İnternette varlığını güçlendiren çoğu firma için “marka adı ile” aramalara konu olmak ulaşılması istenen en uç hedef olarak belirlenir. İnternet arama motorlarında sadece anahtar kelime sorguları sonucu hedef kitleyle buluşmak, zaman geçtikçe yeterli gelmez.

Marka adı ile aranmak firmaların markalaşma süreçlerini tamamladıklarına dair en önemli ipucu olarak düşünülmelidir. Binlerce firma arasından sıyrılmak ve yılların emeğini somutlaştırmak markalaşma sürecinin en büyük zaferidir. Ürün ya da hizmetlerin kimliği olan markalar, hedef kitle tarafından ne kadar benimsenirse online aramalarda kullanılma sıklığı da o derece artar.  Bu nedenle sosyal medya yönetimi ve web tasarım dahil olmak üzere dijital pazarlama stratejilerinin tamamının nihai amacı marka bilinirliğini arttırmaktır.

Arama motorlarında yapılan sorgulamaların çok büyük bir kısmı marka adından bağımsız olarak anahtar kelime odağında yapılır. Marka adı ile aranan firmalar genellikle en köklü ve en tanınır olanlardır. SEO stratejileri dahilinde kullanılan anahtar kelimeler, tüm markalara rekabet şansı tanırken marka adı ile yapılan aramalar firmalara satın alınması çok zor bir prestij sunar.

Marka Adı ile Aranmanın Önemi

Marka ya da ürün adıyla aranan firmaların hedef kitlelerine satış yapma ihtimalleri diğer firmalara göre çok daha fazladır. Anahtar kelime sorgulamasından ziyade marka adını arayan hedef kitle, niyet beyanını net bir şekilde ortaya koyar. Diğer firmalarla ya da ürünlerle ilgilenmediğini; asıl amacının spesifik bir markaya ulaşmak olduğunu açıkça belli eder. Marka ile ilgili farkındalığı yüksektir, ürünlerini biliyordur; ürünlerini bilmese bile o markanın ürettiklerini almaya meyillidir. Markaya karşı sadakat duygusunu açığa çıkarır ve diğerlerini görmeyi dahi tercih etmeden doğrudan markanın web sitesine erişmeyi amaçlar.

Marka adı ile araması yapılan firmalar, Google’ın dikkatini de çekmeye başlar. Google, markaların güvenilir olduğunu, tüketicilere fayda sağladığını ve önceliklendirilmesi gerektiğini düşünür. Sonrası ise; organik sonuçlarda hızlı bir yükselme anlamına gelir. Firmalar hem marka adını bilen hem de anahtar kelime sorgulaması yapan potansiyel müşterileriyle daha çok bir araya gelir. Bu nedenle firmalar dijital pazarlama stratejilerini marka bilinirliğini arttırmaya yönelik kurgulamalıdır. Bir taşla birden fazla kuş vurabilmek için tüm dijital pazarlama yöntemleri bir bütün olarak düşünülmelidir.

Marka Bilinirliğini Arttıran 3 Dijital Pazarlama Yöntemi : 

1.Sosyal Medya Yönetimi Çalışmalarını Hızlandırın

Sosyal medya yönetimi çalışmaları marka bilinirliğini arttıran en önemli dijital pazarlama yöntemleri arasında yer alır. Mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşimi kolaylaştıran sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlarla tüketici davranışları yönlendirilebilir. Firma, bu platformlar aracılığı ile kurum kültürünü, müşterilerine verdiği önemi, hizmet anlayışındaki kalite standartlarını ve aynı zamanda ürün ya da hizmet çeşitliliğini deklare edebilir. Gelen soru ve yorumlar karşısında takındığı tavır hedef kitlesine çok güçlü mesajlar verecektir.

Önerilen İçerik : Yeni Başlayanlara Özel Sosyal Medya Yönetimi Rehberi

2.Bloglar Aracılığı ile Markanızla İlgili Dijital İzleri Arttırın

Marka bilinirliğini arttırmanın en ekonomik yollarından biri de web sitesinde açılan blog bölümüdür. Blog yazıları ile hedef kitlenin en çok merak ettiği konular hakkında yazılan yazılar biriktikçe Google tarafından sonuç sayfalarında görüntülenme ihtimali artacaktır. Sunulan fayda ve rakiplerden farklılaşma markanın bilinirliği üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının %78’i, müşterileriyle etkileşimini arttırmak için blog yazan firmaları diğerlerinden daha fazla takdir etmektedir.

Önerilen İçerik : Sitenizde Neden Blog Bölümü Olmalı?

3.SEO Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Edin

SEO çalışmaları marka bilinirliğini destekleyen önemli süreçlerden biridir. Google bir firmayı severse emin olun hedef kitleye rakiplerinden daha fazla gösterir. Organik arama sonuçlarında yükselen ve bu ivmeyi internet reklamları ile destekleyen firmalar marka adları ile anılmak için doğru bir yola girerler.

Önerilen İçerik : Yerel SEO Çalışmalarıyla Fark Yaratın