Web sitelerinin önemi hakkında farkındalık arttıktan sonra firmalar için web sitelerinin oluşum süreci tam bir kaosa dönüşmeye başladı. Web site tasarım, web site içerikleri ve web sitelerinde kullanılan görseller özenle seçilirken; web siteleri ile yeni bir devrim yaratma çabalarında artış yaşandı. 

Halbuki bir web sitesinin “yeterince iyi” olması firmaların tek amacı olmalıdır. Web sitesinin ilkelerini değiştirmeye, olmazı başarmaya çalışmaya gerek yoktur. Web sitesi firmaların kimliğini yansıtır ve ziyaretçileri ile firmalar arasındaki etkileşimi arttırmak için yapılır. 

Web sitesi yaptıran firmaların unutmaması gereken iki kural vardır;

  • Web siteleri ziyaretçilerin ihtiyaçlarını yanıtlamalıdır.
  • Web siteleri tasarlanırken yenilikçiliğin etkisi de bir yere kadardır!

Bir web sitesi yapılırken programcı ve tasarımcı ortak bir eser ortaya koyarlar. Tasarımla ilgili değişiklikler programcının da çalışmasını gerektirir. Bu gerçek firmalar için zaman ve para kaybı ile açıklanabilir. Tasarım konusunda iletilen taleplerin sürekliliği web tasarımın özel bir anlam kazanmasına yol açmıştır. 

Tasarım ve programlamayı birbirinden ayırmalıyız. Özellikle CSS disiplininin uygulanmaya başlamasından sonra tasarım ve programlama arasında sıkı bir bağ kurulması gerekliliği ortadan kalkmıştır. 

Yeterince İyi Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Öneriler

Yeterince iyi bir web sitesi oluşturmak için ilk olarak tasarımdan başlanmalıdır. Programcılar; web sitesinin nasıl görüneceği ve ne hissettireceği netleştirilmediği taktirde devreye sokulmamalıdır. Aksi halde programcılar devreye girdikten sonra yapılan tasarım değişiklikleri pahalıya patlayabilir. 

Biraz riskli bir söylem olsa da web site tasarımı yaptırmak isteyen firmaların orijinal tasarımlardan uzak durması gerektiği yönünde görüşümü bildirmek isterim. Bu görüşüm; webde bir milyardan fazla web sitesi olduğuna ve işletmelerin kendileri için mutlaka bir model site bulabileceklerine dayanır. Başka bir sitede kullanılan yazı tipleri, renk dağılımı ve düzen ilham verici olabilir; benzersiz olmak için verilen uğraşın model siteyi özgünleştirmeye yöneltilmesi firmaların lehinedir. Özgünlük güzel ve değerli olsa da bu dünya da eşsiz ve değerli olan şeyler çok önceden belirlenmiştir. 

Model bir site seçimi aynı sektörden yapılmamalı ve model site mümkünse çok bilinen markaların siteleri arasından seçilmemelidir. Küçük çapta bir site bulunmalı ve tasarımcıya başlangıç noktasının o sitenin tasarımı olduğu belirtilmelidir. Temel yapısal değişimler aynı kalsa da tasarıma eklenen yeni öğeler sayesinde sitenin özgünlüğü sağlanmalıdır. Sonrasında firmanın logosu, ürünleri ve içerikleri özenle yerleştirilmelidir. 

web sitelerinin tasarımlarının yarıştırılması maliyet yaratan ve sonucunun öngörülmesi zor bir çaba olarak düşünülebilir. Tasarımın özgünlüğünü sağlamak yeni bir keşif yapmayı gerektirmez. Önemli olan web sitelerinin yeterince iyi olması ve müşteri etkileşimini destekleyecek özellikler ile donatılmasıdır. 

Firmalar kendi sitelerinin benzemesini istedikleri bir model site bulamazlarsa tasarımın tamamen kendilerine özgü olması gerekecektir. Bu durum maddi olarak daha büyük bir yükle karşılaşılmasına ve tasarım anlaşmazlıklarının web sitesinin yayına girme süresinin uzamasına yol açacaktır.