Beklenen Pokemon Go furyası başladı. Uzun zamandır beklenen oyun, henüz ülkemizde piyasaya sürülmeden bir çok kullanıcı kazandı. Online oyun kavramında köklü bir değişiklik sağlayacağını düşündüğüm Pokemon Go işi ve bu işin geleceği hakkında biraz akıl yürütelim beraber.

Neden Pokemon

Biz işe sadece Türkiye'den bakabiliyoruz. Pokemon dediğiniz zaman, ülkemizde bile büyük sayılacak bir kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Bu kitleyi bir de dünyada düşünün. Ayrıca ülkemizde bir kaza sonucunda yayından kaldırılan pokemon, dünyada bir süre daha devam etti ve taraftar topladı. Türkiye'de balkondan atlayarak dizinin yayından kaldırılmasına sebep olan çocuk artık kocaman adam. Sosyal medyada gayet meşhur. Bence önemli önemli olan pokemon değil; kitle ve bu kitlede oluşturulan ortak his. Pokemon seven nesil dediğimiz zaman akla nasıl bir yaş aralığı gelir? Türkiye de 20 ile 30 yaş arası muhtemelen erkek. Dünyada yaş aralığı biraz daha geniş. Çünkü oralarda daha erken yayına girdi ve daha uzun sürdü. Bu kitle teknoloji ile haşır neşir, aktif ve akıllı telefon sahibi. Pokemon ile hayal dünyasını genişletmiş ve çizgi filmin kahramanı gibi bir taraftan maceraperest. Bu maceraperestlik bildiğimiz gibi değil ama. Güvende ve konforlu bir macera yaşama hissi. Savaşmaktan bahsetmiyorum yani... Bahsettiğim şey klozette oturarak savaş oyunu oynamak.

Pokemon Go Maceracıları

Aranızda Pokemon izlemeyenler varsa biraz diziden ve konusundan bahsedeyim; Ash Ketchum diye bir genç ve iki arkadaşının maceraları anlatılır dizi boyunca. Ash usta bir Pokemon eğitmeni olmak için yollara düşer, yolda arkadaşları ile tanışır ve şehir şehir gezerek yeni pokemonlar avlar ya da yeni rakipler ile Pokemon dövüştürür. Ash'in soy adı 'Ketchum' neredeyse 'catch them' diye telaffuz edilir. Mealen "Yakala Onları". Dizinin sloganı da bu minval üzeredir; "Gotta Catch 'Em All". "Hepsini yakalamalıyım!".  Roket Takımı'nı da unutmamak lazım. İçten içe sevilebilen son kötüler onlardı belki de. Kısaca bu hikayede hedef ve macera var! Tam bu nesle göre. En iyi olmak için verilen amansız bir mücadele...

Arttırılmış Gerçeklik ve Pokemon Go

Bu sıradan bir oyun da olabilirdi. Şuan Aplle Sore ve Play Store bahsettiğim tip oyunlar ile dolu. Yani yeni neslin klozette ya da akşam yatağında bakabileceği, oynayabileceği, bir kaç oyun içi ekipmana para vereceği sıradan bir oyun. Neden bunu tercih etmedi Nintendo. Ayrıca buradan Nintendo firmasına da bir mesaj yollamak istiyorum. Bugünkü oyun konsollarının ilk versiyonları sayılabilecek ev tipi kasetli atariler ile çocukluğumuzu rehin aldınız zamanında, şimdi gençliğimize yürüyorsunuz! Peşimizi Bırakın! Oyun hakkında henüz çok sınırlı bir bilgiye sahibiz. Bu kadar kapsamlı senaryolara sahip oyunlar için bazen yıllar bile kısa zamanlardır. Knight Online oyuncuları bilir. Yıllarca oynamanıza rağmen yeni ve keşfedilmemiş bir şeyler hep vardır. Benim ilgimi çeken şey bu yeni gerçeklik denen şeyin açacağı alan. Google haritalar üzerinden oynan oyunda eğer bir pokemon yakalamak istiyorsanız yürümeniz gerek. Oyunda değil, gerçekte. Sokağınızın başında bir Pokemon olabilir, cadde üstünde bir arena ya da Pokemonlar için bir idman salonu. Bu özelliği koymak, hatta oyunu bu özellik üzerine kurmak Nintendo'ya nasıl bir imkan açar?

