İşlerin dijitalleşmesi ile birlikte reklam sektöründeki herkes veri hakkında konuşmaya başladı. Bahsi geçen verilerin ve rakamların arkasında gerçek insanlar olduğu unutulabiliyor bazen. Reklam hiçbir zaman rakamlarla ilgili bir konu olmadı ve olmayacak. Rakamlar gerçek insanların ölçülebilir davranışlarını anlamamıza hizmet ettiği sürece kıymetlidirler. Reklamlarınızın doğru hedef kitleye gösterildiğinden emin olmak istiyorsanız rakamlara değil insanlara bakmanız gerekecektir.  

İş her zaman insanda başlar ve insanda biter. Eğer satışa ulaşmak istiyorsanız doğru insana, doğru zamanda, doğru yerde, doğru ürünü teklif etmelisiniz. Teknoloji size bu konuda yardımcı olabilir sadece.

Reklamlarınız için doğru hedef kitleyi bulmanızı sağlayacak bir kaç tavsiyemiz var. Aşağıdaki maddeleri gözden geçirerek reklamlarınızın doğru kişiler tarafından görüldüğünden emin olun.

Hedef Kitleniz Kim?

Başlangıç noktamız insan. Önce insana odaklanın. Sunduğunuz ürün ya da hizmetin potansiyel tüketicileri kimler. Üründen ve hizmetten önce insanı düşünün. Hangi derdine deva olacaksınız? Hangi işi onun için daha kolay kılacaksınız? Bunu cevapladığınızda doğru insanı da bulacaksınız. 

Çoğu işletme ürün ya da hizmeti konusunda kendini kandırmaya meyillidir. “Bizim ürünümüz herkes için” diyerek belirsiz bir pazar oluşturmaya meyillidirler. Hiçbir ürün ya da hizmet herkes için değildir. Ayakkabı gibi herkeste en az bir çift olan bir ürün satsanız bile herkes sizin müşteriniz olamaz. Sorun sizde değil üzülmeyin. Sorun insanlarda. İnsanlar satın alma davranışları ile herkes olmadıklarını kanıtlamak isterler.

Eğer hedef kitlenizi tanımlamakta zorlanıyorsanız mevcut müşterilerinizden yola çıkabilirsiniz. Hali hazırda ürün ya da hizmetinizi satın alan insanları inceleyin ve onlara benzeyen daha fazla insan bulmaya odaklanın. 

Eğer yeni başladığınız için hiç müşteriye sahip değilseniz rakiplerinizi inceleyin. 

Hedef Kitleniz Nerede?

neredeyse tüm reklam mecralarında lokasyon hedeflemesi yapılabilir. Reklam vermek istediğiniz alanı il, ilçe ya da alan olarak belirlemek mümkündür. Reklam mecraları alanı belirlemenin yanında size bir kaç alternatif daha verirler. Belirlediğiniz yerde yaşayan insanlar mı yoksa şu an burada olanlar mı? Bu iki seçenek başlangıçta çok da farklı görünmeyebilir ama bir turistik beldedeki işletmelerin reklamlarını düşündüğünüzde fark ortaya çıkacaktır. Turistik bir beldedeki her işletme o an orada olan turist nüfusa reklam yapmak ister. Orada yaşayan yerli nüfusa değil. 

Hedef Kitlenizin Yaş Aralığı Nedir?

Hedef kitlenizin yerini belirledikten sonra, şimdi sıra onların yaşına karar vermekte. Halihazırda aktif bir işletme sahibi biriyseniz müşterilerinizin yaş aralığını bilirsiniz. (Bizim her yaştan müşterimiz var diyerek kendinizi kandırmıyorsanız).

Neredeyse tüm ürünler belirli yaş gruplarına hitap eder. Kimi ürünün yaş aralığı daha dar olabilir. Örneğin; gelinlik satan bir işletmenin reklamları yirmili yaşlarındaki insanlar tarafından ilgi görecektir. Daha yaşlı ya da genç ilgililer mutlaka olacaktır ama bunlar iki uca dağılan küçük kırıntılar olmaktan ileriye gidemezler. 

