Hepimizin takip ettiği bir kaç marka muhakkak vardır. İnsanlar bazı markalara karşı öyle yüksek bir marka sadakati hissi besliyorlar ki o markaların olmadıkları zammanı düşlemekte bile zorlanıyorlar. Ama bütün markalar birileri tarafından icat edildi. Bugünlerde arabanızın önünde, telefonunuzun arkasında, gömlek cebinizin üzerinde ya da aklınızda taşıdığınız o isim bir zamanlar yoktu. Birileri onu icat edene kadar... 

Bir markanın isim veya logosunun bulunabilmesi için bazen yoğun çalışmalar gerekir. Bazen de denk gelir. Hepsi düşündüğünüz kadar karizmatik olmayan bir kaç marka oluşum sürecini inceleyelim.

Vodafone

Ne demek "Vodafone"... Voice - Data - Phone kelimelerinin bir birleşimi. Bu kelimelerden türetilmiş yani. Ses - Veri - Telefon üçlemesi. Güzel isim! Logoda ise konuşmaya başlarken kullanılan tırnak ( ' ) işareti var. O zaman tırnak içinde söylüyorum "Güzel Olmuş"

 

NTV

Ntv neyin kısaltması? Kurucu isim Cavit Çağlar'ın eşi Nergis Hanımdan. Bu kanal türkiyenin ilk haber kanalı. Muhtemelen tutmaz bu zaten hanımın üzerine mi yapalım dediler bilmiyorum ama öyle olmuş. Hiç cool değil.

Starbucks

Sturbucks mitolojik bir deyim. Herman Melville’in romanı Moby-Dick'teki Starbucks isimli bir karakterden alınma isim. Ama kavram mitolojik. Yeşil kadın, yani sirenler. Denizcileri güzellikleri ile kadıran tehlikeli yaratıklar olarak bahsedilir. Denizci olmasalar bile hala bazı arkadaşlar yeşil kadının güzelliğine ve mitolojik şarkılarına kanarak ona gidiyor ve kahveye yüklü ücretler ödüyorlar.

 

Alfa Romeo

Alsında bizim Alfa Romeo markası ya da logosu dediğimiz şey Visconti ailesinin bir iç meselesi. Tamamen İtalyan soylu aile simgeleri ile dolu bir yapı. Kırmızı haç aristokrasi ile ilişkili, beyaz zemin köylü halk, taç takmış yılan ise ailenin sembolu. Bizlik bişe yok yani.

Volvo

 

Bu marka uzun zamandır kendini sağlamlık ile başarılı bir şekilde ilişkilendirdi. Bu bir tesadüf değil, bir politika. Logodaki çelik daire ve ok ile savaş tanrısı Merihi simgeleyen volvo, baştan beri sağlamlık ve güç üzerine atıf yapmaktadır. Dairenin arka kısmından geçen çapraz çizgi? Onu biz başta aracın önüne logoyu tutturabilelim diye koyduk baktık güzel duruyo, e millet de beğendi, kaldı öyle. Gerçekten durum bu.

Audi

Biri Audi olmak üzre 4 farklı Alman otomobil firması birlelip bir Audi Birliği oluştururlar. Bu dört farklı firmayı dört farklı halka olarak yukarıda görebiliyoruz.

Lego

 

''Legt godt'' danimarka dilinde "iyi oyna" demek. Bir tamlamadan çıkan bir marka daha. Tesadüf mü bilinmez ama "Lego" kelimesi "Birleştiriyorum" gibi manaya denk geliyor. Ama kesin olan kısım firmanın dünyanın en büyük oyuncak üreticisi olduğu.

Apple

Böyle bir listede Apple olmazsa olmaz. O ısırılmış elmanın manası nedir? Bu konuda bir kaç teori var; ilki bu elmanın Isaac Newton'un kafasına düşen elmayı simgelediği ve bilimsel bir atıf olduğu üzerine. İkinci iddia ise biraz daha kadim; bu elmanın ademin ısırdığı ilk elma olduğu ve insanın ilk günahını temsil ettiği üzerine. Bu idda belki ilk anda mantıksız gelebilir ama insanın ilk günahı, günah ve teknoloji, bireysellik gibi bir kaç düşünce üzerinden gelindiğinde neredeyse hak veriri gibi olabilirsiniz. Üçüncü ise elmanın Alan Turing'e bir atıf olduğudur. Alan Turing enigma şifreleri çözen ve bilgisayar kavramının babası sayılan dahi bir matematikiçidir. Peki elma ne alaka? Turing , eşcinsel olması dolayısı ile intihara zorlanmış ve siyanür içeren bir elma ısırarak intihar etmiştir. Apple logosunun ilk formatında bugün LGBT benzeri rekli bir uygulama mevcuttu.

 

BMW

BMW. Açılımı, Bayerische Motoren Werke. Yani Bavyera Motor Fabrikaları. Bu marka başta sadece uçak motoru üretmekteydi. Logosu mavi gökyüzü üzerinde dönen bir uçak pervanesini simgelemektedir.

 

Enka

Sonuncu bizden. Ülkemizin inşşat devi Enka Holding'in isminin hikayesi hem çok ilginç hem de bize benziyor. Ne demişler sahibine çekmeyen mal haramdır. Enka "enişte" ve "kayın birader" kelimelerinin birleşmesinden oluşmuş bir kısaltma. Tamam! Gülmüyorum. Tamam! :D