Bir arayüz tasarımcısı olmak istiyorsanız elleriniz ile çalışmaktan öteye geçmelisiniz. İşiniz dijital ortamda olacağı için, işinizi gerçekleştirdiğiniz araçlar da dijital olacaktır. Mutlaka bilmeniz gereken ​arayüz tasarım ilkeleri​ olacaktır ama işinizi yapmanızı sağlayacak teknik bilginin büyük kısmı verimli araç kullanımı olacaktır.

Ne kadar çok aracı etkili bir şekilde kullanabilirseniz, biri diğerinden farklı birçok ekip ve çalışma şekline uyum gösterebilirsiniz.

Araç listemize geçmeden önce arayüz tasarımı hakkında bilgisi olmayan kişiler için kısa bir özet geçmek faydalı olacaktır. Kullanıcı deneyimi (UI) uzmanları bir ürünün ya da hizmetin kullanımı sırasında oluşacak temas noktalarını belirler ve bu alanlarda en iyi deneyimi sunmak için plan hazırlarlar. Bir arayüz tasarımcısı (UX) da bu planı görselleştirir.

Tasarım dünyasına girişinizde mümkün olduğu kadar çok program hakkında bilgi edinmeniz sizin faydanıza olacaktır. Zaman içinde sizin için en uygun olan programa karar vermek daha kolay olabilir.

Ayrıca tüm araçların kendilerine has yönleri bulunmakta. Bazı projelerinizde bir aracı, bazılarında diğerini kullanmanın mantıklı olabileceğini göreceksiniz.

Biz, sektörde sekörde arayüz tasarımı için kullanılan en popüler araçları sizin için derledik;

1. InVision

InVision​, hem UX hem de UI tasarımcıları arasında popüler olan web tabanlı bir prototip oluşturma aracıdır. Statik tasarım dosyalarını yükleyebilir ve bunları hızlı bir şekilde yüksek kaliteli, etkileşimli prototiplere dönüştürebilirsiniz.Projelere erişim yetkisi bulunan müşterileriniz ya da ekip arkadaşlarınız proje hakkında fikirlerini gerçek zamanlı olarak paylaşabilirler. Fikirlerin yazılabildiği ortak panolar, beraber çalışabilmek için oldukça iyidir. InVision, bu sektördeki en iyi bilinen araçlardan biridir, bu nedenle kesinlikle kullanmaya değer.

2. Zeplin

Bir tasarımcı olarak hazırladığınız çizimleri geliştirici ekibe iletebilmek çok önemlidir. ​Zeplin bunun için hazırlanmış bir uygulamadır. Tek yapmanız gereken tasarımlarınızı Zeplin’e yüklemek. Araç sizin için, otomatik olarak yönergeler oluşturacaktır. Ayrıca Frontend developerlar için kod parçacıkları oluşturarak onların da işlerini kolaylaştıracaktır. Zeplin’i Slack ile sorunsuz entegre ederek tüm ekipleri birleştirmek de mümkün.

3. Balsamiq

Konu hızlı şekilde wireframe oluşturmaya geldiğinde ​Balsamiq​ sektörde en çok sevilen araçlardandır. Hem masaüstü hem de bir web uygulaması olarak çalıştırılabilir uygulama olan Balsamiq geliştiriciler. Tasarımcılar için en değerli yönlerinden biri de kullanıma hazır bir kitaplık bulundurması olacaktır. Uygulamanın hazır kitaplığında birçok arayüz bileşenini bulmak mümkün. Tasarımınız hazır olduğunda, geliştirici ekibe teslim etmeden önce yazdırmanıza ya da online kullanılabilirlik testleri yapmanıza imkan da sağlamaktadır.

