Tasarım dünyasının en popüler tartışma konularından biri ile karşınızdayız! Kullanıcı deneyimini iyileştirmek amacıyla arayüz tasarımlarının aydınlık mı karanlık mı olması gerektiği ikilemi hakkında birçok farklı görüş bulunuyor. Genel anlamda karanlık arayüzlerin oldukça dikkat çekici ve “cool” olduğu söylenirken aydınlık arayüzün daha temiz ve kullanıcı dostu özellik taşıdığı ifade ediliyor. Ancak ne yazık ki bu söylemlerin doğruluğu durumdan duruma, sektörden sektöre ve elbette tasarımın diğer unsurlarına göre değişiklik gösterebiliyor.  Önemli olanın ise kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek olduğu yönünde genel bir fikir birliği bulunuyor.

Seçim Yaparken Hedef Kitle Düşünülmeli

Kullanıcı arayüzü için renk seçimi yaparken mevcut ve potansiyel müşterilerin tanınması, hedef kitlenin tercihleri ile ilgili bilgi edinilmesi gerekir. Orta yaş ve üzeri yetişkinler okuma kolaylığı sağlaması nedeniyle genel olarak aydınlık arayüzleri tercih ederken gençler karanlık arayüzü tercih etme eğilimindedir. Söz konusu çocuklar olduğunda ise yeniden aydınlık arayüzler ön plana çıkar, çünkü aydınlık arayüzlerde ilgi çekici birçok detay eş zamanlı kullanılabilir. 

Ne Tasarlandığı Önemli

Arayüz tasarımının hangi platformda hangi amaçla kullanılacağı sizin için belirleyici bir öneme sahiptir. Metinler ve videolar aracılığı ile etkileşim kuran bir platform için arayüz tasarımı yapacaksanız kullanıcılarınızın gözlerini yormayacak arayüz seçimi yapmanız gerekir. Bu noktada aydınlık arayüzler büyük ölçüde işinize yarayacaktır. Nitekim yapılan anketler de bu gerçeği gözler önüne serer. Metin okuması yapılan ve arada video izlenen platformları kullananların %47’si aydınlık, %10’u ise karanlık arayüz tercihinde bulunduklarını ifade etmişlerdir. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda platformda ne kadar zaman geçirildiğidir. Birkaç saat vakit geçirilebilen bir site ya da uygulama arayüzü tasarlayacaksanız karanlık bir arayüzle daha açık tonlardaki metinleri birleştirmek daha doğru bir tercih olacaktır. 

Günün Hangi Saatlerinde Kullanıcılarla Buluşacaksınız?

Aydınlık arayüzü mü karanlık arayüzü mü tercih etmeniz daha doğru olacak ikilemini sonlandırırken günün hangi saatlerinde kullanıcılarla buluşan bir platform tasarladığınızı da düşünmelisiniz. Daha çok geceleri ziyaret edilen bir platform için karanlık arayüzler daha mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü karanlık ortamda ziyaret edilirler ve mekanla bütünleşirler. Gündüz saatlerinde ziyaret edilen bir platform tasarımı için tam tersi düşünmeniz daha doğru olacaktır. 

Kullanıcının Odak Noktası Ne Olmalı?

Arayüz tasarımı birçok ögenin eş zamanlı düşünülmesi yoluyla tasarlanmalıdır. Böylece kullanıcı deneyimi iyileştirilirken firmaların ya da bireylerin amaçlarına ulaşmaları da sağlanabilir. Karanlık ya da aydınlık arayüz seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta da kullanıcıların nereye odaklanmasının istendiğidir. Özellikle lüks ürünlerin ön plana çıkmasının istendiği web sitelerinde karanlık arayüz kullanımı göz alıcı bir etki yaratacaktır. 

Karanlık Arayüz Ne Zaman Kullanılmalı?

Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu sorunun yanıtları değişkenlik gösterebilir, yine de belli başlı genellemelerin yapılması mümkündür. Okunacak az metin, görüntülenecek daha çok resim ya da video olduğunda; tasarımda az öge bulunduğunda ve bu ögeler doğru konumlandırıldığında, kullanıcılara karanlık bir ortam yaratılmak istendiğinde, sayfanın temel ögesinin ön plana çıkması amaçlandığında, birkaç saat süren ziyaretler sırasında göz yorgunluğunun engellenmesinin gerektiği durumlarda karanlık arayüz tercih edilmesi avantaj sunacaktır. 

Aydınlık Arayüz Ne Zaman Kullanılmalı?

Tasarımda metinlere ağırlıklı olarak yer verildiğinde, ekranda çok fazla öge bulunduğunda, tasarımda birden çok renk bir arada kullanılacağında ve daha çok gündüzleri kullanılabilecek platformlar tasarlandığında aydınlık arayüzün tercih edilmesi gerektiği söylenebilir.

Sonuç olarak arayüz tasarlamak kurallara uymak kadar yaratıcılığın peşinde koşmayı da gerektirir. Arayüz renk seçiminden bağımsız olarak arayüz tasarımı yapmanın nihai hedefi mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaratmak olmalıdır. Hedef kitleye aradıklarını hızlı ve kolay bulma şansı tanıyan, gözlerini yormayan ve marka amaçlarına da hizmet eden tasarımlar her zaman hak ettikleri başarıyı kazanacaktır.