İşletmeler özelinde bir veb sitesi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken konulara kısaca bir göz atalım.

İşletme Analizi

Faaliyet gösterilen alana uyun bir site formatı seçmek ile başlamalısınız. Bu noktada bir pazarlamacı ve grafiker birlikte çalışmalı. İşletmenin hizmet ya da ürün alanı net şekilde belirlenmeli ve bunlar işletme açısından önem sırasında bir hiyerarşiye oturtulmalı. Grafiker tarafından bu hiyerarşi göz önünde tutularak tasarım başlamalı.

Sektör Analizi

İşletmenin sektördeki durumu sitenizin görsel mesajlarını belirleyecektir. Sektöründe lider olan bir firmanın sitesinde tasarlanan arayüzün görsel mesajları (kalıcılık, liderlik, kuvvet vb.) ile sektörde otensiyeli olan bir firmanın görsel mesajları (ivme, potansiyel, iyimserlik vb.) aynı olamaz. 

Hedef Kitlenin Analizi

Sitenizi kimlerin ziyaret etmesini hedefliyorsunuz? Buna karar vermelisiniz. Potansiyel müşteriler, mebvcut müşteri portföyünüz, iş ortaklarınız... Buna karar verdikten sonra hedef kitlenizin sitenizde ne aradığını belirlemelisiniz. Ürünlerinize mi bakmak istiyorlar? Fiyat mı arıyorlar? Lokasyon? Kullanıcı yorumları? Bu kısımda yapacağınız dopru analizler ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun kalmasını sağlayacaktır.

Tercih Yönlendirme

Ziyaretçilerin sitenizde ne aradığının taıdığı önem kadar sizin onların ne bulmasını sağladığınız da önemlidir. Burada öne çıkarmak istediğiniz konuları aradıklaarı konular ile ilişkilendirmeli ve ilgi çekici bağlantılar ile onlaru tekliflerinize çekmelisiniz.

Tutarlılık

Bir işletmenin sitesi bu işletmenin tüm yanlarının sanal halidir. Doğal olarak sizin Kurumsal Tasarımınız ile de uyumlu olmalıdır. Sitenizi firmanızın bir iletişimofisi gibi düşünün. Logonuzdan, kartvitinize, araç giydirmelerinizden, antetli kağıtlarınıza kadar uzanan zincirin bir halkasıdır internet siteniz. Aynı konsept üzerinde devam etmeniz firmaıza bir bütünlük sağlayacaktır.

Son Olarak

İnternet size dünyanın her noktasından akıldığı anda görülebilecek tabela imkanı sunuyor. Her yerden girilebilecek bir sanal mağaza. İnsanlar cep telefonlarından istedikleri an frmanız, ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilirler. Bu potansiyeli farkedin.