Nasıl ki web siteleri tüm dijital pazarlama stratejilerinin kesişim noktasıysa içerik pazarlaması da web siteleri başta olmak üzere tüm dijital pazarlama stratejilerinin bel kemiğidir. Özgün ve kaliteli içerikler sosyal medya yönetimi alanında yapılan çalışmaların başarılarını da web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü de doğrudan etkiler.

Son dönemde önemi yavaş yavaş anlaşılmaya başlayan içerik pazarlamasını henüz hayata geçirmediyseniz önemli bir veriyi sizlerle paylaşarak harekete geçmenizi tetiklemeyi umuyoruz.

Dünyanın en saygın ve en çok kar eden şirketleri arasında ilk sıralarda yer alan Apple, özgün ve marka değerini yansıtan içerik üretimi için 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlamaktadır. Sadece bu bilgi bile içerik pazarlamasının gelecek vadettiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

"Neden peki, neden Apple gibi devasa bir şirket dahi içerik pazarlaması için 1 milyar dolarlık bir yatırım yapıyor?"

Yanıt aslında çok basit; Apple’ın da marka değerini yansıtan, hedef kitlesinin dikkatini çeken, özgün, mesajları en doğru şekilde ileten ve yenilikçi içeriklere ihtiyacı var. Bu arada sadece Apple da değil, Google da özgün içeriklere ihtiyaç duyuyor. Facebook’u da es geçmemek gerek, Amazon’u da görmezden gelmek pek mümkün değil…

"Dememiz o ki, dünya devleri hep aynı stratejinin; içerikte özgünleşmenin peşinden koşuyor."

İçerik pazarlaması demişken bu alanın oldukça geniş olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Sadece web sitelerinde yazılan içeriklerden ibaret değildir içerik pazarlaması, markaların hedef kitleleriyle iletişime geçtiği tüm kanallarda kullandıkları dildir; görseller  ya da videolar aracılığı ile iletişime geçilmesi sonucu değiştirmez. İçerik, farklı şekillerde müşteri sadakatini kazanmak için kullanılan en etkili yöntemdir.

Önerilen İçerik : İçerik Pazarlamasının Temel Taşları

İçerik Pazarlaması için Ayrılan Bütçeler Giderek Artıyor

Yakın zamanda dünya genelinde yapılan bir araştırma içerik pazarlaması için ayrılan şirket bütçelerinin başta Asya ve ABD olmak üzere artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Dünya genelinde de tablo benzerlik göstermektedir. Ancak araştırmanın detaylarına inildikçe bu yatırımların dönemsel bazda artış gösterdiği verileri elde edilmiştir. İçerik pazarlamasının öneminin kavrandığı yadsınamasa da dönemsel projeler için bu yatırımların yapılması, içerik pazarlamasının öneminin tam anlamıyla idrak edildiğinin de düşünülmesini sağlayamaz.

Çoğu firma, maalesef, içerik pazarlamasına hala bir reklam aracı olarak yaklaşıyor. Bakış açılarını genişletmedikleri için de içerik pazarlamasının rakiplerden her anlamıyla farklılaşmayı sağlayan özel bir yöntem olduğunu anlayamıyorlar. Yeni bir ürün ya da hizmet lansmanı döneminde başlattıkları içerik pazarlaması faaliyetlerinin devamı gelmediği için markalar bilinirliklerini yeterli ölçüde arttıramıyor ve müşteri sadakati kazanma hedeflerine ulaşamıyorlar.

Önerilen İçerik : Takip Etmeniz Gereken 12 İçerik Pazarlaması Trendi

İçerik Pazarlamasında Süreklilik Fark Yaratır

Bir firmanın içerikleriyle hedef kitlesine ulaşması ve onlarla etkileşime geçebilir hale gelmesi için içerik pazarlaması stratejilerinde süreklilik sağlaması gerekir. Tutarlı yayımlanan özgün içeriklerle firmalar kurum kültürlerini, müşterilerine saygılarını ve yenilikçi vizyonlarını ortaya koyabilirler. Farklılıkları neyse o alana odaklanarak başarılarını arttırabilir ve sektörel pastadan aldıkları payı çoğaltabilirler.

İçerik stratejisinin devamlılığını sağlamak günlük işler arasında şirket yetkililerinin yapabileceği durgunluğa sahip değildir. Gerçekten bu yola çıkmak isteyenlerin içerik pazarlamasını profesyonel bir ekibe devretmeleri gerekir.

İçerik pazarlamasını şirkette ayrı bir birimin yönetmesi ya da bu alanda uzman olan profesyonellerden destek alınması içerik stratejilerinin daha doğru bir şekilde belirlenmesine yol açar. Şirket yetkilileri pazarlama stratejilerini belirleseler de tüketicilerin nabzını tutmak apayrı bir çaba gerektirir. Zamanında önlem alan uzmanlar tam da ilgi çekebilecek konularda içeriğin gücünü kullanabilirler. Şirketin tüm birimleriyle iletişimde kalan ve ekip liderleriyle koordineli çalışan bir içerik ekibi, zaman içerisinde şirketlere fark yaratma imkanı sunacaktır.

Önerilen İçerik : Küçük İşletmelere Can Veren Dijital Pazarlama Stratejileri​