4. Sketch

Sketch​, her arayüz tasarımcısının ihtiyaç duyduğu mükemmel uygulama olabilir. Vektör tabanlı bir tasarım programı olan Sketch’te çizdiğiniz her şeyi, sorun yaşamadan, tekrar boyutlandırabilirsiniz. Sketch bir çizin aracından çok daha fazlasıdır; bu uygulama ile wireframe oluşturabilir, sayfalar için prototipler hazırlayabilir ya da tasarım yapabilirsiniz. Sadece Mac işletim sistemine destek veriyor olması ise kötü haber. Bu uygulamayı kullanmak için yıllık lisans bedeli ödemeniz gerekir. Lisansınızı yıllık olarak yenileyerek, yeni güncellemelerden de faydalanabilirsiniz. Eğer güncellemeleri almak istemiyorsanız, bir yıllık ücretini ödediğiniz lisansı kullanmaya devam edebilirsiniz.

5. Figma

Arayüz tasarım uygulamalarının ilklerinden biri olan Figma’yı keşfedin. Güçlü tasarım özellikleri ve bir çok faydalı araç ile ​Figma​ wireframe tasarımı, prototip oluşturma ve sayfa çizimi gibi birçok konuda size yardımcı olacak harika bir araç. Değişik ekran boyutlarına uyum sağlayan resposive tasarımlar için ilave özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca, öğelerinizi değişik tasarımlarda kullanmak üzere kayıt etmenize de izin verir.

6. Flinto

Flinto​, tasarımlarınızı hayata geçirmek için ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi sunan, Mac için etkileşimli bir prototipleme uygulamasıdır. Mikro etkileşimler ve ekran geçişleri tasarlayın, video veya GIF dosyalarını doğrudan tasarımlarınıza sürükleyerek video katmanları ekleyin, kullanıcı arabirimi, ses efektleri ve özelleştirilebilir kaydırılabilir ögeler gibi uzayan bir liste içerisinde araçlar bulmak mümkün. Ayrıca tasarımınızda kullanacağınız dosyaları Sketch'ten içe aktarabilirsiniz. Son olarak tasarımınızın nasıl göründüğünü test etmek isterseniz, ücretsiz hizmet veren ios görüntüleyiciyi de kullanabilirsiniz.

7. Adobe XD

Geldik mekanın sahibine. Tasarım dünyasının neredeyse varsayılan uygulamalarını sunan Adobe tarafından geliştirilmiş, arayüz tasarımı için özelleştirilmiş araçlar barındıran harika bir araç. Adobe’nin Creative Cloud uygulamalarına zaten aşinaysanız; wireframe ya da prototipler oluşturmak, sayfalar tasarlamak için tüm gerekenler elinizin altında olacaktır. ​XD​, Windows 10 ve macOS'u yerel olarak destekler ve hem Android hem de iOS için mobil uygulama olarak da mevcuttur.

Arayüz Tasarımı İçin Kendi Araç Listenizi Oluşturun

Eğer ne tür tasarımlara odaklanacağınızı kesinleştirdiyiseniz size lazım olacak araçları da belirlemiş olacaksınız. Web siteleri mi tasarlıyorsunuz yoksa mobil uygulamalar mı? Yok her ikisini içerek daha karmaşık projeler mi? Bir süre sonra sürekli kullandığınız araçlar üzerinde hakimiyet geliştirerek daha özgür hareket etmeye başlayacaksınız.

İnternet üzerinden birçok araç hakkında bilgi edinmek, araçlar hakkında yapılmış araştırmalara ve listelere ulaşmak mümkün. Bu araçları hali hazırda kullanan uzman tasarımcıların görüşlerine başvurmak da sizin için faydalı olabilir. Tüm bunların ötesinde, sizin için hangi aracın en verimli olduğunu kesin olarak bilmenin tek yolu o aracı kullanmaktır. Bir çok araç, ücretsiz kullanım için sınırlı deneme süreleri sağlar. Araç hakkında bilgi edindikten sonra bu ücretsiz kullanım süresi için hesap oluşturarak uygulamayı test edebilirsiniz. Video eğitimleri, temel bilgileri öğrenmenin harika bir yoludur ve çoğu araç aynı zamanda kendi video kılavuzlarına ve eğitim derslerine sahiptir. Birkaç farklı programı kurcalayın ve en rahat olduğunuz arayüz ve araçları keşfedin.