Hedef kitleniz içerisinde genç tüketicilerin de yer almasını ister misiniz? Markanıza sadık olan genç tüketicilerin markanızın neferleri olmasını ve internet üzerinde size ulaştıkları her an potansiyel müşterilerinize bir yenisini eklemek ister misiniz? Emin olun imkansız değil; doğru hamlelerle gençlerin ilgisini çekebilir, firmanızın satışlarını çoğaltabilir ve giderek artan marka bilinirliğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

İnternette var olabilirseniz; gençlere ulaşmanın bu en pratik yöntemini verimli bir şekilde uygulayabilirseniz amaçlarınızla aranızdaki engelleri kaldırabilirsiniz. Bu noktada yeni bir problemle karşılaşabilirsiniz; internette ne kadar var olacağınızı ve hangi platformlardan gençlere erişebileceğinizi karar verme süreciniz oldukça önemlidir. Bu yazımızda bu soru işaretlerinizi azaltmaya çalışacağız ve gençlere erişebileceğiniz farklı önerilerde bulunacağız.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

Yine ve yine sosyal medya. İlk önerimizin sosyal medya olmasının ardında çok mantıklı gerekçelerimiz bulunuyor. Çevrenizdeki gençleri gözlemleyin; hepsinin elinde akıllı cep telefonları var. Sürekli sosyal medya platformlarında geziniyorlar, arkadaşlarının resimlerini takip ediyorlar, bilmedikleri ürünleri arkadaşları vasıtasıyla öğreniyorlar ve diğerlerinin takip ettiği kişi ya da markaları takip etmeye başlıyorlar. Böyle bir ortamda var olmanın tüm kazançlarını yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz? İnternette özellikle de sosyal medya platformlarında yeterince var olursanız kazançlarınızı arttırmanın yanı sıra gençlerin en çok tercih ettiği markalardan birine dönüşebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Alternatiflerini Çoğaltın

Müşteri hizmetlerine ülkemizde henüz yeterince önem verilmiyor olması sabırsız gençlerin bu departmanları tercih etme oranını azaltıyor. Öyle olmasa da dakikalarca telefonda bekleyeceklerini, sorunlarını ifade edemeyeceklerini düşünüyorlar ve sonuç olarak ise markanızın temsilcileriyle iletişime geçme çabası harcamıyorlar. İnternetten yapılan araştırmalar ürün ya da hizmetlerinizle ilgili kararlarını doğrudan etkiliyor. Bu sorunun üstesinden iki ayrı yolla gelebilirsiniz. Öncelikle web sitenize canlı destek modülü ekleterek müşterilerinize anlık yanıt verebileceğiniz bir kanal açabilirsiniz. Canlı destek olan siteler arama motorlarının nezdinde de daha güvenilir olurlar ve SEO’ya da katkı sağlarlar. Üstelik en önemlisi müşterileriniz ürün ya da hizmetlerinizle ilgili anlık bilgi alabilecekleri bir kanalı tercih edebilirler.

Diğer bir yöntem ise bloglar açarak ya da sosyal medyada yer alarak müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizle ilgili yorum yapabilecekleri alanlara geçiş yapmanızdır. Böylelikle genç müşterileriniz internette markanızla ilgili yapılan yorumları inceleme fırsatı bulabilirler. Ancak bu sürece firma olarak aktif katılmanızı öneriyoruz, müşteri hizmetlerinizi geliştirerek; müşterilerinizi bekletmeden kaliteli hizmet vererek sabırsız potansiyel müşterilerinizi etkilemeyi başarabilirsiniz.

SEO Çalışmalarına Önem Verin

Genç tüketicilerin en güvendiği kaynakların başında Google yer alır. Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google genç tüketicilerin satın alma davranışlarını şekillendirmektedir. Web sitenizi Google’da görünür hale getirerek diğer bir deyişle SEO çalışmalarına ağırlık vererek genç tüketicilerin dikkatini çekebilir ve onları etkilemeyi başarabilirsiniz. Doğru içeriklerle, kaliteli paylaşımlarla ve kullanıcı deneyimini arttıran bir web sitesiyle Google sırlamalarındaki yerinizi yükseltebilirsiniz.

Sonuç olarak faaliyet gösterdiğiniz sektör gereği genç tüketicilere hitap etmeniz gerekiyorsa, geleneksel yöntemlerden uzaklaşmalı ve dijital pazarlamaya ağırlık vermelisiniz. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini analiz ederek; gerektiğinde  rakiplerinizin stratejilerini değerlendirerek internette varlığınızı güçlendirebilirsiniz. Doğru zamanda doğru hizmetlerle diğer markalar arasından sıyrılabilir, genç tüketicilerin gözdesi haline gelebilirsiniz.