Bazı iş kolları gerçekten yaş aralığına sahip değildir. Örneğin yemek yapmak ile ilgili ürünler pazarlamak için yaş aralığı size net sonuçlar vermeyecektir. Her yaştan insan yemek yapmaya meraklı olabilir. Bu tip bir planlamada yaş aralığını mümkün olduğunca geniş tutmak ve sonuç aldıkça optimize etmek tavsiye edilebilir. 

Müşterilerinizin Cinsiyeti Nedir?

Müşterileriniz erkek mi yoksa kadın mı? Her ikisinden de müşteriniz olabilir. Tüm dijital reklam platformları üzerinden hedef kitlenizi cinsiyete göre segmente edebilirsiniz. Önemli olan kampanya özelinde cinsiyeti doğru tahmin edebilmektir. Örneğin; kravat satarken, neredeyse her zaman müşteriler erkektir. Ama babalar günü, sevgililer günü gibi özel zamanlarda ürünlerinizi görmesi gereken kişiler kadınlar olacaktır. Müşterinizi en iyi siz tanırsınız. Sadece kampanya özelinde tekrar düşünmeyi hafife almayın. 

Demografi Olarak Hedefleyebileceğiniz Veriler Var mı?

Dijital reklam mecraları size insanları demografik verileri üzerinden hedefleme imkanı verir. Böylece insanlara daha rahat erişme imkanı yakalarsınız. Birçok platform inanılmayacak kadar çok alternatif demografik veri ile başınızı döndürebilir. Kitlenize ne kadar veri eklerseniz hedefinize daha çabuk ulaşacağınızı ummak yanlış olabilir. Daha çok demografik veri daha az kitle demektir. Kitlenizi çok demografik veri ile desteklemek doğru olabilir ama tüm kriterleri sağlayan bir avuç insana reklam yapmak da kötü olacaktır. Reklam platformları bu alanda size potansiyel erişimi gösterirler. Hedef kitlenizi çok küçültmenin önüne geçmek için bir gözünüzü bu veri üzerinde tutmanızı tavsiye ederiz. 

Hedef Kitlenizin İlgi Alanlarını Belirleyin

Demografi verilerinden sonra artık kitlenizin ilgi alanları hakkında konuşabiliriz. Sizin ürün ve hizmetiniz ile ilgileneceğini düşündüğünüz insanlar başka nelerle ilgileniyorlar? Bunu ürün ve hizmetinizden yola çıkarak da tahmin edebilirsiniz, müşterilerinizi tanıyarak da… En verimli sonucu almak için kitlenizi düzenli olarak optimize edebilirsiniz. 

Kime Ulaşmak İstediğinize Karar Verin

Daha açık soruyorum o zaman; yani müşteriler mi bulmak istiyorsunuz yoksa eski müşterilerinize tekrar satış yapmak mı?

Birçok dijital pazarlama platformu size müşteri ve ziyaretçi verilerinizden hedef kitleler oluşturma imkanı verir. Böylece eskiden satış yapmış olduğunuz insanları tekrar hedeflemek mümkün olur. 

Ayrıca platformlar “Benzer Hedef Kitle” seçeneği ile mevcut müşterilerinize benzeyen yeni insanlar bulmanızı da saplar. Böylece kendi iş modelinize en uygun potansiyel müşteriyi bulmak sizin için daha da kolay olur. 

Kaynaklarınızı Verimli Kullanın

Tüm markaların, tüm işletmelerin kaynakları sınırlıdır. Reklam konusunda dünya devleri bile sınırsız bütçelere sahip değiller. Sonuç başı minimum bedele katlanarak maksimum sayıda sonuç almak herkesin hedefi. Hal buyken bir çok firma reklamlarını herkese göstermek ister. Herkese göstermek başarı değildir. 

Reklamlarınızı doğru insanlara göstermeye odaklanın. Gerçekten sizin müşteriniz olabileceğiniz düşündüğünüz insanlara rekrar gösterin. Müşterilerinize benzeyen insanlara odaklanın. Herkesin sizin müşteriniz olmadığını ve asla olmayacağını unutmayın.