İşletmelerin her an yeni müşteriler kazanmak için çaba harcadığı bir rekabet ortamı içerisindeyiz. Gözden kaçırılan ise en etkili ve en ucuz büyüme stratejisinin mevcut müşterilerin korunması olduğu!

Mevcut müşteriler yeni müşteri kazanma yarışında geri plana atılsa da yeni müşterilerden çok daha değerli olduklarını savunanların sayısı azımsanacak kadar fazladır! Bir kereliğine firmaları tercih eden yeni müşterilere göre çok daha fazla kâr getiren üstelik sayı bazında da daha çok alışveriş yapan sadık müşterilere hitap etmek firmaların fark yaratmasını sağlayabilir.

Yeni müşteri elde etmenin maliyetinin mevcut müşterileri korumaktan daha yüksek olduğu gerçeği de hesaba katıldığında; rakiplerinden sıyrılmak isteyen firmaların müşteri sadakati sağlamaya daha çok zaman ayırmaları mantıklı seçimler olacaktır. Sadık müşterilere sahip olan firmalar, pazarlama maliyetlerini daha kolay yönetebilir, müşteri kitlesini daha iyi tanır ve onlardan aldığı geri bildirimleri değerlendirerek hizmet kalitesini arttırabilir. Müşteri sadakati kazanmak kolay olmasa da bu süreci hızlandıracak 4 önemli strateji bulunmaktadır.

1.Müşteri Deneyimini İyileştirmek

 

Müşteri sadakatini arttırmanın en etkili yöntemi müşteri deneyimini iyileştirmektedir. Beyaz Saray Tüketici İşleri Bürosu tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçları da müşteri deneyiminin iyileştirilmesinin önemini ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırma sonucunda görüş beyan eden müşterilerin %80’inin iyi bir müşteri deneyimi görmeleri halinde daha fazla para ödemeyi kabul ettikleri sonuçları elde edilmiştir. Müşterilerinizi memnun ederek ve onlara özel olduklarını hissettirerek farklı firmaları tercih etme olasılıklarını azaltabilirsiniz. Samimi bir yaklaşımla her zaman sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece hem markanızın bilinirliğini hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

2.Çalışanlara Moral Vermek

 

Çalışanlar firmaların temsilcileridir, müşterileriyle firmalar arasındaki köprü görevi görürler. Bu nedenle çalışanlar ne kadar memnun ve mutlu olurlarsa bu tutumları doğrudan müşterilere yansıyacaktır. Çalışanlar işlerine ne kadar bağlı olurlarsa müşterilere yaklaşımları aynı oranda iyileşecektir.

Göz Atın: Bana Kasiyerini Söyle Sana Markanı Anlatayım

Müşterilerle iletişime geçecek nitelikte işinden memnun çalışanların gücü kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Çalışanlara moral vermenin farklı yollarını bulan şirketler aynı zamanda müşteri memnuniyet oranlarını da yükseltebilirler.

3.Müşterilerin Başarı Öykülerini Paylaşmak

 

Müşterilerinizin başarı öykülerini paylaşmak bir taşla iki kuşu vurmaya benzer. Eğer doğrudan son tüketicilere satış yapıyorsanız bu strateji çok fazla tutmayabilir. Ancak doğrudan firmalarla çalışıyorsanız bu strateji müşteri sadakati sağlama konusunda da yeni müşteri edinme noktasında da sizi memnun etmeye yetecektir. Sizinle çalışan müşterilerin başarılarını sosyal medyada, internet sitenizde ya da varlığınızı sürdürdüğünüz herhangi bir platformda paylaşabilirsiniz. Hem başarılarını paylaştığınız firmaları özel hissettirirsiniz hem de reklamını yapmak isteyen firmaların sizi tercih etme şansını arttırırsınız.

4.Sadakat Programı Yürütmek

 

Mevcut müşterilerinizi sürekli sizi tercih ettikleri için ödüllendirmek kolaylıkla uygulanabilen etkili bir müşteri sadakati sağlama stratejisidir. Sadakat programlarının amacı sık sık sizden alışveriş yapan müşterilerin ödüllendirilmesidir. Bu stratejiyle onlara teşekkür ettiğinizi zarif bir şekilde göstermiş olursunuz. Hedef kitlenizi tanırsanız onlara en çok hitap eden ödülü de belirleyebilirsiniz. Yaptıkları alışveriş başına puan kazanabilecekleri bir sistem kurarsınız, indirim kuponu dağıtırsınız veya özel indirim oranları uygularsınız. Tercih sizin, doğru yöntemi firmanızın sektörünü ve hedef kitlenizin beklentilerini dikkate alarak bulabilirsiniz.

Göz Atın: Marka Sadakati Nedir?

Müşteri sadakatine tüm firmalar önem vermelidir. Firmalar; müşterilerin deneyimini arttırarak, çalışanların motivasyonunu yüksek tutarak, onlara özel sadakat programları düzenleyerek ve gururlarını okşayarak müşterilerini tutundurabilirler. Yeni müşteri arayışına girmeden önce mevcut müşterilerle aralarında bağ kurarak kazançlarını arttırmayı başarabilirler.