Yeni Online Oyun Tipi

Online oyun pazarı bizim tarafımızdan pek kavranamadı. Ülkemizde bu tür yüksek katma değerli bazı ürünler hafife alınıyor. Sonuçta biz yap-satçı bir milletiz. İşin sanal tarafı aklımıza yatmıyor. Online oyun pazarı ise reklamlarında Arnold Schwarzenegger'i oynatacak bütçelere erişti. Buradan sonrası sadece tahmin. Kesin bir bilgi aktarımı değil. Benim bu işin gidişatında gördüğüm ipuçları ile sonunu tahmin etme çabamdır.

  1. İnsanlar gerçek haritalar üzerinde işaretlenen arenalar ya da sonradan da değişik aktivite alanlarında gerçekten iletişime girebilecekler. Sahip olduğunuz bir pokemon ile bir müsabakaya katılmak isterseniz bir arenaya girmek zorundasınız. Bu arenalar harita üzerinde işaretli. Oraya gitmelisiniz. Evden, yataktan, tuvaletten ya da dolmuştan oynayacağınız bir oyun değil bu. Tahminimce haritada bu tip aktivite alanlarına sadece Pokemon Go oyuncularına hizmet vermek üzere tasarlanmış işletmeler kurulacak ya da mevcut işletmeler ücreti karşılığında aktivite alanı olarak işaretlenecek.
  2. Oyun ya da uygulamalara verilen reklamlar konusunda da kullanıcının dikkati artık iyice köreldi. Telefonunuzda kurulu oyunlardan hangisinin arasına giren reklamı veren firma aklınızda? Top Eleven oyuncuları ip değişip tekrar tekrar reklam izleyerek oyun içi para kazanmayı öğreneli çok oldu. Artık reklamlar etkileşim oluşturmuyor. Fikrimce işletmeler kendi bulundukları noktada ya da çeşitli outdoor reklam uygulanmış alanlarada pokemon avlanması işine sponsor olabilecek. Çok ender bulunan bir pokemona sahip olmanızı sağlayan işletme ile aranızda bir duygusal bağ oluşturmayı hedefleyecekler.
  3. Reklam mecraları da diğer her şey gibi tematikleşiyor. Eskiden bir tane kanal vardı; istiklal marşı ile açılır, önce çizgi filmler, sonra haberler, sonra dizi, sonra eğlence programı, akşam müzik ve istiklal marşı ile kapanış. Artık her yayın kuşağının kendine ait kanalı var. Bütün gün haber ya da çizgi film yayınlayan kanallar var artık. Bu kanallar kendi izleyici kitlelerini tanımlıyorlar aslında. Bir çocuk kanalında tıraş bıçağı reklamı göremezsiniz. Spor kanallarında ise çocuk bezi reklamı. O kanallar aslında sizi belli kriterler üzerinden tanımlayarak firmalara sunuyor. Bir bebek bezi firması ise reklam bütçesini potansiyel alıcılarının izlediği kanallar ve yayın kuşakları arasında paylaştırıyor. Bu kısımda eksik olan şey yerelleşmek. Pokemon Go sınırsız bir yerelleşme imkanı sağlıyor. Ülke ve şehirden mahalli seçeneklere kadar iniyor.
  4. Lisanlı ürün pazarlaması artık sıradan bir konu. Her çizgi film karakterinin büyük oyuncak mağazalarında satışa sunulan oyuncakları var. Ayrıca çeşitli çocuk ürünlerine lisans satıyorlar. Pokemon go aynı sistemi daha yaşlı olan oyuncular üzerinde muhtemelen giyilebilir teknoloji ürünleri ile uygulayacak. Bu neslin tepki verdiği ürün bu. Pokemon Go ile ilişkilendirilen saatler bileklikler ya da yüzükler görebiliriz yakında. Tekstil ve dekorasyon konusuna ise girmiyorum bile.

Benim tahminlerim bunlar. Yaşım sebebiyle oyun denen şeyin evrimine tanık olmuş biriyim. Mahallede bir duvarın önüne iki taş koyup dokuz aylık ya da alman kale oynamak ile başlayan oyun kariyerim, oyun konsollarının evrimini ve online oyunu görmeye yetti. Artık yeni bir değişim teklif ediliyor. Ben bu teklifin karşılığını bulacağı kanaatindeyim. Pokemon Go hayatımızda bir yer alacak. Oyun ve uygulamalar üzerinden yapılan reklamcılığın değişimine sebep olacağını düşüyorum. Artık Pokemon Go'yu duyacaksınız. Belki oynayacaksınız. Siz oynamazsanız, oynayan bir kaç tanıdığınız olacak. Silinip gideceği ve unutulacağı ihtimal konusu değil bence. Belki ben bile denerim. Biraz oynar bırakırım. Ama Knight Online için dendiği gibi "Bırakılmaz, Sadece Ara Verilir"