünerek onları kazanabilirsiniz.

5. Berrak Olun

Y kuşağı araştırmacı bir kişiliğe sahiptir. Hakkınızda her türlü bilgiye ulaşmak ister. İsterse de ulaşır. Firmanız hakkında şeffaf olun. Ürün ve hizmetlerinizi açık gönüllülükle anlatın. Varsa kusurlarınızı bile… çünkü hiçbir şey bilinmeyen kadar korkutamaz.

6. Güncel Kalın

Yeni bir teknoloji ya da fenomen çıktığında bunlara hemen ayak uydurun. Tabiri caizse biraz maymun iştahlı olan bu kuşak sıkılma eğilimine sahip. Güncellemeler ile ilgilerini tazeleyin. Hayatlarında tüketim çok büyük bir yer kaplayan bu kuşak, son teknolojilere karşı çok hassaslar.