Çevrim içi ortamda faaliyet gösteren bir işiniz varsa sitenizin daha çok ziyaret edilmesini sağlamak, daha çok tık almak ve kazançlarınızı çoğaltmak adına kapsamlı stratejilere başvurmalısınız. Bu amaç uğruna sosyal medya yönetimi ve web tasarım başta olmak üzere tüm dijital pazarlama stratejilerini devreye sokmanız gerekebilir. Amaçlarınıza daha kolay ulaşabilmek içinse en doğru adımları atmalı ve hedef kitleniz özelinde seçim yaparak başarılarınızı arttırmalısınız. Az sonra sunacağımız önerileri dikkate alırsanız, online dünyanın karlı getirileriyle buluşabilirsiniz.

Değerlerinizi Yansıtın

İşiniz ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun sizin değerlerinizi yansıtmalıdır. Başkalarının markanızı nasıl algılamasını ve nasıl konumlandırmasını istediğiniz faaliyetlerinize yön vermelidir. Markanızın duruşunu ortaya koymak için kişisel olarak inandığınız değerleri yansıtmaya çalışmalısınız. Sunduğunuz ürünleri, verdiğiniz hizmetleri, müşteri hizmetleri servislerinizi ve hatta paylaştığınız içerikleri kendi süzgecinizden geçirmelisiniz. Ne kadar özgün olursanız fark edilmenizin o kadar kolay olacağını unutmamalısınız. Markanızla duruşunuzu sergilemeli ve farkınızı ortaya koymalısınız. 

Bir Önceki Konumuza Baktınız mı ? : 2018’in Pazarlama Stratejileri

Kendinizi Aşmayı Hedefleyin

Ürünleriniz ve hizmetleriniz için kalite standartlarını günden güne aşmayı hedefleyin. Hizmet süreçlerinizi sorunsuz hale getirin ve müşteri deneyimini iyileştirmenin yollarını bulun. Özellikle sizden ilk kez alışveriş yapan müşteri etkilemek istiyorsanız onlara unutulmaz bir deneyim sunmaya gayret edin. İlk izlenimde müşterilerinizin kalbini kazanırsanız müşteri sadakati kazanmanız kolaylaşacaktır. Siparişleri hızlı teslim edin, en kaliteli ürünleri hedef kitlenizle buluşturun ve onlara mükemmel bir müşteri hizmetleri deneyimi sunun; bir sonraki sefer de sizi tercih etmelerinin önündeki tüm engellerden kurtulun.

Satış Yapmaya Değil Hizmet Süreçlerine Odaklanın

Satış yapmanın en büyük önceliğiniz olduğunu biliyoruz, ancak müşterilerinizin güvenini ve saygısını kazanırsanız önceliklerinizin daha çabuk gerçekleşeceğini de hatırlatmak istiyoruz. Bu nedenle satış yapan bir siteniz olsa bile öncelikle müşterilerinizi hizmetlerinizle memnun etmenin yolunu bulmalısınız. Sektörünüzle ilgili en çok şikayet edilen konuları öğrenmeli ve müşterilerin genel olarak yaşadıkları sorunları sitenizde yaşamamaları adına gerekli tüm alt yapı çalışmalarını başlatmalısınız. Kargo şirketleriyle anlaşma yapmalı, ücretsiz gönderiler sunmalı ve zaman zaman uzun süredir sizi tercih eden müşterilerinize özel indirimler kurgulamalısınız. Böylece en doğru çözümleri üreterek yüksek müşteri memnuniyeti kazanabilirsiniz.

Müşterilerinizle Aranızdaki İletişim Kanallarını Çeşitlendirin

Online işinizin başarısını arttırmak üzere müşterilerinizle etkileşiminizi yoğunlaştıracak farklı kanalları eş zamanlı olarak kullanmanız gerekir. Ancak birçok firma hizmet kanallarını çeşitlendirip müşterilerinden gelen soruları yanıtsız bırakıp firma imajlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Siz de aynı yanılgıya düşmemeli ve müşterilerinize ulaştığınız tüm kanallardan etkin bir şekilde onlara yanıt vermeyi ihmal etmemelisiniz. Müşterilerinizden gelen yorumlara, sorulara, övgü veya şikayet içeren bildirimlere geri dönüş yaparsanız onların güvenini kazanabilirsiniz. Diledikleri an size ulaşabileceklerini bilirlerse sorun yaşasalar dahi sizi tercih edeceklerdir. Yoğun bir rekabet ortamında ayakta kalmanızı sağlayan bu stratejiler müşterilerinizin sadakatini kazanma yolunda da en büyük avantajınız haline gelecektir.

Detaylara gözatın: Çok Kanallı Pazarlama

Sadık Müşterilerinizi Unutmayın

Sürekli sizden alışveriş yapan ve gelirlerinizi arttıran müşterilerinizi çantada keklik olarak görmeyin. Onların sizi tercih etmesi, tercih etmeye devam edecekleri anlamına gelmez. Onlara duyduğunuz minneti ifade etmezseniz kendilerine daha samimi bir tavır sergileyen firmaları tercih edebilirler. Bu sebeple işinizi riske atmamalı ve düzenli müşterilerinize teşekkür etmenin yollarını bulmalısınız. Az önce de belirttiğimiz gibi onlara özel indirimler yapabilir, paylaşımlarınızda onları etiketleyebilir ve belli aralıklarla kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak içerikler yayımlayabilirsiniz. Tüm bu öneriler size uygun değilse verilerini toplayıp doğum günlerini kutlayabilir ya da sosyal sorumluluk projeleri düzenleyip onlara ithaf edebilirsiniz.